2020-yil 10-iyun kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyevning Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-oʻqituvchilari, doktorant, tadqiqotchilar hamda talabalar bilan videokonferensaloqa tarzida onlayn uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Unda pandemiyaning oqibatlari va xalqaro munosabatlarning dolzarb masalalari borasida soʻz yuritildi.
Xususan, Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari S.Safoyev koronavirus pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy hodisa sifatida umumiy xususiyatlari, uning geosiyosiy, moliyaviy, iqtisodiy, gumanitar va ijtimoiy sohalarga taʼsiri haqidagi oʻz fikr-mulohazalari bilan oʻrtoqlashdi.
Uchrashuvda koronavirusning jamiyatga va iqtisodiy rivojga taʼsiri masalalari boʻyicha ham tushuntirish berildi.
Pandemiya Oʻzbekistonda fuqarolik jamiyati va davlat organlari oʻrtasida koronavirus epidemiyasining salbiy oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha hamkorlikni kuchaytirgani namoyish etgani qayd etildi.
Bundan tashqari, uchrashuvda Universitet professorlari tomonidan ham koronavirus pandemiyasining oqibatlarini qayta koʻrib chiqishda kompleks yondashuv hamda nazariy va amaliy sinergiyaning muhimligi toʻgʻrisida soʻz yuritildi.
Shuningdek, hozirgi sharoitda Oʻzbekiston aholisining turmush farovonligini oshirishning keyingi bosqichlari, pandemiya bilan bogʻliq muammolarni hal qilishdagi chora-tadbirlar, epidemiyaning kelib chiqishi va Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik istiqbollariga oid savollarga batafsil javob qaytarildi.

10 июня 2020 года первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафаев провел онлайн-видеоконференцию с профессорами, докторантами, исследователями и студентами Университета мировой экономики и дипломатии.
На встрече обсуждались последствия пандемии и актуальные вопросы международных отношений.
В частности, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса С. Сафоев поделился своими взглядами об общих чертах пандемии коронавируса как социально-экономического и политического явления, его влияния на геополитическую, финансовую, экономическую, гуманитарную и социальную сферы.
На встрече также было разъяснено влияние коронавируса на общество и экономическое развитие.
Было отмечено, что пандемия укрепила сотрудничество между гражданским обществом и государственными учреждениями в Узбекистане для устранения негативных последствий эпидемии коронавируса.
Кроме того, профессора университета говорили о важности комплексного подхода к рассмотрению последствий пандемии коронавируса, а также синергии в переосмыслении последствий пандемии.
Во время встречи даны ответы на вопросы участников встречи касательно следующих этапов повышения благосостояния населения Узбекистана, мерах по борьбе с пандемией, возникновении эпидемии и перспективах регионального сотрудничества в Центральной Азии.