JIDU talabalari Janubiy Koreyadagi diplomatlar bilan uchrashmoqda
JIDUning xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori, professor S.S.Saidqosimov Janubiy Koreya diplomatiyasining hurmatli faxriysini qutladi va uning iltimosiga binoan respublikaning ijtimoiy rivojlanishidagi chuqur o'zgarishlar haqida batafsil ma'lumot berdi, Prezident Sh.M.Mirziyoyevning tub islohotlarining yangiligi va mohiyatini ochib berdi, ko'plab savollarga javob berdi. mehmonlarga O'zbekiston va Koreya Respublikasi o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, mamlakatimizda bo'lajak saylov kampaniyasining xususiyatlari haqida savollar berildi.
Janob Xo-yosh nafaqat tajribali diplomat, balki taniqli iqtisodchi bo'lib, iqtisodiy diplomatiya va Koreya Respublikasining jadal iqtisodiy o'sishi bo'yicha chuqur bilimlarini JIDUning yosh mutaxassislari va o'qituvchilari bilan bo'lishdi.
Ko'rgazmali materiallar yordamida mehmon Janubiy Koreyaning so'nggi yarim asrdagi asosiy muammolari va yutuqlari, shu jumladan 1997 va 2008 yildagi inqirozni bartaraf etish tajribasi, shuningdek, mamlakatning integratsiyalashuvining xususiyatlari va oqibatlari, uning jahon iqtisodiy va siyosiy jarayonlarida ishtiroki to'g'risida batafsil ma'lumot berdi.
Uchrashuvda Koreya Respublikasining O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Kang Ja Kvon ishtirok etdi va nutq so'zladi.
Ingliz tilida bo'lib o'tgan munozarada talabalar va o'qituvchilar o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.

Встреча студентов УМЭД с дипломатами из Южной Кореи
Высоким гостем УМЭД стал Ректор Университета корейских исследований, экс-первый заместитель Министра иностранных дел Республики Корея проф. Ан Хо Ёнг.
Уважаемого ветерана южно-корейской дипломатии приветствовал проректор по международным связям УМЭД проф.С.С.Саидкасымов, и по его просьбе подробно проинформировал о глубоких преобразованиях в общественном развитии республики, раскрыл новизну и суть коренных реформ Президента Ш.М.Мирзиёева, ответил на многочисленные вопросы гостя, касающиеся перспектив развития сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея, а также особенностей предстоящей избирательной кампании в нашей стране.
Г-н Ан Хо Ёнг, не только опытный дипломат, но и крупный ученый-экономист, поделился с молодыми специалистами и преподавателями УМЭДа своими глубокими знаниями в области экономической дипломатии и стремительного экономического роста Республики Кореи.
Гость, используя иллюстративные материалы, обстоятельно раскрыл основные проблемы и достижения развития Южной Кореи за последние полвека, в том числе опыт преодоления кризиса 1997 и 2008 годов, а также особенности и последствия интегрированности страны, ее вовлеченности в мировые экономические и политические процессы.
На встрече принял участие и выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Кореи в Узбекистане г-н Кан Чжэ Квон.
В ходе развернувшейся дискуссии, проходившей на английском языке, студенты и преподаватели получили подробные ответы на интересующие их вопросы.