O’zbekistonda ilk bor YXHT onlayn modeli tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti YeXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisi bilan hamkorlikda YXHTning O'zbekistondagi birinchi onlayn modelini o'tkazdi. 25 nafar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining talabalari va bitiruvchilari 2020-yil 2-4-sentabr kunlari "YXHT modeli" onlayn konferensiyasida ishtirok etishdi.
Onlayn konferensiya davomida ishtirokchilar YXHT tuzilmalari haqida ko'proq bilib olish, muzokaralar olib borish va xalqaro hujjatlarni tuzish ko'nikmalarini yaxshilash, shuningdek, YXHTning O'zbekistondagi faoliyatini uchta dasturi doirasida tushunish imkoniyatga ega bo'ldilar. Ular 1975-yilgi Xelsinki yakuniy akti, umumiy qadriyatlar va majburiyatlar asosida ko'p tomonlama hamkorlik tizimi tomonidan mustahkamlangan Yevropaning asosini tashkil etuvchi YXHTning tarixiy hujjati bilan tanishdilar. O'zbekistonda birinchi marta tashkil etilgan "YXHT modeli" Xelsinki yakuniy aktini imzolanganligining 45 yilligi bilan mos keldi.

Первая онлайн модель ОБСЕ в Узбекистане
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД), совместно с Офисом координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане провел первую онлайн модель ОБСЕ в Узбекистане. Двадцать пять участников из Узбекистана, в лице выпускников и студентов УМЭД, приняли участие в конференции «Модель ОБСЕ», которая проходила с 2 по 4 сентября 2020 года.
В ходе онлайн конференции, участники имели возможность узнать больше о структурах ОБСЕ, улучшить свои навыки ведения переговоров и составления международных документов, а также понять деятельность ОБСЕ в Узбекистане в ее трех программных измерениях. Они ознакомились с Хельсинкским Заключительным актом 1975 года, историческим документом ОБСЕ, заложившим основу европейского мира, закрепленного совместной системой многосторонности на основании общих ценностей и обязательств. «Модель ОБСЕ» в Узбекистане совпала с 45-й годовщиной подписания Хельсинкского Заключительного акта.