Butundunyo radio kuni va Abu Nasr al-Forobiyning 1150 yilligi
Qozog'iston milliy universiteti va YUNESKO tashabbusi bilan 2020 yil 13-15 fevral kunlari Butundunyo radio kuni va Abu Nasr al-Farobiyning 1150 yilligi munosabati bilan VII Xalqaro Qishki jurnalistika va kommunikatsiya maktabi bo'lib o'tdi. U "Radio hamma uchun platforma: g'oyalarni yaratishdan tortib to innovatsiyaga qadar" deb nomlandi. An'anaga ko'ra, Qishki maktabni o'tkazish joyi Olmaota yaqinidagi Ile-Alatau davlat milliy bog'ida joylashgan Tau-Turan majmuasi edi.
Xalqaro forumda jurnalistlar, ommaviy axborot vositalari xodimlari, olimlar, o'qituvchilar, yosh tadqiqotchilar, talabalar, jamoat tashkilotlari vakillari, O'rta Osiyo respublikalari, Qozog'iston, O'zbekiston, Qirg'iziston, shuningdek xorijiy davlatlar - Turkiya, Afg'oniston va boshqa mamlakatlarning ta'lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdilar. Ma'ruzachilar va spikerlar shuningdek, milliy va xalqaro ommaviy axborot vositalarining muxbirlari, veb-muharrirlari va onlayn-medianing muharrirlari qatnashdi.
Bu yilgi Qishki Jurnalistlar maktabida axborot faoliyatining uchta asosiy yo'nalishi ta'kidlandi: radiodagi fikrlarning xilma-xilligi, davlat, xususiy va jamoatchilik radioeshittirish studiyalari o'rtasidagi muvofiqlashtirilgan faoliyat; jamiyatdagi turli ijtimoiy guruhlarning radio tahririyatlarida ularning vakillik balansini hisobga olgan holda ishtirok etishini rag'batlantirish; auditoriya rang-barangligini aks ettiruvchi turli xil tahririy materiallar va dasturlarning turlari.
Qishki maktabning ochilishida, uning yalpi qismida, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekistondagi, YUNESKOning Olmaota Klaster byurosi vakili kommunikatsiya va axborotlashtirish bo'yicha mutaxassisi Sergey Karpov, Al-Farobiy nomidagi KazNU Jurnalistika fakulteti dekani Sagatbek Medeubek, Turkiyadagi Kazi Bayram Universiteti Jurnalistika fakulteti dekani Zokir Avshar, TOLOnews TV siyosiy sharhlovchisi, Afg'onistonlik Abu Muslim Shirzad, olimlar, qozog'istonlik dotsent Gulnar Asanbaeva, JIDU professori Fotima Mo'minova (taqdimoti bilan "Tizimli o'zgarishlar va interfaol o'zbek radioeshittirishi), Qirg'izistondan dotsent Aita Sultanalieva, Nazarboyev universitetidan, ekspert Petr Lapo va boshq so'z bilan chiqdilar.
Uch kunlik forum jurnalistlar, radioboshlovchilar, onlayn intervyuerlar, media-kommunikatorlar, podkast ishtirokchilari va boshqa OAV mutaxassislarining qiziqarli, interfaol taqdimotlariga boy bo'ldi. Muloqot maydonchasi Internet xizmatlariga ulanish va chet eldagi radio jurnalistlari bilan aloqa orqali olib borildi. Bunda Zarina Buenbaeva, Muhamadali Buxarbaev, Nazira Kaimova va boshqalar faol ishtirok etishdi. Xuddi shu tadbirda 2019 yilda vafot etgan afg'on jangchisi Erjan Sultonboevning kitobi taqdimoti bo'lib o'tdi. To'plamga uning jurnalistik asarlari, maqolalari, habarlari, ocherklari kiritilgan. Jangchi xotirasiga bag'ishlangan, jurnalistikadagi jasorat uchun ramziy ravishda haykalcha yaratilgan bo'lib, u o'z ishlarida eng yaxshi ishtirok etgan, eng ijodkor yosh jurnalistlarga, shu jumladan Qoraqalpog'istonlik talaba-dizayner Z. Ketibaevga topshirildi.
