Butundunyo radio kuni va Abu Nasr al-Forobiyning 1150 yilligi
Qozog'iston milliy universiteti va YUNESKO tashabbusi bilan 2020 yil 13-15 fevral kunlari Butundunyo radio kuni va Abu Nasr al-Farobiyning 1150 yilligi munosabati bilan VII Xalqaro Qishki jurnalistika va kommunikatsiya maktabi bo'lib o'tdi. U "Radio hamma uchun platforma: g'oyalarni yaratishdan tortib to innovatsiyaga qadar" deb nomlandi. An'anaga ko'ra, Qishki maktabni o'tkazish joyi Olmaota yaqinidagi Ile-Alatau davlat milliy bog'ida joylashgan Tau-Turan majmuasi edi.
Xalqaro forumda jurnalistlar, ommaviy axborot vositalari xodimlari, olimlar, o'qituvchilar, yosh tadqiqotchilar, talabalar, jamoat tashkilotlari vakillari, O'rta Osiyo respublikalari, Qozog'iston, O'zbekiston, Qirg'iziston, shuningdek xorijiy davlatlar - Turkiya, Afg'oniston va boshqa mamlakatlarning ta'lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdilar. Ma'ruzachilar va spikerlar shuningdek, milliy va xalqaro ommaviy axborot vositalarining muxbirlari, veb-muharrirlari va onlayn-medianing muharrirlari qatnashdi.
Bu yilgi Qishki Jurnalistlar maktabida axborot faoliyatining uchta asosiy yo'nalishi ta'kidlandi: radiodagi fikrlarning xilma-xilligi, davlat, xususiy va jamoatchilik radioeshittirish studiyalari o'rtasidagi muvofiqlashtirilgan faoliyat; jamiyatdagi turli ijtimoiy guruhlarning radio tahririyatlarida ularning vakillik balansini hisobga olgan holda ishtirok etishini rag'batlantirish; auditoriya rang-barangligini aks ettiruvchi turli xil tahririy materiallar va dasturlarning turlari.
Qishki maktabning ochilishida, uning yalpi qismida, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston va O'zbekistondagi, YUNESKOning Olmaota Klaster byurosi vakili kommunikatsiya va axborotlashtirish bo'yicha mutaxassisi Sergey Karpov, Al-Farobiy nomidagi KazNU Jurnalistika fakulteti dekani Sagatbek Medeubek, Turkiyadagi Kazi Bayram Universiteti Jurnalistika fakulteti dekani Zokir Avshar, TOLOnews TV siyosiy sharhlovchisi, Afg'onistonlik Abu Muslim Shirzad, olimlar, qozog'istonlik dotsent Gulnar Asanbaeva, JIDU professori Fotima Mo'minova (taqdimoti bilan "Tizimli o'zgarishlar va interfaol o'zbek radioeshittirishi), Qirg'izistondan dotsent Aita Sultanalieva, Nazarboyev universitetidan, ekspert Petr Lapo va boshq so'z bilan chiqdilar.
Uch kunlik forum jurnalistlar, radioboshlovchilar, onlayn intervyuerlar, media-kommunikatorlar, podkast ishtirokchilari va boshqa OAV mutaxassislarining qiziqarli, interfaol taqdimotlariga boy bo'ldi. Muloqot maydonchasi Internet xizmatlariga ulanish va chet eldagi radio jurnalistlari bilan aloqa orqali olib borildi. Bunda Zarina Buenbaeva, Muhamadali Buxarbaev, Nazira Kaimova va boshqalar faol ishtirok etishdi. Xuddi shu tadbirda 2019 yilda vafot etgan afg'on jangchisi Erjan Sultonboevning kitobi taqdimoti bo'lib o'tdi. To'plamga uning jurnalistik asarlari, maqolalari, habarlari, ocherklari kiritilgan. Jangchi xotirasiga bag'ishlangan, jurnalistikadagi jasorat uchun ramziy ravishda haykalcha yaratilgan bo'lib, u o'z ishlarida eng yaxshi ishtirok etgan, eng ijodkor yosh jurnalistlarga, shu jumladan Qoraqalpog'istonlik talaba-dizayner Z. Ketibaevga topshirildi.
