Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O'zbekiston-Hindiston munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
23.01.2020 6728
22 yanvar kuni JIDUda O'zbekiston va Hindiston o'rtasidagi davlatlararo munosabatlarning holati, muammolari va istiqbollariga bag'ishlangan ingliz tilida xalqaro tematik seminar bo'lib o'tdi. Unda Hindistonning O'zbekistondagi Favqulotda va muxtor elchisi janob Santosh Ja ishtirok etdi.
Seminarni xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor prof. S. S. Saidkasimov olib bordi va Prezident Sh.M.Mirziyoyev boshchiligidagi O'zbekiston tashqi siyosatidagi chuqur o'zgarishlar misolida Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi munosabatlar tarixi, holati va istiqbollarini aniq tahlil qilib berdi. Seminarda Hindistonning O'zbekistondagi elchixonasi maslahatchisi janob Shipra Gosh, harbiy attashe janob Nipun Anand, elchixonaning ikkinchi kotibi Aditi Valung xonim, Lal Bahadur Shastri hind madaniyat markazi direktori, prof. Chander Shexar, Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi fan va ta'lim bo'limi boshlig'i F.M. Utbosarov, Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi turizm va media bo'limi bosh mutaxassisi P.Saidakbarov, yoshlar masalalari bo'yicha prorektor L.U Mingishov, Ijtimoiy-siyosiy fanlar kafedrasi proffessori .E.S. Sultanova, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.K. Tillaxo'jaeva, doktorantlar va Xalqaro munosabatlar fakultetining 1-kurs talabalari ishtirok etdilar.
Hindistonning Favqulotda va Muxtor Elchisi janob Santosh Ja o'zining muhim ma'ruzasida “Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar tarixiy va tsivilizatsiyalar haqida so’zladu. Bizning munosabatlarimiz tariximiz davomida o'zaro ta'sir va o'zaro almashish asosida qurilgan. Bu ikkala tomonni ham bir xil darajada boyitdi. Ular bugungi kunda biz yaratgan ulkan xayrixohlik, yaqin hamjamiyat va strategik sheriklik asosini tashkil etadi”. Seminar ishtirokchilari so'nggi yillarda Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada, shu jumladan ShHT doirasida ham faollashayotganini aniq misollar bilan namoyish etdilar. Bugungi kunda Hindiston va O'zbekiston dunyoning boshqa mamlakatlariga qaraganda ancha faol tashqi strategiya va ichki o'zgarishlarga e'tibor qaratmoqdalar. Bu, o'z navbatida, do'stona mamlakatlarning ikki tomonlama munosabatlarida yangi davrga qadam qo'ygan holda hamkorlik va hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Faol muhokamada aspirantlar va talabalar o'zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi. Shahina Adilxonova, Xalqaro munosabatlar fakulteti birinchi kurs talabasi “Diplomat o'z martaba zinapoyasida qanday qiyinchiliklarga duch kelmoqda?”., Kamronbek Davlatov “O'zbekiston va Hindiston BMTTD doirasida qanday qo'shma ishlarni amalga oshirishi mumkin?” Deb so'radi.
Xalqaro muammolarni amaliy tahlil qilish kafedrasi aspiranti Ilhom Mo'minov elchi janoblari Santosh Jaga Hindiston va O'zbekiston o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar va Hindistonning dunyodagi zamonaviy roli to'g'risida batafsil tahliliy nutqi uchun minnatdorchilik bildirdi va universitetlar o'rtasidagi xalqaro aloqalar va akademik almashinuv dasturlarining mavjudligi, shuningdek ushbu sohada qo'shma tadqiqotlar o'tkazish haqida fikr bildirdi. Suhbat jonli, o'zaro do'stlik ruhida bo'lib, talabalarning ushbu mamlakatga bo'lgan qiziqishini kuchaytirdi. Xalqaro tematik seminarni yakunlar ekan, Hindiston Elchisi janob Santosh Ja munozaraning yuqori ilmiy darajasi va zamonaviy Hindistonda talabalar va tadqiqotchilar tomonidan katta qiziqish uyg'otayotganini ta'kidladi.
