O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi jurnalistikaga oid o'n jildlik kitoblarni tayyorlash va nashr etish tashkilotchisi bo'ldi. Ushbu asarlarning mualliflari etakchi olimlar, o'qituvchilar, ommaviy axborot vositalari sohasidagi yosh tadqiqotchilar edilar. Ilmiy nashrlar mualliflarining asosiy jamoasi jurnalist kadrlar tayyorlaydigan respublikaning etakchi universitetlari, jumladan, O'zbekiston davlat jahon tillari universitetlardan, shu jumladan, O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti, O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti va boshqalardan iborat edi.
2020 yil 6 fevral kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida jurnalistika va media-ta'limga bag'ishlangan o'n jildlik kitoblarning taqdimoti bo'lib o'tdi. Ularning  nomlari "Onlayn jurnalistika va yangi media trendlari", "Audiovizual jurnalistika", "Bosma ommaviy axborot vositalarining janrlari va muammolari", "Media tilshunosligi va tahririyati", "Ixtisoslashgan jurnalistika", "Jurnalistika sotsiologiyasi va psixologiyasi" va boshqalar edi. UMED professori F.I. Mo'minova «Media marketing va menejment" " deb nomlangan to'rtinchi jildning mualliflar guruhining rahbari va mas'ul muharriri edi. Ushbu kitoblar seriyasi “O'ZBEKISTON” nashriyot-matbaa ijodiy uyi tomonidan nashrga tayyorlandi. Har bir jildning ming nusxada tiraji bo'lib, kitob nashrlari "O'ZBEKISTON" nashriyot uyining savdo do'konlarida ochiq savdoga qo'yiladi.
Yangi nashrlarning taqdimotida Agentlik rahbarlari, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining deputatlari, nashriyotning mas'ul xodimlari, olimlar, o'qituvchilar, ommaviy axborot vositalari xodimlari, yosh tadqiqotchilar, talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirda so'zga chiqqan Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktorining birinchi o'rinbosari Dilshod Saidjonov, Oliy Majlis deputatlari Mahmudjon Parpiev, Xurshid Dostmuxammedov, nashriyot direktori o'rinbosari Mizrob Buranov va boshqalar ushbu tadbirning ahamiyatini ko'rsatib, ommaviy axborot vositalaridagi ilmiy va nazariy baza muhim tadqiqotlar bilan boyitilganligini ta'kidladilar. Bu davlatimiz zamonaviy siyosatining - fan va ta'limni yangi bosqichga ko'tarish, professional jurnalistlar tayyorlash talablariga javob beradi. Shuningdek, chiqishlarda "O'ZBEKISTON" nashriyoti tomonidan hozirgi kunda o'zbek adabiyotiga oid 200 jildlik kitoblar va 100 jildlik rus adabiyoti asarlarini nashr etish bo'yicha loyihalar amalga oshirilayotgani ta'kidlandi.

Издано десять томов книг в сфере медийного образования
Агентство информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан явилось организатором подготовки и издания десяти томов книг по журналистике. Авторы этих работ - ведущие ученые, преподаватели, молодые исследователи в сфере средств массовой информации. Основной авторский коллектив научных изданий представляли ведущие университеты республики, в которых ведется подготовка журналистских кадров, в их числе Узбекский государственный университет мировых языков, Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана и другие.
6 февраля 2020 г в актовом зале Агентства информации и массовых коммуникаций состоялась презентация десяти томов книг для обучающихся и работающих в сфере журналистики и медийного образования. Они носят название “Онлайн журналистика и новые тренды медиа”, “Аудиовизуальная журналистика”, “Жанры и вопросы мастерства печатных СМИ”, “Медиалингвистика и редактирование”, “Специализированная журналистика” “Социология и психология журналистики” и др. Профессор УМЭД Ф.И.Муминова явилась руководителем авторской группы, ответственным редактором четвертого тома “Медиамаркетинг и менеджмент”. Эта серия книг подготовлена к выпуску в свет Издательско-полиграфическим творческим Домом “O'ZBEKISTON”. Каждый том издан тиражом одна тысяча экземпляров, книги будут выставлены для открытой реализации в торговых книжных магазинах издательства “O'ZBEKISTON».
В презентации новых изданий приняли участие руководители Агентства, депутаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ответственные работники издательства, ученые, преподаватели, работники СМИ, молодые исследователи, студенты. Выступившие на мероприятии первый заместитель директора Агентства информации и массовых коммуникаций Дилшод Саиджанов, депутаты Олий Мажлиса Махмуджан Парпиев, Хуршид Достмухаммедов, заместитель директора издательства Мизроб Буранов и другие отметили значимость данного события, научно-теоретическая база в сфере СМИ пополнилась солидным вкладом ученых. Это отвечает требованиям современной политики нашего государства по поднятию на новый уровень науку и образование, подготовку профессиональных журналистов. В выступлениях отмечалось, что издательством “O'ZBEKISTON” в настоящее время реализуются проекты по изданию 200 томов книг по узбекской литературе и 100 -томного издания произведений русской литературы.