Siyosiy fanlar doktori, professor Sultanova E’tibor Sidiqovna bilan hammualliflikda "Xalqaro munosabatlar" fakulteti 1-kurs talabasi Djamalov Fazliddin Oybek o’g’li taniqli davlat arbobi Mohandas Karamchand Gandi tavalludining 150 yilligiga bag'ishlangan to'plam nashr etdilar.
Insoniyat o'z joniga qasd qilib, o'z hayotini tinchlik va yaratilish yo'lida bergan ko'plab misollarni biladi. Qadimgi davrga nazar tashlasangiz, bu birinchi navbatda eng buyuk faylasuf Sokrat, Sharqda Rennesans davri "Aristoteldan keyin ikkinchi o'qituvchi" — Abu Nasr Farobiydir, XX-asrda esa bu "xalq otasi", Hindistonning taniqli shaxsi, siyosiy va jamoat arbobi — Mohandas Karamchand Gandi yoki Mahatma Gandi. Bu yil biz uni 150 yilligi nishonlaypmiz.
To'plam Mahatma Gandi hayoti va faoliyatining 9 eng mashhur jihatlarini ifodalaydi. Ushbu yig'ilishga Lal Bahadur Shastri nomidagi Hindistonning Madaniyat markazi, SHHT xalq diplomatiyasi markazi va Sharqshunoslik universiteti bilan hamkorlikda o'tkazilgan JIDUdagi tadbirlar natijalari ham kiritilgan. To'plam rus va ingliz tillarida mavjud. Quyidagi havolani bosish orqali kitob bilan tanishishingiz mumkin https://www.amazon.com/dp/B08DG14W8X  yoki https://ridero.ru/books/naidi_cel_resursy_naidutsya.

Студент 1 курса факультета «Международные отношения» Джамалов Фазлиддин Ойбекович в соавторстве с доктором политических наук, профессором Султановой Эътибор Сидиковной издали сборник, посвящённый 150-летию со дня рождения видного государственного деятеля Мохандаса Карамчанда Ганди.
Человечество знает немало примеров, когда личность, самоотрекаясь, отдавала свою жизнь делу мира и созидания. Если взглянуть в античный период, то это прежде всего величайший философ Сократ, эпоху Возрождения на Востоке представляет «второй учитель после Аристотеля» — энциклопедист Абу Наср Фараби, а в ХХ веке — это «отец нации», выдающаяся личность, политический и общественный деятель Индии — Мохандас Карамчанд Ганди или известный нам как Махатма Ганди, 150-летие которого мы отмечаем в этом году.
Сборник представляет собой 9 наиболее популярных аспектов из жизни и деятельности Махатмы Ганди. В это собрание включены также итоги мероприятий в УМЭД, проведённых совместно с Индийским культурным центром, Центром народной дипломатии ШОС и Университетом Востоковедения. Сборник доступен на русском и английском языках. Ознакомиться с книгой можно, перейдя по следующей ссылке https://www.amazon.com/dp/B08DG14W8X или https://ridero.ru/books/naidi_cel_resursy_naidutsya.