JIDUda Shveytsariyaning O'zbekistondagi elchixonasi tomonidan kutubxonaga sovg'a qilingan kitoblarning ko'rgazmasi va taqdimoti bo'lib o'tdi
29.02.2020 6534
2020 yil 27 fevral kuni JIDUda Toshkentdagi Shveytsariya Konfederatsiyasi elchixonasi tomonidan sovg'a qilingan qimmatbaho o'quv va ilmiy adabiyotlar taqdimoti bo'lib o'tdi.
Ingliz va nemis tillarida o'qituvchilar va talabalar bilan suhbatda Shveytsariya elchisining o'rinbosari Dominik Pеter xonim o'quv adabiyotining turli mavzulariga alohida e'tibor berib, o'z mamlakatining zamonaviy ta'lim tizimining xususiyatlari va yutuqlarini batafsil ochib berdi. Shveytsariyadagi siyosiy tizim, tarix, iqtisodiyot, demokratik institutlar va mamlakatshunoslik to'g'risidagi ko'plab kitoblar JIDUning o'quv va ilmiy axborot resurslarini sezilarli darajada boyitdi.
Uchrashuv davomida D. Pеter xonim ko'plab talabalarning savollariga batafsil javob berdi. Xalqaro aloqalar fakulteti talabalari M. Sobirova, K. Davlatov, S. To'xtaev va G. Qarshievlar ayniqsa faol bo'lishdi. Ular nafaqat xorijiy tillarni mukammal bilishlarini, balki Shveytsariya va zamonaviy xalqaro aloqalardagi bilimlarini namoyish etdilar.
Talabalarning tilshunoslik va kasbiy bilimlarini yuqori baholagan Dominik Pеter xonim zamonaviy Shveytsariya bo'yicha nemis tilida bir qator ma'ruzalar o'tkazish taklifini mamnuniyat bilan qabul qildi, bu esa ushbu uchrashuv koordinatori, dotsent Yusuf Ismoilov boshchiligidagi minnatdor talabalarning quvonchli reaktsiyasiga sabab bo'ldi.

В УМЭД прошла выставка-презентация книг, переданных библиотеке Посольством Швейцарии в Узбекистане
27 февраля 2020 года в УМЭД состоялась презентация ценной учебной и научной литературы, преподнесенной в дар Посольством Швейцарской Конфедерации в Ташкенте.
Выступая перед преподавателями и студентами на английском и немецком языках, заместитель посла Швейцарии госпожа Доминик Петер подробно раскрыла особенности и достижения современной образовательной системы своей страны, обратив особое внимание на разнообразную тематику учебной литературы. Большое число представленных книг о политической системе, истории, экономике, демократических институтах и страноведении Швейцарии значительно обогатили учебный и научный информационный ресурс УМЭД.
Во время встречи г-жа Д.Петер подробно ответила на многочисленные вопросы студентов. Особенную активность проявили студенты факультета «Международных отношений» М.Сабирова, К.Давлатов, С.Тухтаев и Г.Каршиев. Они продемонстрировали не только отличные знания иностранных языков, но и свои знания о Швейцарии и её роли в современных международных отношениях.
Высоко оценивая языковые и профессиональные знания студентов, г-жа Доминик Петер с удовлетворением приняла предложение о проведении цикла лекций о современной Швейцарии на немецком языке, что вызвало бурную радостную реакцию благодарных студентов во главе с координатором данной встречи доцентом Юсуфом Исмаиловым.