29- sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O’zbekiston Respublikasi mustaqilligining 25 yilligiga bag’ishlangan, “Sog’lom ona va bola” yili davlat dasturi doirasida “Baraqaror taraqqiyot ta’minotida ayolning o’rni” mavzusida Toshkent shahridagi yetakchi oliygoh vakillari ishtirokida ilmiy-amaliy seminar bo’lib o’tdi. Seminarda Sultanova E’tibor Siddiqovna – Ona va bola manfaatlari himoyasi- mustaqil O’zbekistonning strategik vazifasi; Inamjonova Gulnora Soataliyevna – Sog’lom ona va bola tarbiyasini ta’minlashning huquqiy asoslari; Tashpo’latova Laylo Maratovna - Xotin-qizlar huquqlarini ta’minlashda BMTning o’rni; Yunusxodjayeva Muborek Yuldashevna - O’zbek ayoli timsoli tarixiy rakursda; Djurayeva Nilufar Dalibayevna - Oliy ta’lim muassasalarining talaba qizlarni oilaviy hayotga tayyorlashdagi o’rni; Abdukadirova Lola Kabulovna - Yoshlarning tibbiy madaniyatini shakllantirishda sog’lom turmush tarzining roli; Shakirjanova Klara Tashkenbayevna - Jismoniy tarbiya va sportning barqaror taraqqiyot maqsadida tinchliksevar jamiyatni shakllantirishdagi roli kabi mavzularda ma’ruza o’qidi.
Konferensiya yakunida ushbu seminardan olingan ilmiy-amaliy ma’lumotlar oliy ta’lim tizimining o’quv-tarbiyaviy jarayonlarda ilgari surilishi to'g'risida fikr va xulosaga kelindi.

В УМЭД прошел научно-практический семинар, посвященный 25 летию независимого Узбекистана
29 сентября в Университете мировой экономики и дипломатии прошел научно-практический семинар, посвященный 25 летию независимого Узбекистана, Государственной программе «Здоровая мать – здоровый ребенок» на тему “Роль женщины в обеспечении устойчивого развития”, где присутствовали представители ведущих вузов города Ташкента. Выступали следующие: Султанова Эътибор Сидиковна – Защита интересов женщин и детей – Стратегическая задача независимого Узбекистана; Инамжанова Гулнора Соаталиевна – Правовая база в обеспечении воспитания здоровой матери и ребенка; Ташпулатова Лайло Маратовна – Роль ООН в обеспечении прав женщин и девочек; Юнусходжаева Мубарек Юлдашевна - Об образе узбекской женщин в историческом ракурсе; Джураева Нилуфар Далибаевна – О роли высшего учебного заведения в подготовке девушек студентов к семейной жизни; Абдукадирова Лола Кабуловна – О роли здорового образа жизни в воспитании медицинской культуры молодёжи; Шакирджанова Клара Ташкенбаевна – О роли физической культуры и спорта в обеспечении миролюбивого открытого общества в целях устойчивого развития.
В заключении конференции были сформулированы выводы и предложения по дальнейшему распространению научно-практической информации, полученной на данном семинаре, в учебно-воспитательном процессе системы высшего образования.