Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti boʻlajak mutaxassislarni oʻqitish va tayyorlashda nafaqat yaxshi oʻqituvchilarga, eng yuqori toifadagi mutaxassislarga, oʻquv jarayonini puxta tashkil etilganliklariga, balki boy maʻlumot manbalari fondiga, yangi avlodning oʻquv va ilmiy adabiyotlariga ham tayanadi. Ushbu markaz ikki qavatli katta bino va onlayn kartaloglar va ochiq kitob fondi joulashgan alohida elektron oʻquv zaliga ega.
Yaqinda resurs markazining fondi ommaviy axborot vositalari va jurnalistika sohasidagi yuzta nusxadagi kitoblar bilan boyitildi. "Oʻzbekiston" nashriyoti tomonidan jurnalistikani oʻqitishning turli sohalariga oid oʻn jildlik kitoblar nashr etilgan. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tashabbusi bilan JIDU fondiga ushbu oʻn jildlik nashrning oʻnta toʻplami ajratildi. Xalqaro jurnalistika, Siyosiy axborot savodxonligi, Axborot tahlili va boshqa fanlar boʻyicha oʻquv kurslari uchun bu darslarga tayyorgarlik koʻrish va media sohasidagi muammolari- ommaviy axborot vositalarini menejmenti, mass-medianing taʻsiri, axborot qonunlari va axloq kabi mustaqil mavzularda ish olib borishda talabalarga yaxshi yordam beradi.
Umuman olganda, aytadi JIDU boshqaruvninng boshligi Jamoliddin Mirzakarimovich Rustamov, biz doimo axborot markazining oʻquv zallarini zamonaviy oʻquv va ilmiy adabiyotlar bilan taʻminlashga harakat qilamiz. Kitoblar pul oʻtkazish, joylarida naqd pul sotib olish orqali, shuningdek onlayn manbalar, fondlar va nashriyot korxonalari orqali olib kelinadi. Koʻpincha, elchixonalar va shaxsiy mualliflar, yoshlar bilan uchrashuvlar tashkil etishda, kitoblarni taqdim etishda, nashrlarini kutubxonaga topshirishadi. Shunday qilib, Slovakiya, Turkmanistonning Oʻzbekistondagi elchixonalari, taniqli sport yozuvchisi Vladimir Safarov va boshqalar universitetga oʻnlab nusxadagi kitoblarini universitetga sovgʻa qildilar.
Oʻz ishiga mehr bilan karaydigan, kasbiy fidoyillari, Axborot-resurs markazi direktori I.I. Klimitenko va boʻlim mudiri T.I. Asmolovskaya, yosh novator kutubxonachi Rinata Hafizovaing boshqalarga doimo yordam berishga tayyorligi uchun barcha talabalar, professorlar, oʻqituvchilar, yosh tadqiqotchilar muntazam ularga murojaat etishadi, barcha kerakli maʻlumotlarni ulardan topa oladilar. JIDU nashriyoti tomonidan nashr etilgan barcha kitoblarning elektron versiyalari mavjud va ular Moodle-ga yuklanagan. Chet tillaridagi yangi, nodir nashrlar raqamlashtirilib, onlaynga joylashtirib boriladi.
Bitta iboraning ahamiyatini yana bir bor eslatmoqchimiz - teatr ilmoqdan, universitet esa kutubxonadan boshlanadi. Bu erda nafaqat yangi kitoblarning taqdimotlari, balki taniqli yozuvchilar, shoirlar bilan uchrashuvlar, kitob ixlosmandlari va kitobxonlar, sheʻriyat ixlosmandlari tanlovlari oʻtkaziladi. Shunisi qiziqki, sheʻrlar turli tillarda, oʻzbek, qoraqalpoq, rus, ingliz, arab, frantsuz, koreys, xitoy, yapon va boshqa tillarda aytiladi. Siz qancha tillarni bilasiz, dunyolarni, millatlar madaniyatlarini shuncha koʻp bilasiz. JIDU bitiruvchisi, xalqaro munosabatlar va diplomatiya sohasida boʻlajak mutaxassis sifatida, dunyo xalqlarining tillari va milliy xususiyatlaridan keng xabardor boʻlishi kerak.

The University of World Economy and Diplomacy in the education and training of future specialists is based both on scientists, experienced teachers, professionals of the highest category, a streamlined organization of the educational process, as well as on a rich information resource fund, educational and scientific literature of a new generation. This center occupies a large two-story building and a separate electronic reading room with an online card index and an open book fund. This center has a large two-story building and a separate electronic reading room with an online bibliographic reference, an open book fund.
Recently, the fund of the resource center received one hundred copies of books in the field of media and journalism. Publishing house “Uzbekistan” published ten volumes of books in various areas of journalistic education published. At the initiative of the Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, ten sets of this ten-volume publication replenished the UWED resource fund. For students of training courses in International Journalism, Political Information Literacy, Analysis of Information and other disciplines, this has become a good help in preparing for classes and independent in-depth work on media issues such as media management, media impact, information law and ethics.
In general, says Zhamoliddin Mirzakarimovich Rustamov, the head of the Management of UWED, we are constantly trying to equip the reading rooms of the information center with modern educational and scientific literature Books are acquired by transfer, by bank transfer, also through online resources, funds and publishers. Often, embassies and individual authors, when organizing meetings with young people, presenting books, transfer their publications to the library. Often, embassies and individual authors, when organizing meetings with young people, presenting books, transfer their publications to the library For example, the embassies of Slovakia, Turkmenistan in Uzbekistan, a well-known sports author Vladimir Safarov and others gave the university dozens of copies of their books.
Thanks to the profession’s passionate lovers, Director of the Information Resource Center, I.I. Klimitenko,  and  an experienced employee T.I. Asmolovskaya, a young novice librarian Rinata Khafizova and others, all students, professors, teachers, young researchers are always happy to contact them and find all the necessary information for good study and work. All books published by the UWED Publishing House have electronic versions to Moodle. New, rare editions in foreign languages are digitized and also put on the online resource. I would like to remind once again the significance of expression - the theater begins with a hanger, the university - with the library Here, not only presentations of new books are held, but also meetings with famous writers, poets, contests for book connoisseurs and readers, poetry lovers. It is interesting that verses are read in different languages, Uzbek, Karakalpak, Russian, English, Arabic, French, Korean, Chinese, Japanese, etc. How many languages you know, you know so many worlds, cultures of peoples. A graduate of the UWED, the future worker in the field of international relations and diplomacy, needs to be widely aware of the languages and mental features of the peoples of the world.