2020 yil 5 mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Iqtisodiyot nazariyasi" kafedrasi tomonidan 8 mart Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag'ishlangan "O'zbekiston zamonaviy ayollarining kasbiy rivojlanish imkoniyatlari" mavzudagi davra suhbati tashkil etildi. Uchrashuvni JIDU bitiruvchisi, hozirgi kunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvandlik va jinoyatchilik boshqarmasining aloqa va tashqi aloqalari bo'yicha koordinatori Dariya Nabisheva olib bordi.
Tadbirda “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedra mudiri L.M.Tashpulatova, dotsent R. A. Djuraeva, katta o’qituvchi K.Sh.Maraimova, shogird-o’qituvchi S.X. Kushbakova hamda XIM fakulteti talabalari ishtirok etishdi.
Ma'ruza davomida Daria Nabisheva o'qishni tugatgandan so'ng kasbiy faoliyatini nimadan boshlash kerakligi, diplom oldi amaliyoti va volontyorlik bo’lajak kasbini aniqlashda qanday yordam berishi haqida gapirib berdi, shuningdek, kelajakda xalqaro tashkilotlarda, jumladan, BMTda ishlashni istagan talabalarga amaliy maslahatlar berdi.
“Har bir talabada kamida uchta ne’matga ega. Bu uning Jamoasi, Internet va Oilasidir. O'z jamoangizni asrang va kengaytiring, raqamli dunyodan foydalaning va oilangizga (ba'zan sizning do'stlaringiz - sizning oilangiz) minnatdor bo’lib, kelajakka intiling!” Talabalarda, ayniqsa, qizlarda mehmonning xayotiy misoli katta taasurot qoldirdi.
Tadbir oxirida fikr talabalar almashishdi, o'zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi va davra suhbatining tashkilotchilariga o'z minnatdorchiliklarini bildirdilar. Tadbirning mazmunli tomoni yuqori baholandi.

“Круглый стол” на тему “Возможности профессионального развития современных женщин Узбекистана”, организованный кафедрой “Экономическая теория”
09.03.2020 4846
5 марта 2020 г. кафедрой “Экономическая теория” факультета “Международная экономика и менеджмент” был организован круглый стол на тему “Возможности профессионального развития современных женщин Узбекистана”, посвященный Международному женскому дню 8 марта. Гостьей встречи была выпускница УМЭД факультета «Международные экономические отношения» Дария Набишева – Координатор по коммуникациям и внешним связям при Управлении Организации Объединенных Наций по Наркотикам и Преступности.
В мероприятии приняли участие заведующая кафедрой «Экономическая теория» Л.М. Ташпулатова, доцент Р.А. Джураева, старший преподаватель К.Ш. Мараимова, преподаватель С.Х. Кушбакова и студенты факультета МЭМ.
В ходе лекции Дария Набишева рассказала о том, с чего следует начинать свою профессиональную деятельность по окончании университета, как может помочь преддипломная практика и волонтёрство в определении будущей профессии, а также дала практические советы желающим связать свое будущее с работой в международных организациях, в частности, в ООН.
«У каждого студента есть как минимум три вещи, которые могут сделать его успешным. Это сообщество, интернет и семья. Сохраняйте и расширяйте свое сообщество, пользуйтесь цифровым миром и благодарите свою семью (иногда ваши друзья — это ваша семья), и вперед!» Тема вызвала большой интерес у студентов и особенно девушек, увидевших наглядный пример карьерного роста узбекской женщины.
В заключении состоялся обмен мнениями, в ходе которого студенты получили ответы на интересующие их вопросы, выразили слова благодарности организаторам за проведение круглого стола. Была дана высокая оценка содержательной стороне мероприятия.