29- sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O’zbekiston Respublikasi mustaqilligining 25 yilligiga bag’ishlangan, “Sog’lom ona va bola” yili davlat dasturi doirasida “Baraqaror taraqqiyot ta’minotida ayolning o’rni” mavzusida Toshkent shahridagi yetakchi oliygoh vakillari ishtirokida ilmiy-amaliy seminar bo’lib o’tdi. Seminarda Sultanova E’tibor Siddiqovna – Ona va bola manfaatlari himoyasi- mustaqil O’zbekistonning strategik vazifasi; Inamjonova Gulnora Soataliyevna – Sog’lom ona va bola tarbiyasini ta’minlashning huquqiy asoslari; Tashpo’latova Laylo Maratovna - Xotin-qizlar huquqlarini ta’minlashda BMTning o’rni; Yunusxodjayeva Muborek Yuldashevna - O’zbek ayoli timsoli tarixiy rakursda; Djurayeva Nilufar Dalibayevna - Oliy ta’lim muassasalarining talaba qizlarni oilaviy hayotga tayyorlashdagi o’rni; Abdukadirova Lola Kabulovna - Yoshlarning tibbiy madaniyatini shakllantirishda sog’lom turmush tarzining roli; Shakirjanova Klara Tashkenbayevna - Jismoniy tarbiya va sportning barqaror taraqqiyot maqsadida tinchliksevar jamiyatni shakllantirishdagi roli kabi mavzularda ma’ruza o’qidi.
Konferensiya yakunida ushbu seminardan olingan ilmiy-amaliy ma’lumotlar oliy ta’lim tizimining o’quv-tarbiyaviy jarayonlarda ilgari surilishi to'g'risida fikr va xulosaga kelindi.

Scientific-practical seminar devoted to 25-year of anniversary of the Republic of Uzbekistan was held at the UWED
04.10.2016 32216
On September 29, at the University of World Economy and Diplomacy was held scientific-practical seminar devoted to 25th anniversary of independence of Uzbekistan, in the framework of plans of the State program "Year of healthy mother and child"” on the theme "The role of women in sustainable development", which was attended by representatives of the leading universities of Tashkent city. They made a speech on subsequent themes: Sultanova E’tibor Sidikovna - Protection of the interests of women and children - strategic task of independent Uzbekistan; Inamdjanova Gulnora Soatalievna - The legal framework to ensure the education of a healthy mother and child; Tashpulatova Laylo Maratovna - The role of UN in ensuring the rights of women and girls; Yunuskhodjaeva Mubarak Yuldashevna - The image of Uzbek women in historical perspective; Djuraeva Nilufar Dalibaevna - the Role of Higher Education in the preparation of girl students to family life; Abdukadirova Lola Kabulovna - The role of a healthy lifestyle in the education of medical youth culture; Shakirdjanova Klara Tashkenbaevna - The Role of Physical Education and Sports to ensure a peaceful open society for sustainable development.
At the end of the conference were formulated conclusions and proposals for the further dissemination of scientific and practical information of this seminar in the educational process of the higher education system.