Evropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidentining maslahatchisi JIDUga tashrif buyurdi
YTTB Prezidentining Rossiya, Markaziy Osiyo va Mo'g'uliston bo'yicha katta siyosiy maslahatchisi janob Jonatan Eyvs, YTTB prezidenti Suma Chakrabartining O'zbekistonga tashrifi doirasida JIDUga tashrif buyurib, universitet faoliyati, intellektual salohiyati va istiqbollari bilan tanishdi. Jahonga taniqli moliya institutining yuqori vakili jumladan JIDU olimlarining ekspert fikrlari bilan qiziqdi, xususan, etakchi tadqiqotchi Akram Umarov bilan suhbatlashdi.
Jonatan Eyvs ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning davlat dasturida ijorosi doirasida erishilgan yutuqlari va asosiy ustuvor yo’nalishlari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning yangi tashabbuslari amalga oshirilishi haqida batafsil ma'lumot oldi.
Respublikamiz va turli xil mintaqaviy va xalqaro integratsiya formatlari o'rtasidagi hamkorlikning istiqbollari, O'zbekiston va qo'shni davlatlar o'rtasidagi hamkorlikning yangi mintaqaviy siyosati, Markaziy Osiyoning infratuzilmasini modernizatsiya qilishda "Makon va Yo'l" tashabbusining imkoniyatlari va Afg'onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.

Советник президента Европейского банка реконструкции и развития посетил УМЭД
Старший политический советник президента ЕБРР по России, Центральной Азии и Монголии г-н Джонатан Эйвс в рамках визита Президента ЕБРР в Узбекистан Сумы Чакрабарти посетил УМЭД и ознакомился с деятельностью, интеллектуальным потенциалом и перспективами развития университета. Высокий представитель авторитетного в мире финансового института также интересовался экспертным мнением ученых УМЭД, в частности, имел беседу с ведущим научным сотрудником Акрамом Умаровым.
Г-н Джонатан Эйвс получил подробную информацию о достижениях и основных приоритетах правительственной программы социально-экономического реформирования, а также ходе реализации новых инициатив Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева.
Состоялся обмен мнениями о перспективах взаимодействия нашей республики с различными региональными и международными интеграционными форматами, новой региональной политики сотрудничества Узбекистана с соседними странами, возможностях инициативы «Один пояс и один путь» в инфраструктурной модернизации Центральной Азии, ситуации в Афганистане.