Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti boʻlajak mutaxassislarni oʻqitish va tayyorlashda nafaqat yaxshi oʻqituvchilarga, eng yuqori toifadagi mutaxassislarga, oʻquv jarayonini puxta tashkil etilganliklariga, balki boy maʻlumot manbalari fondiga, yangi avlodning oʻquv va ilmiy adabiyotlariga ham tayanadi. Ushbu markaz ikki qavatli katta bino va onlayn kartaloglar va ochiq kitob fondi joulashgan alohida elektron oʻquv zaliga ega.
Yaqinda resurs markazining fondi ommaviy axborot vositalari va jurnalistika sohasidagi yuzta nusxadagi kitoblar bilan boyitildi. "Oʻzbekiston" nashriyoti tomonidan jurnalistikani oʻqitishning turli sohalariga oid oʻn jildlik kitoblar nashr etilgan. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tashabbusi bilan JIDU fondiga ushbu oʻn jildlik nashrning oʻnta toʻplami ajratildi. Xalqaro jurnalistika, Siyosiy axborot savodxonligi, Axborot tahlili va boshqa fanlar boʻyicha oʻquv kurslari uchun bu darslarga tayyorgarlik koʻrish va media sohasidagi muammolari- ommaviy axborot vositalarini menejmenti, mass-medianing taʻsiri, axborot qonunlari va axloq kabi mustaqil mavzularda ish olib borishda talabalarga yaxshi yordam beradi.
Umuman olganda, aytadi JIDU boshqaruvninng boshligi Jamoliddin Mirzakarimovich Rustamov, biz doimo axborot markazining oʻquv zallarini zamonaviy oʻquv va ilmiy adabiyotlar bilan taʻminlashga harakat qilamiz. Kitoblar pul oʻtkazish, joylarida naqd pul sotib olish orqali, shuningdek onlayn manbalar, fondlar va nashriyot korxonalari orqali olib kelinadi. Koʻpincha, elchixonalar va shaxsiy mualliflar, yoshlar bilan uchrashuvlar tashkil etishda, kitoblarni taqdim etishda, nashrlarini kutubxonaga topshirishadi. Shunday qilib, Slovakiya, Turkmanistonning Oʻzbekistondagi elchixonalari, taniqli sport yozuvchisi Vladimir Safarov va boshqalar universitetga oʻnlab nusxadagi kitoblarini universitetga sovgʻa qildilar.
Oʻz ishiga mehr bilan karaydigan, kasbiy fidoyillari, Axborot-resurs markazi direktori I.I. Klimitenko va boʻlim mudiri T.I. Asmolovskaya, yosh novator kutubxonachi Rinata Hafizovaing boshqalarga doimo yordam berishga tayyorligi uchun barcha talabalar, professorlar, oʻqituvchilar, yosh tadqiqotchilar muntazam ularga murojaat etishadi, barcha kerakli maʻlumotlarni ulardan topa oladilar. JIDU nashriyoti tomonidan nashr etilgan barcha kitoblarning elektron versiyalari mavjud va ular Moodle-ga yuklanagan. Chet tillaridagi yangi, nodir nashrlar raqamlashtirilib, onlaynga joylashtirib boriladi.
Bitta iboraning ahamiyatini yana bir bor eslatmoqchimiz - teatr ilmoqdan, universitet esa kutubxonadan boshlanadi. Bu erda nafaqat yangi kitoblarning taqdimotlari, balki taniqli yozuvchilar, shoirlar bilan uchrashuvlar, kitob ixlosmandlari va kitobxonlar, sheʻriyat ixlosmandlari tanlovlari oʻtkaziladi. Shunisi qiziqki, sheʻrlar turli tillarda, oʻzbek, qoraqalpoq, rus, ingliz, arab, frantsuz, koreys, xitoy, yapon va boshqa tillarda aytiladi. Siz qancha tillarni bilasiz, dunyolarni, millatlar madaniyatlarini shuncha koʻp bilasiz. JIDU bitiruvchisi, xalqaro munosabatlar va diplomatiya sohasida boʻlajak mutaxassis sifatida, dunyo xalqlarining tillari va milliy xususiyatlaridan keng xabardor boʻlishi kerak.

Университет мировой экономики и дипломатии в обучении и подготовке будущих специалистов опирается не только на хороших педагогов, профессионалов высшей категории, отлаженную организацию учебного процесса, но и на богатый информационно-ресурсный фонд, учебно-научную литературу нового поколения. Этот центр занимает большое двухэтажное здание и отдельный электронный читальный зал с онлайн-картотекой, открытым книжным фондом.
На днях фонд ресурсного центра пополнился сто экземплярами книг в сфере СМИ, журналистики. Десять томов книг по различным направлениям журналистского образования было издано издательско-полиграфическим домом «Ўзбекистон”. По инициативе Агентства информации и массовых коммуникаций при администрации Президента Республики Узбекистан в фонд УМЭДа было выделено десять комплектов этого десятитомного издания. Для изучающих учебные курсы по Международной журналистике, Политической информационной грамотности, Анализу информации и других дисциплин это стало хорошей подмогой в полготовке к занятиям и самостоятельной углубленной работе над проблемам медиа, таких как медиаменежмента, медиавоздействия, информационного права и этики.
В целом, замечает начальник управления УМЭД Жамолиддин Мирзакаримович Рустамов, мы постоянно стараемся снабдить современной учебно-научной литературой читальные залы информационного центра. Книги приобретаются по перечислению, за наличный расчет в местах реализации, а также через онлайн-ресурсы, фонды и издательства. Нередко посольства и отдельные авторы при организации встреч с молодежью, презентаций книг, передают в библиотеку свои издания. Так, посольства Словакии, Туркменистана в Узбекистане, известный автор по спортивной тематике Владимир Сафaров и др. передали университету десятки экземпляров своих книг.
Благодаря горячо любящим свое дело, патриотам профессии - директору Информационного ресурсного центра И.И Климитенко, заведующему отделом Т.И. Асмоловской, молодому начинающему библиотекарю Ринате Хафизовой и другим все обучающиеся студенты, профессоры, преподаватели, молодые исследователи всегда с удовольствием обращаются к ним и находят всю необходимую информацию для хорошей учебы и работы. Все книги, издающиеся в издательстве УМЭД, имеют электронные версии и загружены в Moodle. Новые, редкие издания на иностранных языках оцифровываются и выставляются в онлайн режим. Хотелось бы еще раз напомнить значимость выражения- театр начинается с вешалки, университет- с библиотеки. Здесь проводятся не только презентации новых книг, но и встречи с известными писателями, поэтами, конкурсы знатоков книг и чтецов, любителей поэзии. Интересно, что читаются стихи на разных языках, узбекском, каракалпакском, русском, английском, арабском, французском, корейском, китайском, японском и др. Сколько знаешь языков- столько знаешь миров, культур народов. А выпускнику УМЭД - будущему работнику в сфере международных отношений и дипломатии нужно быть широко осведомленным о языках и ментальных особенностях народов мира.