2020 yil 26-avgust O'zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi elchixonasi ko'magida JIDU rahbariyati Saitama universiteti (Yaponiya) vakillari bilan uchrashdi.
Saitama universiteti tomonidan Tetsuya Yanagisava - Universitet vitse-prezidenti; Jongvon Vu - Iqtisodiyot kafedrasi dekani; Koki Xirota - Iqtisodiyot fakulteti dekan muovini; Xiroyuki Taguchi - Iqtisodiyot kafedrasi professori.
JIDU tomonidan muzokaralarda M.T. Bakoev, o'quv ishlari bo'yicha birinchi prorektor M.M.Hamdamov ishtirok etdi. - "Xalqaro iqtisodiyot va menejment" fakulteti dekani, Mavlonov I.R. - Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti professori, G'ofurova X.Sh. - Sharq tillari kafedrasi mudiri, Muxitdinov A.I. - Xalqaro hamkorlik bo'limi boshlig'i, O.M.Nayimov - Magistratura bo'limi boshlig'i, Ernazarov R.A. - Ilmiy bo'lim boshlig'i, Toshpo'latova L.M. - "Iqtisodiy nazariya" kafedrasi mudiri, Raimova G.M. - "Tizimlarni tahlil qilish va boshqarish" kafedrasi professori, professor Rasulov A.S. - Matematik modellashtirish va axborot texnologiyalari kafedrasi mudiri, Kushbakova S. - Iqtisodiy nazariya kafedrasi o'qituvchisi.
Uchrashuvni ochib, tadbir moderatori, O'zbekistonning Yaponiyadagi elchisi Fazylov G.G. 2019 yil dekabr oyida tashrifning eng yuqori darajasida qabul qilingan "yo'l xaritasi" bandlariga muvofiq, Elchixona O'zbekiston va Yaponiya oliy o'quv yurtlari o'rtasidagi ilmiy va ta'lim aloqalarini kengaytirish bo'yicha faol ish olib borayotganini ta'kidladi.
Shu maqsadda Elchixona JIDU va Saytama universiteti o'rtasidagi hamkorlik masalasini ishlab chiqdi, ularning vakillari ikki mamlakat universitetlari magistrantlari va doktorantlari o'rtasida iqtisodiy sohada akademik almashinuv dasturlarini o'rnatishga qiziqish bildirdilar.
Uchrashuv davomida o'zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikning turli masalalari hamda o'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Uchrashuvning muhim jihatlaridan biri JIDU va Saytama universiteti o'rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash masalasini muhokama qilish edi.
Uchrashuv davomida yangi o'quv yilidan boshlab yapon va ingliz tillarida "Yapon tili" va "Zamonaviy yapon jamiyati (madaniyat, tarix, adabiyot, san'at)" yo'nalishlari bo'yicha onlayn ma'ruzalar tashkil etish, qo'shma ilmiy konferentsiyalar va seminarlar o'tkazish onlayn ravishda ikki tadqiqotchi universitetning yosh tadqiqotchilari, magistrantlari va doktorantlari ishtirokida hamda qo'shma ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish va ularning natijalarini nashr etish to'g'risida kelishuvga erishildi.. Talabalar va magistrlarning tadqiqot faoliyatini tashkil etish metodikasi va metodikasi kabi mavzularga e'tibor berishga qaror qilindi.
Yangi tashkil etilgan Yaponiya JIDU Ilmiy tadqiqotlar analitik markazi va Sayta universiteti huzuridagi Markaziy Osiyoni barqaror rivojlantirish markazi o'rtasida hamkorlikni tashkil etishning amaliy masalalari, Yaponiya jamiyatining Markaziy Osiyo madaniyati bilan qiyosiy tahlili bo'yicha seminarlarni tashkil etish, Yaponiya menejmenti va iqtisodiyoti bo'yicha ma'ruza kurslari, JIDU talabalarining onlayn uchrashuvlari. Saitama va boshqalarning talabalari bilan yapon tilini o'rganish.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning amaliy masalalarini zudlik bilan hal qilish maqsadida Saytama universiteti va JIDU rahbariyati o'rtasida shu kabi uchrashuvlarni muntazam ravishda o'tkazib turishga kelishib oldilar.
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti uchrashuvni tashkillashtirgani uchun O'zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasiga samimiy minnatdorlik bildiradi.
Ma'lumot uchun: Sayta universiteti - shu nomdagi prefekturaning poytaxti Saytamada joylashgan milliy universitet.
