Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O'zbekiston-Hindiston munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
23.01.2020 6728
22 yanvar kuni JIDUda O'zbekiston va Hindiston o'rtasidagi davlatlararo munosabatlarning holati, muammolari va istiqbollariga bag'ishlangan ingliz tilida xalqaro tematik seminar bo'lib o'tdi. Unda Hindistonning O'zbekistondagi Favqulotda va muxtor elchisi janob Santosh Ja ishtirok etdi.
Seminarni xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor prof. S. S. Saidkasimov olib bordi va Prezident Sh.M.Mirziyoyev boshchiligidagi O'zbekiston tashqi siyosatidagi chuqur o'zgarishlar misolida Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi munosabatlar tarixi, holati va istiqbollarini aniq tahlil qilib berdi. Seminarda Hindistonning O'zbekistondagi elchixonasi maslahatchisi janob Shipra Gosh, harbiy attashe janob Nipun Anand, elchixonaning ikkinchi kotibi Aditi Valung xonim, Lal Bahadur Shastri hind madaniyat markazi direktori, prof. Chander Shexar, Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi fan va ta'lim bo'limi boshlig'i F.M. Utbosarov, Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi turizm va media bo'limi bosh mutaxassisi P.Saidakbarov, yoshlar masalalari bo'yicha prorektor L.U Mingishov, Ijtimoiy-siyosiy fanlar kafedrasi proffessori .E.S. Sultanova, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.K. Tillaxo'jaeva, doktorantlar va Xalqaro munosabatlar fakultetining 1-kurs talabalari ishtirok etdilar.
Hindistonning Favqulotda va Muxtor Elchisi janob Santosh Ja o'zining muhim ma'ruzasida “Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar tarixiy va tsivilizatsiyalar haqida so’zladu. Bizning munosabatlarimiz tariximiz davomida o'zaro ta'sir va o'zaro almashish asosida qurilgan. Bu ikkala tomonni ham bir xil darajada boyitdi. Ular bugungi kunda biz yaratgan ulkan xayrixohlik, yaqin hamjamiyat va strategik sheriklik asosini tashkil etadi”. Seminar ishtirokchilari so'nggi yillarda Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada, shu jumladan ShHT doirasida ham faollashayotganini aniq misollar bilan namoyish etdilar. Bugungi kunda Hindiston va O'zbekiston dunyoning boshqa mamlakatlariga qaraganda ancha faol tashqi strategiya va ichki o'zgarishlarga e'tibor qaratmoqdalar. Bu, o'z navbatida, do'stona mamlakatlarning ikki tomonlama munosabatlarida yangi davrga qadam qo'ygan holda hamkorlik va hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Faol muhokamada aspirantlar va talabalar o'zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi. Shahina Adilxonova, Xalqaro munosabatlar fakulteti birinchi kurs talabasi “Diplomat o'z martaba zinapoyasida qanday qiyinchiliklarga duch kelmoqda?”., Kamronbek Davlatov “O'zbekiston va Hindiston BMTTD doirasida qanday qo'shma ishlarni amalga oshirishi mumkin?” Deb so'radi.
Xalqaro muammolarni amaliy tahlil qilish kafedrasi aspiranti Ilhom Mo'minov elchi janoblari Santosh Jaga Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar va Hindistonning dunyodagi zamonaviy roli to'g'risida batafsil tahliliy nutqi uchun minnatdorchilik bildirdi va universitetlar o'rtasidagi xalqaro aloqalar va akademik almashinuv dasturlarining mavjudligi, shuningdek ushbu sohada qo'shma tadqiqotlar o'tkazish haqida fikr bildirdi. Suhbat jonli, o'zaro do'stlik ruhida bo'lib, talabalarning ushbu mamlakatga bo'lgan qiziqishini kuchaytirdi. Xalqaro tematik seminarni yakunlar ekan, Hindiston Elchisi janob Santosh Ja munozaraning yuqori ilmiy darajasi va zamonaviy Hindistonda talabalar va tadqiqotchilar tomonidan katta qiziqish uyg'otayotganini ta'kidladi.
Hindistonning Toshkentdagi elchixonasi faol ko'magida tahliliy seminarlarni muntazam ravishda o'tkazish to'g'risida kelishuvga erishildi.

The prospects for the development of Uzbek-Indian relations were discussed in the University of World Economy and Diplomacy
23.01.2020 6727
On January 22, the UWED hosted an international thematic seminar in English devoted to the state, problems and prospects of interstate relations between Uzbekistan and India. The extraordinary and plenipotentiary Ambassador of India to Uzbekistan, Mr. Santosh Jha, took part in it. The seminar was led by the vice-rector for international relations prof. S. S. Saidkasimov, who circumstantially revealed the history, state and prospects of relations between India and Uzbekistan, in the light of the profound changes in the foreign policy of Uzbekistan under the leadership of President Sh.M.Mirziyoyev.
An adviser to the Embassy of India in Uzbekistan, Mr. Shipra Ghosh, military attache Mr. Nipun Anand, second secretary of the embassy Ms. Aditi Valung, director of the Lal Bahadur Shastri Indian Cultural Center, prof. Chander Shekhar, Head of the Department of Science and Education of the SCO Center for Public Diplomacy F.M. Utbosarov, Chief Specialist of the Tourism and Media Department of the SCO Center for Public Diplomacy P. Saidakbarov, Vice-Rector for Youth Affairs L. U Mingishov, prof. Department of Socio-Political Sciences E.S. Sultanova, Deputy Dean of the Faculty of the Ministry of Defense S.K. Tillakhodzhaeva, PhD students and 1st year students of the Faculty of International Relations attended the seminar.
In his circumstantive report, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of India, Mr. Santosh Jha emphasized that “Bilateral relations between India and Uzbekistan are historical and civilizational. They go back thousands of years. Our relationship was built on interaction and interchange throughout our history. This enriched both our sides equally. They form the basis of the tremendous goodwill, close community and strategic partnership that we have created today”.
The seminar participants showed with concrete examples that, in recent years, cooperation between India and Uzbekistan has intensified significantly, including within the framework of the SCO. Today, India and Uzbekistan characterize more active external strategy and a focus on internal transformation, much more than many other countries in the world. This, in turn, creates new opportunities for cooperation and interaction, portending a new era in the bilateral relations of friendly countries.
In an active discussion, graduate students and students asked questions of their interests. Shahina Adilkhanova, a first-year student International Relations faculty asked “What difficulties does a novice diplomat face in his career ladder?” Kamronbek Davlatov found out that, “What kind of joint work can Uzbekistan and India carry out within the UNDP?” Ilkhom Muminov, a PhD student at the Department of Practical Analysis of International Problems, thanked Ambassador Mr. Santosh Jha for a detailed analytical speech on bilateral relations between India and Uzbekistan and on the modern role of India in the world, and asked about the possible extension of academic relations between universities in international relations and the availability of academic exchange programs, as well as the conduct of joint research in this area.
The conversation was lively, in the spirit of mutual friendship, causing students to be interested in this country.
Summing up the international thematic seminar, the Ambassador of India, Mr. Santosh Jha, emphasized the high scientific level of the discussion and his satisfaction with the great interest of students and researchers in modern India. An agreement was reached on the regular holding of analytical seminars with the active assistance the Embassy of India in Tashkent.