Notiqlik sanʼati musobaqasi
Germaniya Federativ Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi 2008-yildan beri nemis tilini oʻrganayotgan Oʻzbekiston Respublikasi OTV talabalari uchun muntazam ravishda notiqlik sanʼati musobaqasi oʻtkazib kelmoqda. JIDU talabalaridan bir nechtasi ushbu musobaqaning gʻolibi boʻlishgan.
2020-yilning 20 – fevralida JIDU talabalari oʻrtasida ushbu tanlovning birinchi bosqichi boʻlib oʻtib, unda Universitetning 1 – 4 bosqich talabalari qatnashdilar. JIDU nemis tili oʻqituvchilari va Germaniyalik mutaxassis Yohanna Mayerdan iborat jyuri talabalarning chiqishlarini xolisona baholadilar. Notiq talabalardan Sobirova Moxinur, Tuxtayev Sarvar, Turgunov Kamronbeklar oʻzlarining alohida bilim va mahoratlari bilan ajralib turdilar. Notiqlik sanʼati tanlovining gʻolibi esa jyuri qaroriga koʻra esa “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 4 – bosqich talabasi Saudkasova Esmira. Ushbu talaba 2020-yilning 16-mart kuni GFRning Toshkentdagi elchixonasida boʻlib oʻtadigan notiqlik sanʼatining Respublika tanlovi bosqichida Universitetimiz shanini himoya qiladi.

Since 2008, Embassy of the Federal Republic of Germany in Tashkent organized an annual competition on German language rhetoric among the students of higher educational institutions of Uzbekistan who are learning German language. Students of UWED have been prevailing in this competition for several years.
On February 20, 2020, the first stage of this traditional competition was held in UWED. Students from all course years have participated.
Judges of the competition – teachers of “Roman-German languages” department and invited guest, native speaker Johanna Meier – highly estimated student’s level of preparation, their ability to react to questions, good background on the topics of the speeches.
Sobirova Mokhinur, Tuxtaev Sarvar, Turgunov Kamron and many others have shared their outstanding presentations. Esmira Saudkasova, 4th year student of “international relations” faculty, became the winner of the first stage of the competition and she will represent UWED on the next stage of the competition, which will be held on March 16, 2020 in Embassy of the Federal Republic of Germany in Tashkent.