Hindistonning Toshkentdagi elchixonasi faol ko'magida tahliliy seminarlarni muntazam ravishda o'tkazish to'g'risida kelishuvga erishildi.

В Университете мировой экономики и дипломатии обсудили перспективы развития узбекско-индийских отношений
23.01.2020 6729
22 января в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся международный тематический семинар на английском языке посвященный состоянию, проблемам и перспективам межгосударственных отношений между Узбекистаном и Индией. В нем принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Узбекистане г-н Сантош Джа. Семинар вел проректор по международным связям проф. С.С Саидкасимов, который обстоятельно раскрыл историю, состояние и перспективы отношений между Индией и Узбекистаном, в свете глубинных изменений во внешней политике республики Узбекистан под руководством Президента Ш.М Мирзиёева.
На семинаре участвовали советник Посольство Индии в Узбекистане г-н Шипра Гош, военный атташе г-н Нипун Ананд, второй секретарь посольства г-жа Адити Валунг, директор индийского культурного центра имени «Лал Бахадур Шастри» проф. Чандер Шекхар, начальник отдела науки и образования Центра народной дипломатии ШОС Ф.М Ўтбосаров, главный специалист отдела туризма и СМИ Центра народной дипломатии ШОС П.Саидакбаров, проректор по работе с молодёжью Л. У Мингишов, проф. кафедры "Социально-политических наук" Э.С Султанова, заместитель декана факультета МО С.К Тиллаходжаева, аспиранты и студенты 1 курса факультета «Международных отношений».
В своем обстоятельном докладе Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии г-н Сантош Джа подчеркнул, что «Двусторонние отношения между Индией и Узбекистаном являются историческими и цивилизационными, они уходят на тысячи лет назад. Наши взаимоотношения строились на взаимодействии и взаимообмене на протяжении всей нашей истории. Это одинаково обогатило обе наши стороны. Они составляют основу огромной доброй воли, тесного содружества и стратегического партнерства, которое мы создали сегодня».
Участники семинара на конкретных примерах показывали, что за последние годы значительно активизировалась сотрудничество Индии и Узбекистана, в том числе в рамках ШОС. Сегодня Индия и Узбекистан характеризуются более активной внешней стратегией и акцентом на внутренние преобразования, гораздо больше, чем многие другие страны в мире. Это в свою очередь создает новые возможности для сотрудничества и взаимодействия предвещая новую эру в двусторонних отношениях дружественных стран.
В активной дискуссии аспиранты и студенты задавали интересующие их вопросы. Студентка 1 курса факультета «Международных отношений» Шахина Адилханова спросила «С какими сложностями сталкивается начинающий дипломат в своей карьерной лестнице?» Камронбек Давлатов узнавал «Какую совместную работу могут осуществлять Узбекистан и Индия в рамках UNDP?». Докторант – преподаватель кафедры «Практический анализ международных проблем» Ильхом Муминов поблагодарив посла г-на Сантоша Джа за подробно аналитическую речь о двусторонних отношениях между Индией и Узбекистаном и о современной роли Индии в мире, задал вопрос о возможном расширении академических связей между университетами в сфере международных отношений и о доступности академических обменных программ, также о проведении совместных исследований в данной сфере.
Беседа прошла оживленно, в духе взаимной дружбы, вызывая интерес у студентов к этой стране.
Подводя итоги международного тематического семинара Посол Индии г-н Сантош Джа особо подчеркнул высокий научный уровень состоявшейся дискуссии и свое удовлетворение огромным интересом студентов и исследователей к современной Индии. Достигнута договоренность о регулярном проведении аналитических семинаров при активной содействии посольства Индии в Ташкенте.