O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Аgzamxodjaev Аlisher Аnvarovich hamda Elchixona diplomatlari bilan “Pandemiya sharoitida diplomatlar oldidagi yangi chaqiriqlar” nomli onlayn uchrashuv
16.05.2020 4142
2020 yil 15 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining onlayn konferensiya platformasida professor-o‘qituvchilar, bakalavriat va magistratura talabalari hamda doktorantlar bilan mamlakatimizning Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi А. Аgzamxodjaev hamda Elchixona diplomatlari o‘rtasidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Onlayn suhbat davomida А.Аgzamxodjaev tomonidan O‘zbekiston va Turkiya davlati o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar tarixi, Strategik munosabatlarning o‘rnatilishi va uning mohiyati batafsil so‘zlab berildi. Shuningdek, uchrashuvda investitsiya, eksport va boshqa sohalarda strategik hamkorlikni rivojlantirish, turizm va qurilish sohalarida Turkiya davlatining namunali tajribasini o‘rganish hamda koronavirus pandemiyasining O‘zbekiston iqtisodiyotga salbiy taʼsirini kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Bundan tashqari, onlayn konferensiyada Elchixonaning bir-necha vakillari ham so‘zga chiqdilar. Xususan, Sh.Yigitaliev bugungi kunda raqamli diplomatiya, iqtisodiy diplomatiyaning o‘ziga xos xususiyatlari hamda “e-diplomacy”, “web-diplomacy”ning ahamiyati xususida nutq so‘zladi. Sh.Ikramov esa COVID-19 pandemiyasi sharoitida Turkiya davlatida vatandoshlarimizing duch kelgan muammolari va ularni bartaraf etish yuzasidan Elchixona tomonidan amalga oshirilgan chora-tadbirlar borasida maʼlumotlar berdi.
Tadbir davomida tinglovchilar tomonidan O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi o‘zaro savdo sohasiga, xususan ikki davlat o‘rtasida preferensial (erkin) savdo to‘g‘risidagi bitim istiqbollari, COVID-19 pandemiyasi sharoitidagi yangi chaqiriqlarga nisbatan qo‘llanilayotgan diplomatik vositalar haqidagi mavzularga katta qiziqish bildirildi. Mazkur uchrashuv, barcha ishtirokchilarda juda iliq taasurot qoldirdi.
Mazmunli va qiziqarli onlayn uchrashuv uchun Muhtaram Elchi А.Аgzamxodjaev hamda Elchixonaning barcha xodimlariga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz hamda kelgusida samarali hamkorlikni yanada davom ettirishga umid qilamiz!

Онлайн-встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Турецкой Республике Агзамходжаевым Алишером Анваровичем и дипломатами Посольства Республики Узбекистан на тему "О новых задачах, стоящих перед дипломатами во время пандемии"
16.05.2020 4144
15 мая 2020 года на площадке онлайн-конференций Университета мировой экономики и дипломатии состоялась встреча профессорско-преподавательского состава, докторантов, магистрантов и студентов с Чрезвычайным и Полномочным Послом нашей страны в Турецкой Республике А.Агзамходжаевым и дипломатами Посольства.
В ходе онлайн-беседы А.Агзамходжаев подробно рассказал об истории отношений между Узбекистаном и Турцией, установлении Стратегических отношений. На встрече также были затронуты вопросы всестороннего развития сотрудничества в инвестиционной, экспортной и других сферах, изучения образцового опыта Турецкой Республики в сфере туризма и строительства, а также принимаемые меры по снижению негативного влияния пандемии COVID-19 на экономику нашей страны.
Кроме того, несколько представителей Посольства также выступили на онлайн-конференции. В частности, Ш.Йигиталиев выступил с речью об особенностях цифровой дипломатии и экономической дипломатии, а также о значении "e-diplomacy", "web-diplomacy" на сегодняшний день. Ш. Икрамов проинформировал о проблемах, с которыми сталкиваются соотечественники в Турции в сложившейся в связи с пандемией COVID- 19 ситуацией, и о мерах, принимаемых Посольством для их решения.
В ходе мероприятия участники также проявили живой интерес к вопросам взаимной торговли между Узбекистаном и Турцией, в частности, к перспективам подписания соглашения о преференциальной торговле между двумя странами, также к дипломатическим средствам, используемым в ответ на новые вызовы в условиях пандемии. Эта встреча оставила хорошее впечатление у всех участников.
Выражаем огромную благодарность Его Превосходительству Послу А.Агзамходжаеву и всем сотрудникам Посольства за содержательную, интересную онлайн-встречу и надеемся на плодотворное сотрудничество в дальнейшем.