Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining oʻrinbosari Svetlana Boymirzayevna Ortiqova bilan onlayn uchrashuv
03.06.2020 4582
2020-yilning 2-iyun sanasida Universitetning onlayn-konferensiyalar platformasida JIDU oʻqituvchilari, tadqiqotchilari, magistrlar va talabalari Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining oʻrinbosari Svetlana Boymirzayevna Ortiqova bilan “Yangi Oʻzbekistonda inson huquqlarining himoya qilinishi” mavzusidagi uchrashuvda ishtirok etdilar. Karantin davrida turli davlat organlari bilan onlayn uchrashuvlar oʻtkazish Universitetning yaxshi odatiga aylandi. Uchrashuv davomida Svetlana Ortiqova inson huquqlarining himoya qilinishiga, hamda Oʻzbekistonning Inson huquqlari boʻyicha qoʻmitasi oldidagi majburiyatlari bajarilishiga oid masalalarni keng yoritdi. Juda qiziqarli hamsuhbat boʻlgan Svetlana Boymirzayevna pandemiya davrida inson huquqlarini himoya qilishning va huquqbuzarliklarni oldini olish ahamiyatiga toʻxtalib oʻtdilar. Uchrashuv ochiq muloqot tarzida oʻtdi, gender tengligi masalalari va Oʻzbekistonda ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish masalalari keng yoritildi.
Mazmunli va qiziqarli suhbat va talabalarga kelgusi ish faoliyatigi maslaxatlar uchun Svetlana Ortiqovaga samimiy minnatdorchilik bildiramiz. Talabalar Bosh prokurori oʻrinbosarini karantin choralari bekor qilingandan soʻng JIDUga shaxsiy uchrashuvga taklif etdilar.

On June 2, 2020, on the University’s online conference platform, students and teachers of the UWED participated in a dialogue with the Deputy General Prosecutor of the Republic of Uzbekistan Svetlana Boymirzaevna Artykova on the topic: “Protection of Human Rights in the New Uzbekistan”. During the difficult period of quarantine, it became a good tradition to conduct online informal conversations with prominent representatives of various government bodies. During the dialogue Svetlana Artykova revealed important issues of protecting human rights, as well as the fulfilment by Uzbekistan of its obligations to the Human Rights Committee. Being a very interesting interlocutor, Svetlana Boymirzaevna focused on the protection of human rights during the pandemic, as well as the importance of crime prevention. The meeting was held in a dialogue format, issues of gender equality and mechanisms for protecting women and children’s rights in Uzbekistan were discussed in detail.
We express special gratitude to Svetlana Artykova for such a meaningful conversation and parting words to students for their future professional activities. Students invited the Deputy General Prosecutor for a personal meeting at the UWED after the removal of quarantine measures.