Universitetda bakalavr yo'nalishi bo'yicha 5 fakultet (maktab) mavjud: gumanitar, ta'lim, iqtisodiyot, fan va muhandislik. Magistratura va doktorantura uchun 3 fakultet mavjud: gumanitar va ijtimoiy fanlar, ta'lim, fan va muhandislik. 174 xorijiy sherik universitetlar. Talabalarning umumiy soni 8300 dan ortiq, shundan 622 nafari chet ellik talabalardir.

При активном содействии Посольства Узбекистана в Японии УМЭД провел on-line переговоры с представителями японского Университета Сайтама
28.08.2020 3682
26 августа 2020г. при содействии Посольства Республики Узбекистан в Японии состоялась встреча руководства УМЭД с представителями Университета Сайтама (Япония).
Университет Сайтама представляли Tetsuya Yanagisawa – Вице-Президент университета; Jongwon Woo – декан факультета экономики; Koki Hirota – зам.декана факультета экономики; Hiroyuki Taguchi – профессор факультета экономики.
Со стороны УМЭД в переговорах приняли участие Бакоев М.Т.–первый проректор по учебной работе, Хамдамов М.М. – декан факультета «Международная экономика и менеджмент», Мавлонов И.Р. - профессор факультета «Международная экономика и менеджмент», Гафурова Х.Ш.– зав.кафедрой «Восточные языки», Мухитдинов А.И. – начальник Отдела международного сотрудничества, Найимов О.М. – начальник Отдела магистратуры, Эрназаров Р.А. – начальник отдела науки, Ташпулатова Л.М. – заведующая кафедрой «Экономическая теория», Раимова Г.М. - профессор кафедры "Системный анализ и менеджмент", профессор Расулов А.С. -заведующий кафедрой "Математическое моделирование и информационные технологии", Кушбакова С. - преподаватель кафедры "Экономическая теория".
Открывая встречу, модератор мероприятия, Посол Узбекистана в Японии Фазылов Г.Г. отметил, что в соответствии с пунктами «дорожной карты», принятой по итогам визита на высшем уровне в декабре 2019 г., Посольством ведется активная работа по расширению научно-образовательных связей между высшими образовательными учреждениями Узбекистана и Японии.
С этой целью Посольство проработало вопрос сотрудничества УМЭД с Университетом Сайтама, представители которого выразил заинтересованность в установлении академических обменных программ между магистрантами и докторантами университетов двух стран в области экономики.
В ходе встречи были обсуждены различные вопросы взаимовыгодного двустороннего сотрудничества, а также обсуждались приоритетные направления взаимодействия.
Одним из важных пунктов встречи, было обсуждение вопроса подписания Соглашения о сотрудничестве между УМЭД и Университетом Сайтама.
В ходе встречи,была достигнута договоренность об организации с нового учебного года онлайн лекций по направлениям «Японский язык» и «Современное японское общество (культура, история, литература, искусство)» на японском и английском языках, проведения совместных научных конференций и семинаров в режиме онлайн с участием молодых исследователей, магистрантов и докторантов двух университетов, а также реализация совместных научных исследований и публикация их результатов. Решено уделить внимание таким темам, как методология и методы организации научно-исследовательской деятельности студентов и магистров.
Подробно рассматривались практические вопросы организации сотрудничества между вновь организованным Аналитическим Центром научных исследований Японии УМЭД и Центром устойчивого развития Центральной Азии при Университете Сайтама, организация семинаров по сравнительному анализу японского общества с культурой Центральной Азии, курсов лекций по менеджменту и экономики Японии, он лайн встречи студентов УМЭД, изучающих японский язык со студентами Сайтама и др.
Стороны согласились проводить подобные встречи руководства Университета Сайтама и УМЭД на регулярной основе для оперативного решения практических вопросов развития двухстороннего сотрудничества.
Университет мировой экономики и дипломатии при МИД РУз выражает искреннюю благодарность Посольству Узбекистана в Японии за организацию встречи.
Справочно: Университет Сайтамы – национальный университет, расположенный в г.Сайтаме, столице одноименной префектуры.
В университете 5 факультетов (школ) для бакалавриата: гуманитарные науки, образование, экономика, наука и инженерия. Также 3 факультета для магистратуры и докторантуры: гуманитарные и социальные науки, образование, наука и инженерия. 174 зарубежных университетов-партнеров. Общее количество студентов – более 8300, из них 622 – иностранные студенты.