2020-yil 30-iyunda online shaklda “Menejmentda innovatsion texnologiyalar: boshqaruv va ijtimoiy jihatlari” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Konferensiyani tashkilotchisi va operatori etib S.Y. Vitte nomli Moskva universitetining Boshqaruv fakulteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti belgilab olindi.
Konferensiyani ochishda va ishtirokchilarni qutlashda Boshqaruv fakultetini dekani, iqtisod fanlari nomzodi, dotsent, Rossiya Federatsiyasi oliy kasb ta’limini faxriy xodimi Ribokene Yelena Vladimirovna quyidagilarga o‘z e’tiborini qaratdi: dunyoda sodir bo‘layotgan og‘ir epidemiologik vaziyatni inobatga olib ilmiy jamoatchilikni yakdilligi asosida va ularni dolzarb mavzularda ochiq kasbiy muloqotlari faqat ushbu kasblari tor doirasidagi mutaxassislarni ishonchini mustahkamlab, hamkorligini davom ettirishni tasdiqlab berdi.
Konferensiyani asosiy maqsadi etib korxona va tashkilotlarni boshqarishda nazariy va amaliy masalalarini rivojlantirishga baho berish, axborotlashtirish, globallashuv, insoniylik qadriyatlarini qo‘llab-quvvatlash va boshqa zamonaviy jamiyatni rivojlantirish tendensiyalariga e’tiborni qaratish, ijtimoiy-iqtisodiy tizimlarni rivojlantirish ustuvorliklarini ishlab chiqishga yo‘naltirilgandir.
Konferensiya ishtirokchilari va mehmonlarga qaratib tabrik so‘zlari bilan JIDU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, yuridik fanlari doktori Ismailova Gulnoza Saydiganixodjaevna hamda S.Y.Vitte nomli Moskva universiteti ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori, texnika fanlari doktori, professor Parfenova Mariya Yakovlevna so‘zga chiqdilar.
Konferensiyada ishtirok etish uchun 75 ariza kelib tushdi. Ishtirokchilar qatorida O‘zbekiston, Belorusiya, Fransiya va Rossiya mamlakatlaridan vakillar ishtirok etilgan, jumladan ekspert-mutahassislar, professor-o‘qituvchilar, ilmiy tashkilot, davlat idoralari, iqtisodiyotni real sektori vakillari, hamda 10 ta oliygohdan ushbu yo‘nalishda tahsil olayotgan bakalavriat, magistratura talabalari va aspirantlardir.
Online konferensiyaning moderatorlari etib iqtisod fanlari nomzodi, dotsent Kovshova Marina Vladimirovna va siyosiy fanlar nomzodi dotsent Rudniskaya Anastasiya Pavlovna boshqarib borishdi.
Konferensiya ishi quyidagi tematik bloklar doirasida olib borildi:
• Innovatsion texnologiyalar asosida boshqaruvning dolzarb jihatlari;
• Inson kapitali va korporativ bilimlarni boshqarish;
• XXI asr ijtimoiy harakatlarni psixologik paradigmasi.
Konferensiyada taqdim etilgan ma’ruzalar ishtirok etuvchilar tomonidan qizg‘in bahs-munozaralar, savol-javoblar, qo‘shimcha chiqishlar, tajriba almashuv va tadqiqot natijalarini e’lon qilishi bilan davom etdi.
Konferensiyaning Yalpi majlisi S.Y.Vitte nomli Moskva universiteti menejment kafedrasi professori, iqtisod fanlari doktori Artemev Nikolay Valentinovich boshchiligida o‘tkazildi. Konferensiya ishining asosiy natijasi sifatida uning original g‘oyalari bilan nazariy va metodologik natijadorligi, innovatsion boshqaruv usullarining ko‘pligi umume’tirof etildi.
Konferensiya tashkiliy qo‘mitasining a’zolari va barcha ishtirokchilar konferensiyani tashkil etishda O‘zbekiston Respublikasi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini katta hissa qo‘shganligini ta’kidlab o‘tdilar.
Xorijiy universitetlarni S.Y.Vitte nomli Moskva universiteti bilan istiqbolli hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirishga qaratilgan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Konferensiya ishtirokchilari ushbu shakldagi ilmiy tadbirlarni muntazam ravishda o‘tkazish zarurligini alohida ta’kidlab o‘tdilar.
