2020-yil 6-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga yoʻllagan murojaatnomasi kontekstida Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishlari” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Davra suhbatida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Taraqqiyot strategiyasi markazi, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti vakillari ishtirok etdilar.
Maʼruzachilar ushbu murojaatnoma mamlakatni modernizatsiya qilishning strategik vazifalarini hal etishga qaratilgan keng koʻlamli demokratik oʻzgarishlar va tarkibiy islohotlarni amalga oshirishning eng muhim masalalariga bagʻishlanganligini taʼkidladilar. Oʻzbekistonning 2020-yildagi taraqqiyotiga aniq va loʻnda baho berildi.
Tashqi siyosat sohasida milliy manfaatlarimizga javob beradigan ochiq, pragmatik va chuqur oʻylangan tashqi siyosatni amalga oshirish uchun keng koʻlamli vazifalar belgilandi. Oʻzbekiston barcha yaqin va uzoq xorijiy davlatlar bilan hamkorlikni doimiy ravishda kengaytirish tarafdori ekanligi taʼkidlandi.
Shunday qilib, faqatgina 2019-yilda davlat rahbari 18 ta davlat va rasmiy tashriflarni amalga oshirdi. Oliy va yuqori darajadagi tadbirlar doirasida 122 ta ikki tomonlama hujjatlar, shu jumladan toʻrtta davlatlararo bitimlar, 31 hukumatlararo va 52 idoralararo bitimlar, shuningdek institutlar va mintaqalar oʻrtasida 35 ta boshqa hujjatlar imzolandi.
2020-yilda MDH, Markaziy Osiyo, Yevropa Ittifoqi va Osiyoning qator davlatlari rahbarlari bilan ikki va koʻp tomonlama sammitlar oʻtkazilishi kutilmoqda.
Ekspertlar taʼkidladilarki, tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy siyosatning asosiy vazifalari keng koʻlamli islohotlar va modernizatsiya jarayonlarini amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratish, Oʻzbekiston fuqarolarining manfaatlarini va huquqlarini har tomonlama taʼminlash, xalqaro iqtisodiy munosabatlar tizimida mamlakatning oʻrni va rolini mustahkamlash, dunyo hamjamiyatida davlatning obroʻsi va ijobiy nufuzini mustahkamlashdan iborat.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston tashqi siyosatining asosiy poydevori sifatida Markaziy Osiyo davlatlari bilan ishonchli va doʻstona munosabatlarni yana-da mustahkamlash ekanligini belgilab oʻtdilar. Ushbu ongli tanlov Markaziy Osiyoning qoq markazida joylashgan mamlakatimiz mintaqada barqarorlik, barqaror rivojlanish va yaxshi qoʻshnichilik hududini yaratishga bevosita qiziqish bildirayotgani bilan bogʻliq. Shu nuqtayi nazardan, 2019-yil uchun asosiy tashqi siyosiy tadbir Sh.Mirziyoyev tashabbusi bilan 29-noyabr kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining ikkinchi maslahatlashuv uchrashuvini oʻtkazishi boʻldi.
Tadbir ishtirokchilari Rossiya, Xitoy, AQSH, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa Ittifoqi va Osiyo davlatlari bilan siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar aloqalarni yana-da rivojlantirish va chuqurlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
BMT, YEXHT, MDH, SHHT, Islom hamkorlik tashkiloti va Turkiyzabon davlatlar hamkorlik kengashi singari nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi koʻp tomonlama diplomatiya va oʻzaro hamkorlikning oʻsib borayotgan imkoniyatlariga alohida eʼtibor qaratildi. Bu yil mamlakatimizning Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga raisligining tarixiy ahamiyati taʼkidlandi.
Soʻzga chiqqanlar Prezident Sh.Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekistonda iqtisodiy diplomatiyani tubdan oʻzgartirish muhimligini taʼkidladilar. Shu munosabat bilan respublikaning iqtisodiy salohiyatini toʻliq amalga oshirish, eksportni rivojlantirish, xorijiy investitsiyalar va texnologiyalarni jalb qilish, mamlakatning transport va logistika holatini yaxshilash masalalari boʻyicha xorijiy davlatlar bilan oʻzaro taʼsir samaradorligini oshirish muammolari muhokama qilindi.
