2020 yil 26-avgust O'zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi elchixonasi ko'magida JIDU rahbariyati Saitama universiteti (Yaponiya) vakillari bilan uchrashdi.
Saitama universiteti tomonidan Tetsuya Yanagisava - Universitet vitse-prezidenti; Jongvon Vu - Iqtisodiyot kafedrasi dekani; Koki Xirota - Iqtisodiyot fakulteti dekan muovini; Xiroyuki Taguchi - Iqtisodiyot kafedrasi professori.
JIDU tomonidan muzokaralarda M.T. Bakoev, o'quv ishlari bo'yicha birinchi prorektor M.M.Hamdamov ishtirok etdi. - "Xalqaro iqtisodiyot va menejment" fakulteti dekani, Mavlonov I.R. - Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti professori, G'ofurova X.Sh. - Sharq tillari kafedrasi mudiri, Muxitdinov A.I. - Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i, O.M.Nayimov - Magistratura bo'limi boshlig'i, Ernazarov R.A. - Ilmiy bo'lim boshlig'i, Toshpo'latova L.M. - "Iqtisodiy nazariya" kafedrasi mudiri, Raimova G.M. - "Tizimlarni tahlil qilish va boshqarish" kafedrasi professori, professor Rasulov A.S. - Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari kafedrasi mudiri, Kushbakova S. - Iqtisodiy nazariya kafedrasi o'qituvchisi.
Uchrashuvni ochib, tadbir moderatori, O'zbekistonning Yaponiyadagi elchisi Fazylov G.G. 2019 yil dekabr oyida tashrifning eng yuqori darajasida qabul qilingan "yo'l xaritasi" bandlariga muvofiq, Elchixona O'zbekiston va Yaponiya oliy o'quv yurtlari o'rtasidagi ilmiy va ta'lim aloqalarini kengaytirish bo'yicha faol ish olib borayotganini ta'kidladi.
Shu maqsadda Elchixona JIDU va Saytama universiteti o'rtasidagi hamkorlik masalasini ishlab chiqdi, ularning vakillari ikki mamlakat universitetlari magistrantlari va doktorantlari o'rtasida iqtisodiy sohada akademik almashinuv dasturlarini o'rnatishga qiziqish bildirdilar.
Uchrashuv davomida o'zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikning turli masalalari hamda o'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Uchrashuvning muhim jihatlaridan biri JIDU va Saytama universiteti o'rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash masalasini muhokama qilish edi.
Uchrashuv davomida yangi o'quv yilidan boshlab yapon va ingliz tillarida "Yapon tili" va "Zamonaviy yapon jamiyati (madaniyat, tarix, adabiyot, san'at)" yo'nalishlari bo'yicha onlayn ma'ruzalar tashkil etish, qo'shma ilmiy konferentsiyalar va seminarlar o'tkazish onlayn ravishda ikki tadqiqotchi universitetning yosh tadqiqotchilari, magistrantlari va doktorantlari ishtirokida hamda qo'shma ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish va ularning natijalarini nashr etish to'g'risida kelishuvga erishildi.. Talabalar va magistrlarning tadqiqot faoliyatini tashkil etish metodikasi va metodikasi kabi mavzularga e'tibor berishga qaror qilindi.
Yangi tashkil etilgan Yaponiya JIDU Ilmiy tadqiqotlar analitik markazi va Sayta universiteti huzuridagi Markaziy Osiyoni barqaror rivojlantirish markazi o'rtasida hamkorlikni tashkil etishning amaliy masalalari, Yaponiya jamiyatining Markaziy Osiyo madaniyati bilan qiyosiy tahlili bo'yicha seminarlarni tashkil etish, Yaponiya menejmenti va iqtisodiyoti bo'yicha ma'ruza kurslari, JIDU talabalarining onlayn uchrashuvlari. Saitama va boshqalarning talabalari bilan yapon tilini o'rganish.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning amaliy masalalarini zudlik bilan hal qilish maqsadida Saytama universiteti va JIDU rahbariyati o'rtasida shu kabi uchrashuvlarni muntazam ravishda o'tkazib turishga kelishib oldilar.
