“Nazariya va amaliyotda iqtisodiy rivojlanishning dolzarb masalalari hamda zamonaviy jihatlari” mavzusidagi vebinar
26.06.2020 4470
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti O‘zbekiston Respublikasi Tashqi Ishlar vazirligining Iqtisodiy diplomatiya boshqarmasi bilan birgalikda joriy yilning 25-iyun kuni “Nazariya va amaliyotda iqtisodiy rivojlanishning dolzarb masalalari hamda zamonaviy jihatlari” mavzusida vebinar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-apreldagi №3654 sonli Farmoniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Tashqi Ishlar vazirligi tizimidagi islohotlar “Iqtisodiy diplomatiya” yo‘nalishini ilgari surgan holda O‘R TIV ning iqtisodiy diplomatiya departamentida ushbu yo‘nalish hamda savdo, investitsiyalar va jahon iqtisodiyoti rivojlanishining dolzarb masalalari bo‘yicha xodimlarning malakasini oshirishga qaratilgan bir qator chora-tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda ilm-fan vakillari hamda iqtisodiy diplomatiya, iqtisodiy integratsiya, transport koridorlari, investitsiyalarni jalb etish va eksport sohasidagi mutaxassislar bilan o‘zaro fikr-mulohazalar, xulosalar va takliflar almashish, shuningdek, mamlakatning yetuk olimlari bilan birgalikda professional hamkorlikni kuchaytirish ushbu vebinarning asosiy maqsadlari sifatida belgilab olindi.
Vebinarda JIDU professor-o‘qituvchilari vakillari va O‘zbekiston Respublikasi Tashqi Ishlar vazirligining tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari qatnashdilar. Shu jumladan, professor, i.f.d., I.R.Mavlyanov “Iqtisodiy diplomatiya sohasida ilmiy tadqiqotlar va kadrlar tayyorlashni takomillashtirish” mavzusidagi ma’ruzasi bilan qatnashdi. Professor o‘z nutqida iqtisodiy diplomatiyaning ustuvor yo‘nalishlari va uning asoslarini chuqur o‘rganishning ahamiyatiga e’tibor qaratdi.
Professor, i.f.d., N.Sirojiddinovning “O‘zbekistonning iqtisodiy integratsion birlashmalardagi ishtiroki” mavzusidagi ma’ruzasida dunyoda yuz berayotgan iqtisodiy o‘zgarishlar jarayonida O‘zbekistonning YeOII bilan iqtisodiy hamkorlik borasida qilingan tahlillari batafsil yoritib berildi.
Iqtisodiyot fanlari nomzodi T.Dergachevaning ma’ruzasi alohida ahamiyatga ega bo‘lganligini ta’kidlab o‘tish joiz. Xususan, tadqiqotchi “Zamonaviy bosqichda mamlakatimizning bank tizimini takomilllashtirish doirasida xorijiy investitsiyalarni jalb etish” mavzusidagi ma’ruzasida bank-moliya tizimini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Vebinar davomida iqtisodiy rivojlanishning dolzarb masalari va zamonaviy yo‘nalishlari muhokama qilindi. Xususan, bugungi kunda belgilangan vazifalarni bajarish uchun zamonaviy sharoitda iqtisodiy diplomatiyaning faollashuvi alohida ahamiyatga ega bo‘lib borishi hamda O‘zbekistonning tashqi iqtisodiy manfaatlarini ilgari surishda yangi, nostandart yondashuvlarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Jahonda davom etayotgan Covid-19 pandemiyasi sharoitida jahon iqtisodiyoti jar yoqasiga kelib qolganligi ta’kidlab o‘tildi. BMT ning hisob kitoblariga ko‘ra, pandemiya keltirib chiqargan zarar 8,5trln. dollarga baholanmoqda hamda jahon iqtisodiyotining o‘sishi 3.2% ga kamayishi bashorat qilinmoqda. Bu 1930-yillardagi Buyuk Depressiya davridan beri kuzatilgan o‘sishning eng keskin pasayishi hisoblanadi.
Ushbu o‘tkazilgan vebinarda nazariy bilimlar hamda yangi takliflar ishlab chiqish uchun kerak bo‘ladigan amaliy ko‘nikmalarni birlashtirish ahamiyati alohida ta’kidlab o‘tildi.

Webinar on the topic of “Economic development in theory and practice: current issues and contemporary aspects”
26.06.2020 4468
On June 25, 2020, Economic Diplomacy Directorate of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan in cooperation with the University of World Economy and Diplomacy have conducted a webinar on the topic: "Economic development in theory and practice: current issues and contemporary aspects".
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of April 5, 2018 No.PP-3654, which emphasizes promotion of ‘economic diplomacy’, Economic Diplomacy Directorate have planned a series of events directed at improving the skills of employees in this aspect and in relevant issues of global economy, trade and innovation development while reforming the system of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic.
In the view of the aforementioned, exchange of views, insights and suggestions among scientific experts and practitioners in the field of economic diplomacy, economic integration, transport corridors, exports and investment attraction and strengthening the professional interaction of practitioners with leading scientists of the country have been defined as the main objectives of the webinar.
Professors of UWED and Heads of structural divisions of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan have attended the webinar. Namely, Professor I.R. Mavlyanov, Doctor of Economics, provided a speech on the topic of ‘Improvement of training and research of specialists in the field of economic diplomacy’. During the speech, Professor paid an emphasis to the significance of in-depth study of the pillars and priority areas of economic diplomacy.
Professor N. Sirozhiddinov, Doctor of Economics, provided a speech on the topic ‘Uzbekistan's membership in economic integration associations’, where he presented a detailed insight on Uzbekistan's accession process to the Eurasian Economic Community, in the view of current economic transformations taking place all around the world.
T. Dergacheva, Ph.D. in Economics, provided a speech on the topic ‘Attracting foreign investments within the framework of improving the country's banking system at contemporary stage’, during which the author has mentioned areas which are highly prioritized in the view of the development of the banking and financial system.
The webinar discussed current issues and trends in economic development. In particular, activation of economic diplomacy in the new realities and development of novice innovative approaches to further develop Uzbekistan’s foreign economic interests have been underlined to achieve effective realize tasks set in these spheres.
During the webinar, it was noted that the world economy may be on the verge of an economic crisis in the light of Covid pandemic situation. According to forecasts by United Nations, estimates from damage resulting from pandemic may account for $8.5 trillion, while the growth of global economy is forecasted to decrease by 3.2%, signifying the worst figures since the Great Depression of ‘30s.
In this respect, strong emphasis has been paid to combination of theoretical and practical insights and skills to come up with new proposals.