Umuman olganda, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisdagi murojaatida kelgusi yilda tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy siyosatning asosiy ustuvor yoʻnalishlari belgilab berilgan. Maqsad va vazifalarga erishish, shubhasiz, asosiy xorijiy sheriklar bilan hamkorlikni yana-da chuqurlashtirish va mamlakatning xalqaro hamkorligi samaradorligini oshirish uchun faol harakatlarni talab qiladi.

6 февраля 2020 г. в Университете мировой экономики и дипломатии (г. Ташкент) состоялся «круглый стол» на тему: «Приоритеты внешней политики Узбекистана в контексте Послания Президента Узбекистана Олий Мажлису». Мероприятие было организовано Университетом мировой экономики и дипломатии совместно с Информационно-аналитическим центром международных отношений.
Участие в работе «круглого стола» приняли представители Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте РУ, Центра «Стратегия развития», Центра экономических исследований и реформ, Университета мировой экономики и дипломатии.
Выступающие отметили, что в Послании затронуты важнейшие вопросы осуществления широкой программы демократических преобразований и структурных реформ, направленных на решение стратегических задач модернизации страны. Дано ясное и четкое видение развития Узбекистана в 2020г.
Во внешнеполитической сфере поставлены масштабные задачи реализации отвечающей нашим национальным интересам открытой, прагматичной и глубоко продуманной внешней политики. Узбекистан остается приверженным поступательному расширению сотрудничества со всеми странами ближнего и дальнего зарубежья.
Так, только в 2019 г. глава государства совершил 18 государственных и официальных визитов. В рамках мероприятий на высшем и высоком уровнях подписано 122 двусторонних документа, в том числе четыре межгосударственных договора, 31 межправительственный и 52 межведомственных договора, а также 35 иных документов между учреждениями и регионами.
В 2020 г. ожидается проведение двусторонних и многосторонних встреч на высшем уровне – с руководителями ряда государств СНГ, Центральной Азии, Европейского Союза и Азии.
Эксперты особо отметили, что ключевыми целями внешней и внешнеэкономической политики являются создание благоприятных условий для масштабных реформ и динамичных процессов модернизации, всестороннее обеспечение интересов и прав граждан Узбекистана, укрепление места и роли страны в системе международных экономических отношений, усиление авторитета и позитивного имиджа государства в мировом сообществе.
Глава государства в качестве краеугольного камня внешней политики Узбекистана обозначил дальнейшее укрепление доверительных и дружественных отношений с центральноазиатскими государствами. Этот осознанный выбор обусловлен тем, что наша страна, располагаясь в сердце Центральной Азии, непосредственно заинтересована в создании в регионе зоны стабильности, устойчивого развития и добрососедства. В этом контексте главным внешнеполитическим событием в 2019 г. стало проведение 29 ноября по инициативе Ш. Мирзиёева второй Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Участники мероприятия обсудили вопросы дальнейшего развития и углубления политических, торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных и культурно-гуманитарных связей с Россией, Китаем, США, Японией, Республикой Корея, Турцией, Объединенными Арабскими Эмиратами, государствами Европейского Союза и Азии.
Особое внимание было обращено на растущий потенциал многосторонней дипломатии и взаимодействия в рамках авторитетных международных и региональных организаций, включая ООН, ОБСЕ, СНГ, ШОС, Организацию исламского сотрудничества и Совет сотрудничества тюркоязычных государств. Подчеркнуто историческое значение предстоящего в этом году председательства нашей страны в Содружестве независимых государств.
Выступавшие подчеркнули значение проводимой под руководством Президента Ш.Мирзиёева кардинальной трансформации экономической дипломатии Узбекистана. В этой связи обсуждены проблемы полномасштабной реализации экономического потенциала республики, повышения эффективности взаимодействия с зарубежными странами в вопросах продвижения экспорта, привлечения иностранных инвестиций и технологий, улучшения транспортно-логистического положения страны.
В целом, в Послании Президента Узбекистана Олий Мажлису определены основные приоритеты внешней и внешнеэкономической политики в наступившем году. Достижение поставленных целей и задач, несомненно, потребует активных усилий по дальнейшему углублению сотрудничества с ключевыми зарубежными партнерами, общего повышения эффективности международного сотрудничества страны.