2020-yilning 27-fevralida JIDU Yuridik klinikasida sud jarayoni simulyatsiyasi boʻlib oʻtdi. Toshkentdagi fuqarolik ishlari boʻyicha Mirzo-Ulugʻbek tumanlararo sudining amaldagi sudyasi Sattarov Omon Ilxamovich simulyatsiyada sudyalik qildi.
Oʻyin boshlanishidan avval JIDU Yuridik klinika rahbari Ubaydullayev Ziyedulla Sagdullayevich kirish soʻzi bilan chiqdib sudyani tanishtirdi va ushbu tadbirning maqsadi haqida soʻzlab berdi.
Jarayon ishtirokchilari 2-va 3-kurs talabalari boʻlib, daʼvogar va sudlanuvchilarni rolini ijro etishdi. Tegishli hujjatlarni tayyorlab, dalillarni toʻplashdi va oʻz pozitsiyalarini sudga taqdim etishdi.
Jarayon oxirida sudya qaror qabul qildi va soʻngra izoh berdi. U jarayonda muvaffaqiyatli ishtirok yetish uchun yana qanday koʻnikmalarni ishlab chiqish zarurligiga eʼtibor qaratdi. Tadbir barcha ishtirokchilar uchun foydali boʻldi.

27 февраля 2020 года в Юридической клинике УМЭД прошла симуляция судебного процесса, являющегося завершающим этапом тренингов по отработке профессиональных навыков юриста. Судьей в игровом судебном процессе выступил Саттаров Омон Ильхамович – действующий судья Мирзо-Улугбекского межрайонного суда по гражданским делам г.Ташкента.
До начала заседания с вступительным словом выступил руководитель Юридической клиники УМЭД Убайдуллаев Зиёдулла Сагдуллаевич, представивший судью и рассказавший, с какой целью проводится данное мероприятие.
Участниками процесса являлись студенты 2-го и 3-го курса, представлявшие истцов и ответчиков. Ими были подготовлены соответствующие документы, собраны доказательства, представлены суду позиции по делу.
По завершении процесса судья вынес решение, которое затем прокомментировал. Он сконцентрировал внимание на том, какие еще навыки необходимо отработать для успешного участия в процессе. Мероприятие было полезным для всех участников.