O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tahlil va mintaqalararo tadqiqotlar instituti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan tashkil etilgan seminar ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasining Turkiy tilli davlatlar kengashidagi ishtirokining yondashuvlari va ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Ushbu xalqaro tashkilot doirasidagi hamkorlik masalalari, shuningdek Markaziy Osiyoda barqaror va barqaror rivojlanishning asosiy muammolari yuzasidan fikrlar almashinildi. Seminar O'zbekiston Respublikasi tomonidan qabul qilingan hujjatlar va Turkiyzabon davlatlar Hamkorlik Kengashining majlisida (2019 yil 15 oktyabr, Boku) ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish doirasida o'tkazilmoqda.
Seminar mavzularining dolzarbligi Markaziy Osiyo mamlakatlarining xalqaro hamkorligidagi zamonaviy tendentsiyalarning xususiyatlarini, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining Turkiy tilli davlatlar kengashida ishtiroki printsipi asosida, shuningdek, "Harakatlar strategiyasi" ni amalga oshirish bilan bog'liq muammolarni ilmiy tadqiq etish zarurati bilan belgilanadi.
Shuningdek, seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi va
ilmiy-tadqiqot institutlarining vakillari va yetakchi mutaxassislari ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilari iqtisodiy rivojlanish, turizm, infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, madaniy va gumanitar hamkorlik sohalarida O'zbekistonning Turkiy tilli davlatlar kengashida ishtirok etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Seminar davomida ishtirokchilar O'zbekiston Respublikasining turli ilmiy sohalari va tahlil markazlari olimlari va mutaxassislari o'rtasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladilar.

13 декабря 2019 года
Участники семинара, организованном Университетом мировой экономики и дипломатии и Институтом стратегического анализа и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, обсудили подходы и приоритетные направления участия Республики Узбекистан в Тюркском совете, вопросы сотрудничества в рамках данной международной организации, а также основные проблемы стабильного и устойчивого развития в Центральной Азии. Семинар проводится в рамках реализации принятых документов и выдвинутых Республикой Узбекистан инициатив в ходе заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств (15 октября 2019 г., г. Баку).
Актуальность тематики семинара обуславливается необходимостью научного исследования особенностей современных тенденции международного сотрудничества стран Центральной Азии, через призму участия Республики Узбекистан в Тюркском совете, а также вопросов, связанных с реализацией «Стратегии действия».
В семинаре приняли участие представители и ведущие эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Союза писателей Узбекистана, высших учебных заведений, научно-исследовательских институтов.
Участниками семинара были обсуждены вопросы перспектив участия Узбекистана в Тюркском совете в сферах экономического развития, туризма, реализации инфраструктурных проектов, культурно-гуманитарного сотрудничества.
В ходе семинара участники подчеркнули ее важное значение в содействии междисциплинарному сотрудничеству между учеными и специалистами различных научных направлений и аналитических центров Республики Узбекистан.