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti uchrashuvni tashkillashtirgani uchun O'zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasiga samimiy minnatdorlik bildiradi.
Ma'lumot uchun: Sayta universiteti - shu nomdagi prefekturaning poytaxti Saytamada joylashgan milliy universitet.
Universitetda bakalavr yo'nalishi bo'yicha 5 fakultet (maktab) mavjud: gumanitar, ta'lim, iqtisodiyot, fan va muhandislik. Magistratura va doktorantura uchun 3 fakultet mavjud: gumanitar va ijtimoiy fanlar, ta'lim, fan va muhandislik. 174 xorijiy sherik universitetlar. Talabalarning umumiy soni 8300 dan ortiq, shundan 622 nafari chet ellik talabalardir.

August 26, 2020 with the assistance of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Japan, the UWED leadership met with representatives of the Saitama University (Japan).
Saitama University was represented by Tetsuya Yanagisawa - Vice President of the University; Jongwon Woo - Dean of the Department of Economics; Koki Hirota - Deputy Dean of the Faculty of Economics; and Hiroyuki Taguchi - a professor in the Department of Economics.
From the UWED side, M.Bakoev, First Vice-Rector for Academic Affairs, M.Khamdamov - Dean of the Faculty "International Economics and Management", I.Mavlonov - Professor of the Faculty of International Economics and Management, Kh.Gafurova - Head of the Department of Oriental Languages, A.Mukhitdinov - Head of the International Cooperation Department, O.Nayimov - Head of the Magistracy Department, R.Ernazarov - Head of the Science Department, L.Tashpulatova - Head of the Department "Economic Theory", G.Raimova - Professor of the Department "System Analysis and Management", Professor A.Rasulov - Head of the Department of Mathematical Modeling and Information Technologies, S.Kushbakova - Lecturer at the Department of Economic Theory took part in the negotiations..
Opening the meeting, the moderator of the event, Ambassador of Uzbekistan to Japan Fazylov G.G. noted that in accordance with the points of the "road map" adopted following the visit at the highest level in December 2019, the Embassy is working actively to expand scientific and educational ties between higher educational institutions of Uzbekistan and Japan.
To this end, the Embassy has worked out the issue of cooperation between UWED and Saitama University, whose representatives expressed interest in establishing academic exchange programs between undergraduates and doctoral students of universities of the two countries in the field of economics.
During the meeting, various issues of mutually beneficial bilateral cooperation were discussed, as well as priority areas of interaction.
One of the important points of the meeting was the discussion of the issue of signing a Cooperation Agreement between UWED and Saitama University.
During the meeting, an agreement was reached on organizing online lectures in the areas of "Japanese language" and "Modern Japanese society (culture, history, literature, art)" in Japanese and English from the new academic year, holding joint scientific conferences and seminars online with the participation of young researchers, undergraduates and doctoral students of two universities, as well as the implementation of joint scientific research and the publication of their results. It was decided to pay attention to such topics as the methodology and methods of organizing the research activities of students and masters.
The practical issues of organizing cooperation between the newly organized Analytical Center for Scientific Research of Japan UWED and the Center for Sustainable Development of Central Asia at Saitama University, the organization of seminars on the comparative analysis of Japanese society with the culture of Central Asia, lecture courses on the management and economy of Japan, online meetings of UWED students were considered in detail, learning Japanese with students from Saitama and etc.
The parties agreed to hold similar meetings between the management of Saitama University and UWED on a regular basis in order to promptly resolve practical issues of developing bilateral cooperation.
The University of World Economy and Diplomacy under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan expresses its sincere gratitude to the Embassy of Uzbekistan in Japan for organizing the meeting.
For reference: Saitama University is a national university located in Saitama, the capital of the prefecture of the same name.
The university has 5 faculties (schools) for undergraduate studies: humanities, education, economics, science and engineering. There are also 3 faculties for master's and doctoral studies: humanities and social sciences, education, science and engineering. 174 - foreign partner universities. The total number of students is more than 8300, of which 622 are foreign students.