Kechki unumli dam olish maqsadida madaniy va sport tadbirlari, og'ir atletika musobaqalari, musiqa-adabiyotshunoslar uchun she'rlar tanlovi, kontsert dasturlari, xalq cholg'ularidagi qo'shiqlar va musiqa tashkil etildi. Abay nomidagi iqtidorli bolalar Respublika maktab-internatining yuqori sinf o'quvchilari qozoq tarixini mukammal bilishlari, milliy madaniyat, fan va adabiyotning yorqin shaxslariga bag'ishlangan she'rlar ijro etishlari barchani quvontirdi. Al-Forobiy, Abay, Alisher Navoiy va Amir Temur, Chingiz Aytmatov va Tleubergen Jumamuratov - bularning barchasi o'quvchilar va she'riyat ixlosmandlarining chiqishlarida bir necha bor tilga olingan. Tau-Turondagi Qishki maktab qatnashchilarga faxriy yorliqlar, sertifikatlar va diplomlarni topshirish bilan yakunlandi.

World Radio Day and the 1150th anniversary of Abu Nasr al-Farabi
On the initiative of the Kazakh National University and UNESCO in Kazakhstan, the 7th International Winter School of Journalism and Communication dedicated to World Radio Day and the celebration of the anniversary of the 1150th anniversary of Abu Nasr al-Farabi was held on February 13-15, 2020. It was called "Radio is a platform for everyone: from generating ideas to innovation." Traditionally, the venue of the Winter School was the Tau-Turan complex, located in the Ile-Alatau State National Park near Almaty.
The international forum was attended by journalists, media workers, scientists, teachers, young researchers, students, representatives of public organizations, heads of educational institutions of the republics of Central Asia, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, as well as foreign countries - Turkey, Afghanistan, etc. As lecturers and The speakers were also journalists from national and international media, web editors and online content editors.
At the Winter School of Journalists this year, three main areas of informational activity were highlighted: pluralism of opinions on the radio, a combination of state, private and community broadcasting studios; encouragement of participation in radio editorial offices of various social groups of society, taking into account the balance of their representation; a variety of editorial materials and types of programs, reflecting the diversity of the audience.
At the opening of the Winter School, in its plenary part, a specialist on communication and information representing the UNESCO Almaty Cluster Office in Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan, Sergey Karpov, Dean of the Journalism Department of KazNU named after al-Farabi Sagatbek Medeubek, Dean of the Journalism Department of Kazha Bayram University from Turkey Zakir Avshar, political observer for TOLOnews TV Abu Muslim Shirzad from Afghanistan, scientists from Kazakhstan, associate professor Gulnar Asanbaeva, professor of UMED from Uzbekistan Fatima Muminova (with report hell-presentation “Structural changes and interactivity of Uzbek broadcasting”), associate professor from KNU named after J. Balasagyn of Kyrgyzstan Aita Sultanaliev, expert from Nazarbayev University Petr Lapo, etc.
The three days of the forum were full of interesting, interactive presentations by journalists, radio hosts, online interviewers, media communicators, podcast participants, and other media professionals. The dialogue platform was accompanied by a connection to Internet services and communication with practicing radio journalists from abroad. Zarina Buenbaeva, Muhammadali Bukharbaev, Nazira Kaimova and others actively participated in this. The presentation of the book of the Afghan warrior Yerzhan Sultanbaev, who passed away in 2019, was also attended at the same event. The collection contains his journalistic works, articles, notes, information, essays. In memory of the warrior, a figurine was created with his profile, symbolically for courage in journalism, it was awarded to the best young journalists who distinguished themselves in their work, including student-designer from Karakalpakstan Z. Ketibaev.
In the evening hours of rest, cultural and sporting events, weightlifting, tug-of-war competitions, a poetry competition for muso-literary scholars, concert programs, and the performance of songs and music on folk instruments were organized. High school students of the republican boarding school for gifted children named after Abai pleased everyone with their excellent knowledge of Kazakh history, the performance of poems and poems dedicated to the bright personalities of national culture, science and literature. Al-Farabi, Abay, Alisher Navoi and Amir Temur, Chingiz Aitmatov and Tleubergen Jumamuratov - all these names were mentioned more than once in the speeches of readers and lovers of poetry. The Winter School in Tau-Turan ended with the presentation of diplomas, certificates and diplomas.