Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining oʻrinbosari Svetlana Boymirzayevna Ortiqova bilan onlayn uchrashuv
03.06.2020 4582
2020-yilning 2-iyun sanasida Universitetning onlayn-konferensiyalar platformasida JIDU oʻqituvchilari, tadqiqotchilari, magistrlar va talabalari Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining oʻrinbosari Svetlana Boymirzayevna Ortiqova bilan “Yangi Oʻzbekistonda inson huquqlarining himoya qilinishi” mavzusidagi uchrashuvda ishtirok etdilar. Karantin davrida turli davlat organlari bilan onlayn uchrashuvlar oʻtkazish Universitetning yaxshi odatiga aylandi. Uchrashuv davomida Svetlana Ortiqova inson huquqlarining himoya qilinishiga, hamda Oʻzbekistonning Inson huquqlari boʻyicha qoʻmitasi oldidagi majburiyatlari bajarilishiga oid masalalarni keng yoritdi. Juda qiziqarli hamsuhbat boʻlgan Svetlana Boymirzayevna pandemiya davrida inson huquqlarini himoya qilishning va huquqbuzarliklarni oldini olish ahamiyatiga toʻxtalib oʻtdilar. Uchrashuv ochiq muloqot tarzida oʻtdi, gender tengligi masalalari va Oʻzbekistonda ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish masalalari keng yoritildi.
Mazmunli va qiziqarli suhbat va talabalarga kelgusi ish faoliyatigi maslaxatlar uchun Svetlana Ortiqovaga samimiy minnatdorchilik bildiramiz. Talabalar Bosh prokurori oʻrinbosarini karantin choralari bekor qilingandan soʻng JIDUga shaxsiy uchrashuvga taklif etdilar.

2 июня 2020 года на платформе онлайн-конференций университета студенты, магистры, соискатели и преподаватели УМЭД участвовали в диалоге с Заместителем Генерального прокурора Республики Узбекистан Светланой Боймирзаевной Артыковой на тему: «Защита прав человека в новом Узбекистане».
В нелегкий период карантина стало доброй традицией проведение неформальных бесед с выдающимися работниками различных государственных органов в режиме онлайн. Светлана Артыкова в ходе диалога раскрыла важные вопросы защиты прав человека, а также исполнения Узбекистаном  своих обязательств перед Комитетом по правам человека. Будучи очень интересным собеседником, Светлана Боймирзаевна остановилась на защитe прав человека в период пандемии, также важности предупреждения преступности. Встреча прошла в формате диалога, особо детально были обсуждены вопросы гендерного равенства и механизмов защиты прав женщин и детей в Узбекистане.
Выражаем особую благодарность Светлане Артыковой за столь содержательную беседу и напутствия студентам для их будущей профессиональной деятельности. Студенты пригласили Заместителя Генерального прокурора для личной встречи в УМЭД после снятия карантинных мер.