2020-yil 11-may kuni BMT Xalqaro huquq komissiyasi tomonidan oʻrganilayotgan dolzarb mavzularga bagʻishlangan videokonferensiya rejimidagi “davra suhbati” oʻtkazildi.
Videokonferensiya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan birgalikda tashkil etildi. Unda Tashqi ishlar vazirligi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Yuristlar malakasini oshirish markazi va boshqa ilmiy-akademik doiralar vakillari ishtirok etdilar.
Davra suhbatida ishtirokchilar tomonidan “Umumiy xalqaro huquqning imperativ normalari (jus cogens)” va “Xalqaro shartnomalarni vaqtincha qoʻllash” mavzulari hamda ushbu mavzular doirasida Xalqaro huquq komissiyasi tomonidan ishlab chiqilayotgan xulosa va rahbariy qoidalar loyihalari muhokama qilindi.
Bundan koʻzlangan maqsad esa xalqaro huquq normalarining yaratilishida ishtirok etuvchi xalqaro tuzilmalarda Oʻzbekiston Respublikasining faolligini oshirish va xalqaro huquq norma ijodkorligi jarayonida davlatimiz manfaatlarini maksimal darajada inobatga olinishini taʼminlashdir.
Taʼkidlash joizki, ushbu “davra suhbati” xalqaro norma ijodkorligi faoliyatiga taalluqli masalalar muhokamasiga keng ilmiy-akademik doiralar vakillari jalb etilayotgan birinchi tadbir hisoblanadi.
Videokonferensiya yakunida ishtirokchilar tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalar asosida yuqoridagi mavzular doirasidagi Xalqaro huquq komissiyasining loyihalari yuzasidan davlatimizning rasmiy pozitsiyasini shakllantirish uchun bir qancha takliflar taqdim etildi.

11 мая 2020 года проведен «круглый стол» в режиме видеоконференции, посвященный актуальным темам, рассматриваемым Комиссией международного права ООН.
Видеоконференция организована Министерством иностранных дел совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии. В ней участвовали представители МИД, УМЭД, ТГЮУ, Центра повышения квалификации юристов и других научно-академических кругов страны.
В ходе «круглого стола» участники рассмотрели темы «Императивные нормы общего международного права (jus cogens)» и «Временное применение договоров», а также проекты выводов и руководящих положений, разрабатываемые Комиссией международного права в рамках указанных тем.
При этом была намечена цель – активизации участия Республики Узбекистан в деятельности международных структур, принимающих участие в формировании норм общего международного права, и обеспечения максимального учета интересов нашего государства в международном нормотворческом процессе.
Следует отметить, что данный «круглый стол» является первым мероприятием своего рода, предусматривающим привлечение широких научно-академических кругов к обсуждению вопросов международной нормотворческой деятельности.
По итогам видеоконференции на основе высказанных участниками мнений и соображений представлен ряд предложений к позиции Узбекистана по вышеуказанным проектам Комиссии международного права.