O‘zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning porloq xotirasiga bag‘ishlangan “Xotira darsi”
04.09.2016 40253
2016 yil 4 sentyabr kuni soat 9:00da Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining birinchi binosida joylashgan faollar zalida O‘zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning porloq xotirasiga bag‘ishlangan “Xotira darsi” bo‘lib o‘tdi. “Xotira darsi”ni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori A.A. Djumanov ochib berdi. Universitet rektori kirish so‘zidan keyin barcha ishtirokchilardan Prezidentimiz xotirasini yod etib 1 daqiqa sukut saqlashni iltimos qildi. Bir daqiqalik sukutdan so‘ng nutqini davom ettirar ekan Prezident I.A.Karimovning tarjimai holiga qisqacha to‘xtalib o‘tdilar. So‘ng prezidentimizning davlat mustaqilligi, yurt ravnaqi, milliy istiqlol uchun xizmat qilishi uchun yaratgan ilmiy asarlari haqida to‘xtaldilar. Istiqloldan avvalgi va mustaqillik yillaridagi qator sohalardagi ijobiy o‘zgarishlarni raqamli ko‘rsatkichlarda e'tirof etdilar. So‘ng talabalik baxtiga musharraf bo‘lgan yoshlarga kelgusi o‘qishlarida omad tilab, keyingi so‘z navbatini Tashqi ishlar vazirligi boshqarma boshlig‘i M.Aslanovga berdilar. M.Aslanov ham O‘zbekiston Respublikasi birinchi Prezidenti I.A.Karimovning olib borgan siyosati haqida gapirar ekan, talaba yoshlar zimmasiga endilikda katta mas'uliyat tushayotganini aytib, JIDU talabalari izlanuvchan va intiluvchan bo‘lishlari lozimligini, dunyo mamlakatlari oldida O‘zbekistonning nufuzini yanada ko‘proq oshirishga harakat qilishlari lozimligini uqtirdi. Keyingi so‘z navbatini JIDU Ijtimoiy gumanitar fanlar kafedrasi professorlari R.Farmonov va E.Sultonovalar oldilar. Ular ham mamlakatdagi siyosiy-iqtisodiy o‘sishlar, bu borada Prezident tomonidan amalga oshirilgan ulkan ishlar haqida gapirar ekan, bugungi va ertangi kun endi iqtidorli va shijoatkor yoshlar qo‘lida ekanligini, shuning uchun tinmay o‘qish va izlanish lozimligini uqtirib o‘tdilar va kelgusi o‘qish jarayonlarida omad tiladilar.
Universitet rektori, mehmonlar va professor- domlalar nutqidan so‘ng talabalarga “Ertangi kun bizniki, marra bizniki” deb nomlangan videofilm namoyishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu film talabalarda katta taassurot qoldirdi.

4 сентября 2016 года в 9.00 в Университете мировой экономики и дипломатии прошел Урок Памяти в честь первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова. С вступительным словом выступил ректор А.Джуманов и предложил присутствующим почтить память Президента Минутой молчания. Затем АбдумаликАбдувахабович в своей речи изложил биографию Ислама Абдуганиевича Каримова, подчеркнул труды Президента, посвященные процветанию страны, национальной независимости, рассказал в цифровых показателях о достижениях нашей страны за годы независимости. В заключение поздравил студентов первого курса с зачислением в Университет мировой экономики и дипломатии и пожелал им удачи в дальнейшей учебе. Следующим выступил представитель Министерства иностранных дел Республики Узбекистан Начальник управления М.Асланов, который, говоря о заслугах первого Президента страны, напомнил присутствующим о великой чести быть студентом УМЭД и о больших задачах, возложенных на них в деле воплощения идей Ислама Абдуганиевича Каримова по поднятию авторитета Узбекистана на мировой арене.
Профессоры кафедры социально-гуманитарных дисциплин УМЭД Р.Фармонов и Э.Султонова в своих выступлениях также рассказали о политических и экономических достижениях нашей страны за годы независимости и о большом вкладе в этом нашего первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова и в напутственных словах подчеркнули слова Президента о том, что завтрашний день в руках талантливой и смелой молодежи.
Затем был продемонстрирован видеофильм «Завтрашний день наш, победы – наши!». Фильм очень впечатлил и тронул присутствующих.