Kechki unumli dam olish maqsadida madaniy va sport tadbirlari, og'ir atletika musobaqalari, musiqa-adabiyotshunoslar uchun she'rlar tanlovi, kontsert dasturlari, xalq cholg'ularidagi qo'shiqlar va musiqa tashkil etildi. Abay nomidagi iqtidorli bolalar Respublika maktab-internatining yuqori sinf o'quvchilari qozoq tarixini mukammal bilishlari, milliy madaniyat, fan va adabiyotning yorqin shaxslariga bag'ishlangan she'rlar ijro etishlari barchani quvontirdi. Al-Forobiy, Abay, Alisher Navoiy va Amir Temur, Chingiz Aytmatov va Tleubergen Jumamuratov - bularning barchasi o'quvchilar va she'riyat ixlosmandlarining chiqishlarida bir necha bor tilga olingan. Tau-Turondagi Qishki maktab qatnashchilarga faxriy yorliqlar, sertifikatlar va diplomlarni topshirish bilan yakunlandi.

Всемирный день радио и 1150-летие Абу Насра аль-Фараби
По инициативе Казахского Национального университета и ЮНЕСКО в Казахстане 13-15 февраля 2020г прошла VII международная Зимняя школа Журналистики и коммуникации, посвященная Всемирному дню радио и празднованию юбилея 1150-летия Абу Насра аль-Фараби. Она носила название «Радио является платформой для всех: от генерации идей до инноваций». Традиционно местом проведения Зимней школы явился комплекс «Тау-Туран», распложенный в Иле- Алатауском государственном национальном парке близ Алматы. В международном форуме приняли участие журналисты, работники СМИ, ученые, педагоги, молодые исследователи, студенты, представители общественных организаций, руководители образовательных учреждений республик Центральной Азии, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, а также зарубежных стран - Турции, Афганистана и др. В качестве лекторов и спикеров выступили также журналисты республиканских и международных СМИ, веб-редакторы и контент –редакторы онлайн-медиа.
В нынешней Зимней школе журналистов в центр внимания выдвинуты были три основных направления в информационной деятельности: плюрализм мнений на радио, сочетание государственных, частных и общинных вещательных студий; поощрение участия в редакциях радио различных социальных групп общества, учет сбалансированности их представительства; разнообразие редакционных материалов и типов программ передач, отражение в них разнообразия аудитории. На открытии Зимней школы, в ее пленарной части выступили специалист по вопросам коммуникации и информации, представлявший Кластерное Бюро ЮНЕСКО в Алматы по Казахстану, Киргизии, Таджикистану и Узбекистану Сергей Карпов, декан факультета журналистики КазНУ имеии аль-Фараби Сагатбек Медеубек, декан факультет журналистики университета Кажы Байрам из Турции Закир Авшар, политический обозреватель TOLOnews TV Абу Муслим Ширзад из Афганистана, ученые из Казахстана доцент Гульнар Асанбаева, профессор УМЭД из Узбекистана Фатима Муминова (с докладом-презентацией «Структурные изменения и интерактивность узбекского радиовещания»), доцент из КНУ имени Ж. Баласагына Кыргызстана Аита Султаналиева, эксперт из Назарбаев Университет Петр Лапо и др.
Три дня работы форума были насыщены интересными, интерактивными выступлениями журналистов, радиоведущих, онлайн-интервьюеров, медиа-коммуникаторов, участников подкастов и других специалистов по масс-медиа. Диалоговая площадка сопровождалась подключением к интернет сервисам и общением с практикующими радиожурналистами из-за рубежа. В этом активно участвовали Зарина Буенбаева, Мухамадали Бухарбаев, Назира Каимова и др. На этом же мероприятии состоялась презентация книги воина-афганца Ержана Султанбаева, ушедшего из жизни в 2019г. В сборнике представлены его журналистские произведения, статьи, заметки, информации, очерки. В память о воине была создана статуэтка с его профилем, символически за смелость в журналистике она была вручена лучшим, отличившимся в творчестве молодым журналистам, в их числе и студент-дизайнер из Каракалпакии З. Кетибаев.
В вечерние часы отдыха были организованы культурно-спортивные мероприятия, соревнования по поднятию гирь, перетягиванию каната, поэтическое состязание-мушоира знатоков литературы, концертные программы, исполнение песен и музыки на народных инструментах. Старшеклассники республиканской школы интерната для одаренных детей имени Абая порадовали всех своими прекрасными знаниями казахской истории, исполнением стихов и поэм, посвященных ярким личностям национальной культуры, науки и литературы. Аль- Фараби, Абай, Алишер Навои и Амир Темур, Чингиз Айтматов и Тлеуберген Джумамуратов – все эти имена не раз упоминались в выступлениях чтецов и любителей поэзии. Завершилась Зимняя школа журналистов в Тау-Туране вручением почетных грамот, сертификатов и дипломов- удостоверений.