O’zbekistonda ilk bor YXHT onlayn modeli tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti YeXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisi bilan hamkorlikda YXHTning O'zbekistondagi birinchi onlayn modelini o'tkazdi. 25 nafar Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining talabalari va bitiruvchilari 2020-yil 2-4-sentabr kunlari "YXHT modeli" onlayn konferensiyasida ishtirok etishdi.
Onlayn konferensiya davomida ishtirokchilar YXHT tuzilmalari haqida ko'proq bilib olish, muzokaralar olib borish va xalqaro hujjatlarni tuzish ko'nikmalarini yaxshilash, shuningdek, YXHTning O'zbekistondagi faoliyatini uchta dasturi doirasida tushunish imkoniyatga ega bo'ldilar. Ular 1975-yilgi Xelsinki yakuniy akti, umumiy qadriyatlar va majburiyatlar asosida ko'p tomonlama hamkorlik tizimi tomonidan mustahkamlangan Yevropaning asosini tashkil etuvchi YXHTning tarixiy hujjati bilan tanishdilar. O'zbekistonda birinchi marta tashkil etilgan "YXHT modeli" Xelsinki yakuniy aktini imzolanganligining 45 yilligi bilan mos keldi.

The University of World Economy and Diplomacy, together with the office of the OSCE project coordinator in Uzbekistan, hosted the first online model OSCE in Uzbekistan. Twenty-five participants from Uzbekistan, represented by graduates or students of University of World Economy and Diplomacy in Tashkent, took part in the “Model OSCE “online conference, which was held from 2 to 4 September 2020.
During the online conference, participants had the opportunity to learn more about the OSCE structures, improve their skills in negotiating and drafting international documents, and understand the OSCE's activities in Uzbekistan in its three programmatic dimensions. They got acquainted with the Helsinki Final act of 1975, a historic OSCE document that laid the Foundation for European peace, anchored by a joint system of multilateralism based on shared values and commitments. The OSCE model in Uzbekistan coincided with the 45th anniversary of the signing of the Helsinki Final act.