JIDUda "Mening yurtim – mening faxrim" mavzusida onlayn insholar tanlovi o‘tkazildi
Shu yil 15-18 aprel kunlari JIDUda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yi 15-noyabrdafi PF-5876-sonli Farmoni (vazirlikning 2019-yil 19-noyabrdagi PF-1064-sonli buyrug’i) ijrosi yuzasidan “Ma’rifatli yoshlar – yurt ko‘zgusi” shiori ostida turkum ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”(vazirlikning 2019-yil 11-maydagi 1043-sonli buyrug‘I 23-bandi) bajarishni ta’minlash maqsadida universitet talalabalari o‘rtasida “Mening yurtim – mening faxrim” mavzusida onlayn ijodiy ishlar (esse) tanlovi o‘tkazildi.
Ushbu tanlovda jami 20 nafar talaba ishtirok etdi, ayniqsa, 1-va 2-kurs talabalari alohida faollik ko‘rsatdilar. Esselar onlayn tarzda bajarilib, tegishli manzilga jo‘natildi va O‘zbek va rus tillari kafedrasi o‘qituvchilari tomonidan tekshirilib baholandi. Tanlov natijalariga ko‘ra:
- Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 1- kurs talabasi Abduraximov Xusniddinxo’ja -1-o’rin;
- Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti 1- kurs talabasi Alimjonov Mekan -2-o ‘rin;
- Xalqaro huquq fakulteti 1-kurs talabasi Qodirjonov Azizbek 3-o‘ringa loyiq dep topildi.
“Mening yurtim – mening faxrim” mavzusidagi ushbu ijodiy tanloviga topshirilgan insholar yurtimizda pandemiya tufayli yuzaga kelgan mushkul pallalarda talaba yoshlar orasida Vatanga sadoqat, mehr, qadriyatlarga hurmat tuyg‘usi baland ekanligi va ma’naviy-ruhiy ko‘tarinkilik, yaxshi kunlarga ishonch hissi barqaror ekanligini namoyish qildi.

Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 15 ноября 2019 года № УК-5876 (Приказ Министерства от 19 ноября 2019 года № УП-1064), в целях проведения серии духовно-просветительских мероприятий под девизом “Просвещённая молодежь – зеркало страны” (Приказ Министерства №1043 от 11 мая 2019 года) 15-18 апреля 2020 года среди студентов УМЭД был проведен онлайн-конкурс творческих работ (эссе) на тему “Моя страна – моя гордость”.
Всего в конкурсе приняли участие 20 студентов, в особенности это были студенты 1 и 2 курсов. Эссе были выполнены студентами в режиме онлайн и отправлены на адрес кафедры узбекского и русского языков. Работы были проверены и оценены преподавателями кафедры.
По результатам конкурса определены следующие победители:
• 1 место – студент 1 курса факультета Международная экономика и менеджмент Абдурахимов Хуснуддинхожа.
• 2 место – студент 1 курса факультета Международная экономика и менеджмент Алимжонов Мекан.
• 3 место – студент 1 курса факультета Международное право Кодиржонов Азизбек.
Участие студентов в конкурсе «Моя страна – моя гордость» продемонстрировало тот факт, что студенты, несмотря на такие трудные времена, вызванные пандемией в нашей стране и во всем мире, испытывают высокое чувство верности своей Родине, любовь, уважения к нашим ценностям и, конечно же, уверенность в том, что впереди нас ждут прекрасные и счастливые дни.