AQSh Atlantika Kengashining Janubiy Osiyo Markazining katta ilmiy xodimi, Jorjtaun universitetida yuridik fanlar doktori, iqtisodiy diplomatiya sohasida taniqli ekspert Mark Linskott tomonidan "Jahon Savdo Tashkilotiga kirishning o'ziga xos xususiyatlari" mavzusida ingliz tilida katta o'qituvchi ingliz tilida muammoli ma'ruza o'tkazdi, bu davrda O'zbekiston uchun alohida ahamiyatga ega uni ushbu xalqaro tashkilotga kirishga tayyorlash.
Ma'ruza davomida faol munozaralar bo'lib o'tdi, unda talabalar o'qituvchilar va doktorantlar ishtirokida O'zbekistonning JSTga a'zo bo'lishining dolzarb masalalari, uning savdo imkoniyatlari va rivojlanish istiqbollari, eksport salohiyati, transport va logistika imkoniyatlari, kapital bozorini mustahkamlash va JST orqali mamlakatimizga innovatsiyalar va investitsiyalarni jalb qilish. Bir xil mamlakatlar misolida JSTga kirishda paydo bo'lgan muammolar atroflicha o'rganildi.
Anchadan buyon JSTda AQShning maxsus vakili bo'lib kelgan mehmon savollarga ochiq va to'g'ridan-to'g'ri javob berdi va muzokaralar va iqtisodiy diplomatiya sohasidagi boy tajribasi haqida gapirib berdi, bu tinglovchilarda katta qiziqish uyg'otdi.

В УМЭД состоялась проблемная лекция на английском языке старшего научного сотрудника Центра Южной Азии Атлантического совета США, доктора права Джорджтаунского университета, признанного специалиста в области экономической дипломатии Марка Линскотта на тему: «Особенности вступления во Всемирную торговую организацию», имеющую особую актуальность для Узбекистана в период подготовки ее вступления в данную международную организацию.
В ходе лекции развернулась активная дискуссия, на которой студенты с участием своих преподавателей, а также докторантов, обсудили насущную на сегодняшний день тематику вступления Узбекистана в ВТО, её возможности и перспективы для развития торговли, экспортного потенциала, транспортно-логистических возможностей, укрепления рынка капитала и привлечения инноваций и инвестиций в нашу страну при помощи ВТО. На примере идентичных стран были обстоятельно рассмотрены проблемы, возникающие при вступлении в ВТО.
Гость, являющийся в течении длительного времени специальным представителем США в ВТО, открыто и прямо отвечал на заданные вопросы и рассказал про свой богатый опыт в сфере переговоров и в экономической дипломатии, что вызвало большой интерес у аудитории.
В конце встречи проф. М.Линскотт высоко оценил подготовленность аудитории, особенно знание английского языка.