"Innovatsion salohiyat mamlakatning xalqaro investitsion faolligini rivojlantirish omili sifatida" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtadi
24.01.2020 6311
2020-yil 14-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Innovatsion salohiyat mamlakatning xalqaro investitsion faolligini rivojlantirish omili sifatida” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtadi.
Ushbu konferensiyani oʻtkazishdan maqsad – Oʻzbekistonning milliy manfaatlarini hisobga olib xalqaro reytinglar va indekslardagi oʻrnini yaxshilash, xorijiy davlatlarning ijobiy tajribasiga asoslangan holda xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni takomillashtirishga qaratilgan ilmiy va amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqish.
Konferensiyada ishtirok etish uchun manfaatdor vazirliklar va idoralar, xorijiy va mahaliy oliy oʻquv yurtlari va ilmiy-tadqiqot institutlarining vakillari taklif etiladi.
Konferensiya quyidagi yoʻnalishlarda oʻtkaziladi:
- 1-yoʻnalish. Innovatsion iqtisodiyotni qoʻllab-quvvatlashning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish;
- 2-yoʻnalish. Zamonaviy taʼlim tizimiga investitsiyalarni jalb qilish va innovatsiyalarni joriy etishning dolzarb muammolari;
- 3-yoʻnalish. “Yashil iqtisodiyot”ning rivojlanish istiqbollari: global va mintaqaviy jihatlar;
- 4-yoʻnalish. Xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda xalqaro moliya institutlari va mintaqaviy tashkilotlarning roli.
Ilmiy tezislarni qabul qilish uchun talablar:
Konferensiyada ishtirok etish uchun tezisning elektron nusxasi (alohida faylda) tashkiliy qoʻmitaga 2020-yil 20-fevralgacha yuborilishi kerak: nmalikov@uwed.uz
Ilmiy tezislar oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida, koʻpi bilan 4 varaqdan iborat boʻlishi kerak.
Tezislar ilmiy izlanishlar jarayonida olingan natijalarni quyidagi tartibda rasmiylashtirilishi kerak:
- ilmiy va amaliy natijalarga ega boʻlgan tezislar, muammolar va takliflar qisqa va aniq tartibda rasmiylashtiriladi;
- ilmiy natijalarni oʻz ichiga olgan tezislar erishilgan ilmiy natijalarning xulosasi bilan rasmiylashtiriladi;
- tavsiyaviy xarakterga ega takliflar muayyan muammoni hal qilishga qaratilgan tavsifidan iborat boʻladi;
- grammatik xatolarga yoʻl qoʻyilmaydi.
Tezislar tahrir qilinishi va dizayn uchun barcha texnik talablarga javob berishi kerak, xususan:
- matn muharriri – MS Word 2003, 2007, 2010;
- sahifa sozlamalari - A4 formatli kitob shakli, har tomondan 20 mm chegaralangan;
- shrift - Times New Roman, hajmi (oʻchovi) - 14;
- qatorlar oraligʻi va paragraflar orasidagi masofa - 1,5;
- oʻng tomonning yuqori burchagida - familiyasi, ismi va otasining ismi, ilmiy darajasi va ilmiy nomi, muallifning lavozimi, tashkilot nomi, elektron pochta manzili, telefon raqami; oʻrtada - tezisning nomi (katta harflar bilan);
- barcha jadvallar, diagrammalar va raqamlar MS Word formatida, Times New Roman shriftida tayyorlanadi va ularning nomi diagrammalar va raqamlarning ostida va jadvalning tepasida joylashgan;
- jadvallar, rasmlar va grafikalarda manbalar boʻlishi kerak (havolalar - har bir sahifaning oxirida keltiriladi);
- havolalar - har bir sahifaning oxirida (har bir sahifada havolalar raqamlanishi yangidan boshlanadi);
- foydalanilgan adabiyotlar roʻyxati alifbo tartibida tuziladi.
Taqdim etilgan tezislar yuqoridagi talablarga muvofiqligi tekshiriladi. Ijobiy baholangan tezislar toʻplamga kiritiladi.
Maʼlumot uchun: Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti. Toshkent shahri, Mustaqillik shoh koʻchasi, 54, (P/I: 100192). Telefon: (+998) 71 267-08-51, mob: (+998) 90 989-65-44, e-mail: nmalikov@uwed.uz
Roʻyxatdan oʻtish narxi - 40 000 soʻm.
Toʻlov maqolani elektron koʻrinishda konferensiya materiallarida eʼlon qilishni oʻz ichiga oladi.
Roʻyxatdan oʻtish toʻlovini toʻlash 2020-yil 20-fevralgacha qabul qilinadi!
Shuningdek, muallif konferensiya maqolaar toʻplami uchun buyurtma berishi mumkin: Toʻplamning bosma nusxasi - 60 000 soʻm.

An international scientific and practical conference on "Innovation Potential as a Condition for the Development of the Country’s International Investment Activity"
24.01.2020 6257
On March 14, 2020, the University of World Economy and Diplomacy is holding an international scientific and practical conference on “Innovation Potential as a Condition for the Development of the Country’s International Investment Activity”.
The purpose of this conference is to develop scientific and practical proposals and recommendations aimed at improving the issues dealing with attracting foreign investment in the country.
In order to strengthen integration in the science-education-production system, the conference provides for the participation of the faculty of higher educational institutions, researchers, scientists and specialists in this field, representatives of ministries and enterprises of various sectors of the economy.
The conference will be held in the following session:
- Session 1. Improving the organizational and legal mechanisms to support the innovation economy;
- Session 2. Actual problems of attracting investment and introducing innovations into the modern educational system;
- Session 3. Prospects for the development of a “green economy”: global and regional aspects;
- Session 4. The role of international financial institutions and regional organizations in attracting foreign investment.
Requirements for accepting articles reports:
To participate in the conference, by February 20, 2020, an electronic version of the thesis (in a separate file) must be sent to the organizing committee at the following address: nmalikov@uwed.uz
Articles of reports are provided in Uzbek, Russian or English with a volume of not more than 4 printed pages. Grammatical errors are not allowed in the abstract.
The articles presented for participation in the conference should clearly and concisely state the results obtained in the process of the research in the following order:
- theses having scientific and practical results, problems and suggestions are made out in the order of listing;
- articles containing scientific results are made out by a summary of the obtained scientific results;
- articles of a recommendatory nature consist of the name of the activities aimed at solving a specific problem and their brief description.
Articles should be edited and meet all technical requirements for design, in particular:
- text editor - MS Word 2003, 2007, 2010;
- page settings - book A4 format, borders on all sides by 20 mm;
- font - Times New Roman, size (size) - 14;
- line spacing and paragraph indentation - 1.5;
- in the upper right corner - full name, surname and patronymic, scientific degree and scientific title, position of the author, name of organization, email, phone number; in the middle
- the title of the thesis (in bold capital letters);
- all tables, diagrams, and figures are prepared in MS Word format, font Times New Roman, and their name is located below the diagrams and figures, and above the tables;
- the tables, figures and graphs should contain the sources (links - at the end of each page);
- links - at the end of each page (in each page the numbering of links starts anew);
- The list of used literature is compiled in alphabetical order.
Submitted articles are examined for compliance with the above requirements. Articles that have received a positive expert evaluation will be included in the publication.