Konferensiya ishtirokchilari ilmiy maqolalari to‘plamini chop etishga qaror qilindi, hamda eng yaxshi ma’ruzalar ilmiy indeksga ega bo‘lgan tarmoq ilmiy jurnallarida chop etishga kelishib olindi.
Konferensiya natijalari, asosiy xulosalari konferensiya yakuniy rezolyutsiyasida o‘z aksini topdi va ishtirokchilar tomonidan ma’qullandi.

Итоги проведенной Международной научно-практической online конференции “Инновационные технологии в менеджменте: управленческий и социальный аспекты”, организованной на базе Московского университета им. С.Ю. Витте
03.07.2020 3768
30 июня 2020 года состоялась Международная научно-практическая online конференция «ИННОВАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В МЕНЕДЖМЕНТЕ: УПРАВЛЕНЧЕСКИЙ И СОЦИАЛЬНЫЙ АСПЕКТЫ».
Организатором и оператором конференции выступил Факультет управления Московского университета им. С.Ю. Витте совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии Республики Узбекистан.
Открывая конференцию и приветствуя участников, декан Факультета управления, кандидат экономических наук, доцент, почетный работник высшего профессионального образования РФ Рибокене Елена Владимировна обратила внимание присутствующих в online формате конференции, что, несмотря на непростую эпидемиологическую ситуацию, сложившуюся в мире, консолидированность научного сообщества и открытые профессиональные дискуссии на актуальные темы лишь укрепили уверенность в том, что сотрудничество и взаимодействие профильных специалистов важны в аспекте развития всех сфер современного общества разных стран.
Конференция была призвана дать оценку результатам развития теории и практики управления предприятиями и организациями с учетом процессов цифровизации, глобализации, гуманизации и других тенденций развития современного общества, а также выработать приоритеты развития социально-экономических систем.
С приветственным словом в адрес участников и гостей конференции обратились проректор по науке и инновациям УМЭД, доктор юридических наук, Исмаилова Гулноза Сайдиганиходжаевна, а также проректор по научной работе доктор технических наук, профессор Московского университета им. С.Ю. Витте, Парфенова Мария Яковлевна.
Для участия в конференции были поданы более 75 заявок. В число участников вошли представители Узбекистана, Беларуси, Франции и России; профильные эксперты, специалисты, преподаватели, научных организаций, государственных структур, представители реального сектора экономики, а также обучающиеся по направлениям программ бакалавриата, магистратуры и аспирантуры из 10 вузов.
Модераторами online конференции выступили Ковшова Марина Владимировна, кандидат экономических наук, доцент и Рудницкая Анастасия Павловна, кандидат политических наук, доцент.
Работа конференции проводилась по следующим тематическим блокам:
- Актуальные аспекты управления с использованием инновационных технологий;
- Управление человеческим капиталом и корпоративными знаниями;
- Психологическая парадигма социальных взаимодействий ХХI века.
Представленные участниками доклады сопровождались актуальными вопросами, дискуссиями, дополнительными выступлениями, что способствовало активному обмену мнениями, опытом и результатами исследований.
Заключительное заседание конференции провел доктор экономических наук, профессор кафедры менеджмента Московского университета им. С.Ю. Витте Артемьев Николай Валентинович. Важным результатом работы конференции общепризнана ее теоретическая, методологическая продуктивность оригинальных идей, методов инновационного управления.
Представители оргкомитета конференции и участники отметили значительный вклад Университета мировой экономики и дипломатии Республики Узбекистан, Ташкентского государственного экономического университета Республики Узбекистан. Были сформулированы перспективные предложения относительно дальнейшего сотрудничества зарубежных университетов с Московским университетом им. С.Ю. Витте. Участники конференции особо отметили необходимость регулярного проведения подобных профильных научных мероприятий.
Было принято решение об издании сборника научных статей участников конференции, а также публикации лучших докладов в профильных научных журналах, индексируемых в наукометрических базах.
Основные выводы и полученные результаты проведения конференции были сформулированы в положениях итоговой резолюции конференции, и одобрены участниками.