Notiqlik sanʼati musobaqasi
Germaniya Federativ Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi 2008-yildan beri nemis tilini oʻrganayotgan Oʻzbekiston Respublikasi OTV talabalari uchun muntazam ravishda notiqlik sanʼati musobaqasi oʻtkazib kelmoqda. JIDU talabalaridan bir nechtasi ushbu musobaqaning gʻolibi boʻlishgan.
2020-yilning 20 – fevralida JIDU talabalari oʻrtasida ushbu tanlovning birinchi bosqichi boʻlib oʻtib, unda Universitetning 1 – 4 bosqich talabalari qatnashdilar. JIDU nemis tili oʻqituvchilari va Germaniyalik mutaxassis Yohanna Mayerdan iborat jyuri talabalarning chiqishlarini xolisona baholadilar. Notiq talabalardan Sobirova Moxinur, Tuxtayev Sarvar, Turgunov Kamronbeklar oʻzlarining alohida bilim va mahoratlari bilan ajralib turdilar. Notiqlik sanʼati tanlovining gʻolibi esa jyuri qaroriga koʻra esa “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 4 – bosqich talabasi Saudkasova Esmira. Ushbu talaba 2020-yilning 16-mart kuni GFRning Toshkentdagi elchixonasida boʻlib oʻtadigan notiqlik sanʼatining Respublika tanlovi bosqichida Universitetimiz shanini himoya qiladi.

Первый этап ежегодного конкурса ораторского искусства по немецкому языку
Посольство Федеративной Республики Германия в Ташкенте, начиная с 2008 года проводит ежегодный конкурс ораторского искусства по немецкому языку среди студентов ВУЗов Республики Узбекистан, изучающих немецкий язык. Студенты УМЭД в течении этих лет неоднократно становились победителями данного конкурса.
20 февраля 2020 года в УМЭД состоялся первый этап данного традиционного конкурса. В нем приняли участие студенты всех четырех курсов, изучающие немецкий язык.
Жюри, в состав которого вошли преподаватели секции немецкого языка кафедры «Романо-германских языков» и приглашенная гостья - носитель языка Йоханна Майер, высоко оценили подготовленность студентов, умение реагировать на вопросы, хорошие базовые знания по теме докладов.
Особыми докладами и выступлениями выделились студенты Собирова Мохинур, Тухтаев Сарвар, Тургунов Камронбек, а победителем первого этапа стала студентка четвертого курса факультета «Международные отношения» Саудкасова Эсмира, которая и будет представлять наш Университет на втором этапе конкурса ораторского искусства, который состоится 16.03.2020 года в Посольстве Федеративной Республики Германия в Ташкенте.