2019 yil 16-dekabr kuni Universitetning Yuridik klinikasi tomonidan tashkil etilgan, Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi qabul qilingan kun va O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiya kuniga bag'ishlangan navbatdagi XII Нar yilgi talabalar ilmiy anjumani bo'lib o'tdi.
Anjumanni Yuridik klinikaning rahbari, yuridik fanlar doktori Ubaydullaev Ziyodulla Sagdullaevich kirish so'zi bilan ochdi. Shuningdek, anjumanda “Xalqaro huquq” fakulteti dekani Urunbayev Shuxrat Baxodirovich va Yuridik klinikaning kuratorlari – “Xalqaro xususiy huquq va fuqarolik huquqi fanlari kafedrasi” dotsenti Cherkashina Irina Aleksandrovna va 30 yillik tajribaga ega, faoliyat yuritayotgan advokat Mayorova Galina Nikolaevna so’zga chiqishdi.
Anjumanda 2-4 kurs talabalari tomonidan O'zbekistonning zamonaviy tashqi siyosati va uning huquqiy jihatlari; ayollar huquqlari va ularning kafolatlari; ommaviy axborot vositalari mustaqilligi; yuvenal sudlar: ularni O'zbekistonda yaratish zaruriyati; ma'muriy ixtiyoriylikni tartibga solish; korrupsiya muammolari va unga qarshi kurashish usullari; xususiy mulkni himoya qilish kabi jamiyatimiz uchun dolzarb bo’lgan huquqiy mavzular ko'tarildi. Bundan tashqari, ma'ruzachi-talabalar zamonaviy fanlar nuqtai nazaridan qiziq bo’lgan sun'iy intellekt, tanqidiy fikrlash, hayvonlarni himoya qilish, gen injineriyasi kabi mavzularga murojaat qildilar. Ma'ruzalar anjuman ishtirokchilari tomonidan qizg'in muhokama qilindi, natijada talabalar o’zaro tajriba almashishdi va yangi bilimlarga ega bo'lishdi.

XII Ежегодная студенческая научная конференция
16 декабря 2019 года состоялась очередная XII Ежегодная студенческая научная конференция, посвященная дню принятия Всеобщей Декларации прав человека и Дню Конституции Республики Узбекистан, организованной Юридической клиникой Университета.
Конференцию открыл руководитель Юридической клиники, доктор права Убайдуллаев Зиёдулла Сагдуллаевич. Также, на Конференции выступили: декан факультета “Международное право” Урунбаев Шухрат Баходирович и кураторы Юридической клиники – доцент кафедры “Международное частное право и гражданско-правовые дисциплины” Черкашина Ирина Александровна и Майорова Галина Николаевна - действующий адвокат с 30-летним стажем.
На конференции студетами 2-4 курсов, как всегда, были подняты актуальные для нашего общества правовые вопросы, такие как: современная внешняя политика Узбекистана и ее правовые аспекты, права женщин и их гарантии, независимость СМИ, ювенальные суды: необходимость их создания в Узбекистане, регулирование административного усмотрения, вопросы коррупции и способы борьбы с ней, защита частной собственности. Кроме того, студенты-докладчики затронули темы, интересные с точки зрения современных наук: искусственный интеллект, критическое мышление, защита животных, генно-инженерная деятельность. Доклады бурно обсуждались участниками конференции, результатом явились обмен опытом и получение новых знаний.