So'nggi yillarda JIDU O'zbekistonning Fransiyadagi elchixonasining faol ko'magi bilan Fransiyaning etakchi ilmiy markazlari va universitetlari bilan doimiy ravishda hamkorlikni rivojlantirmoqda. Yaqinda "Times Higher Education" reytingiga ko'ra Evropaning eng yaxshi universitetlari orasida 200-o'rinni egallab turgan Le Havre-Normandiya Universiteti JIDUning fransuz tadqiqot va ta'lim sohasidagi yangi hamkoriga aylandi. Hozirgi kunda u 30 dan ortiq chet el o'quv yurtlari bilan hamkorlik qiladi. Universitet uchta fakultetdan iborat: Xalqaro munosabatlar, aniq fanlar va texnologiyalar,  filologiya va gumanitar fanlar. Uning tizimiga shuningdek, Oliy logistika instituti va universitet texnologiya instituti kiradi. Unda 9 mingga yaqin talaba tahsil oladi.
Le Gavre-Normandiya universiteti rahbariyati bilan faol aloqalar jarayonida jahon iqtisodiyoti va savdo, menejment, xalqaro va Evropa huquqi, ijtimoiy va gumanitar fanlar sohasida ilmiy va ta'lim sohasidagi o'zaro hamkorlikning o'zaro maqbul shakllari, xorijiy tillarni o'rganish va o'qitish jarayonida yangi pedagogik texnologiyalarni joriy etish bo'yicha tajriba almashish masalalari muhokama qilindi. O'zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi delegatsiyasining Gavre shahriga so'nggi tashrifi chog'ida Le Havre-Normandiya universiteti va JIDU o'rtasida siyosiy fanlar, huquq va ijtimoiy fanlar bo'yicha kadrlar tayyorlash sohasida o'zaro hamkorlik memorandumini imzolash tartibi to'g'risida kelishuvga erishildi.
Ta'kidlash joizki, JIDUning Frantsiyadagi ilmiy va o'quv markazlari bilan yaqin aloqalari ko'plab yo'nalishlarda olib borilmoqda. Shunday qilib, 2019-2020 o'quv yilida mart oyida Parijdagi elchixonamiz ko'magida JIDUga Fransiya oliy tarjimonlar maktabining (ESIT) direktori Feyza El-Kasem xonim tashrif buyurdi. Muzokaralar chog'ida ushbu mashhur universitetning boy tajribasidan foydalangan holda xalqaro mutaxassislarni tayyorlashning ko'plab yo'nalishlari bo'yicha qo'shma hamkorlik masalalari batafsil muhokama qilindi. Bir vaqtning o'zida prof. Feyza El-Kasem shaxsan JIDU talabalari uchun sinxron tarjimonlarni o'qitish metodikasi bo'yicha mahorat darsini o'tkazdi va JIDUda fransuz tilini o'qitish darajasiga yuqori baho berdi.
2019-2020 o'quv yilida JIDU O'zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi tomonidan kutubxonaga sovg'a qilingan kitoblarning navbatdagi ko'rgazma-taqdimotini o'tkazdi. Kutubxonaga frantsuz tilida ko'p sonli ijtimoiy-siyosiy va badiiy adabiyotlar kelib tushdi. Ular orasida Fransiyaning taniqli olimlari va jamoat arboblarining tarixi, falsafasi, tarjimai hollari, madaniy tadqiqotlar, shuningdek, Jerar Le Roux, André Marleau, Biatrice Koper-Roy va boshqa mualliflarning zamonaviy frantsuz nasri to'plamlari talabalar uchun muhim yordamga aylandi.

В последние годы УМЭД при активном содействии Посольства Узбекистана во Франции постоянно расширяет свое сотрудничество с ведущими научными центрами и вузами Франции. Недавно новым французским научно-образовательным партнером УМЭД стал Университет Гавр-Нормандия, занимающий, согласно рейтингу Times Higher Education, 200-е место среди самых лучших европейских вузов. В настоящее время он осуществляет сотрудничество с более чем 30 учебными заведениями зарубежных стран. Университет состоит из трех факультетов: международных отношений, точных наук и технологий, а также филологии и гуманитарных наук. В его систему входят также Высший институт логистики и Институт технологии. В нем обучаются около 9 тыс. студентов.
В процессе активных контактов с руководством Университета Гавр-Нормандия обсуждались взаимоприемлемые формы научно-образовательного сотрудничества в сфере мировой экономики и торговли, менеджмента, международного и европейского права, социальных и гуманитарных наук, обмена опытом внедрения новых педагогических технологий в изучении и преподавания иностранных языков. В ходе последнего визита делегации Посольства Узбекистана во Франции в г. Гавр была достигнута договорённость о начале сотрудничества и осуществлена процедура подписания Меморандума о взаимопонимании между Университетом Гавр-Нормандия и УМЭД в области подготовки кадров в сфере политологии, права и социальных наук
Следует отметить, что тесное сотрудничество УМЭД с научно-образовательными центрами Франции осуществляется по многим направлениям. Так, в марте 2019-2020 учебного года при содействии нашего посольства в Париже УМЭД посетила директор престижной французской Высшей школы переводчиков (ESIT) госпожа Фейза Эль-Касем. В ходе переговоров были детально обсуждены вопросы совместного сотрудничества по многим направлениям подготовки специалистов-международников, используя богатейший опыт данного известного вуза. Одновременно проф. Фейза Эль-Касем лично провела для студентов УМЭД блестящий мастер-класс по методике подготовки переводчиков-синхронистов и дала высокую оценку уровню преподавания французского языка в УМЭД.
В октябре 2019-2020 учебного года в УМЭД прошла очередная выставка-презентация книг, переданных библиотеке в дар Посольством Узбекистана во Франции. В библиотеку поступило большое число общественно-политической и художественной литературы на французском языке. Среди них - книги по истории, философии, биографии известных ученых и общественных деятелей Франции, культурологии, а также сборники современной французской прозы таких авторов, как Жерар Лё Ру, Андре Марло, Биатрис Копер-Руае и другие, которые стали важным подспорьем для студентов, изучающих французский язык, историю и современную жизнь Франции.