O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tahlil va mintaqalararo tadqiqotlar instituti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan tashkil etilgan seminar ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasining Turkiy tilli davlatlar kengashidagi ishtirokining yondashuvlari va ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Ushbu xalqaro tashkilot doirasidagi hamkorlik masalalari, shuningdek Markaziy Osiyoda barqaror va barqaror rivojlanishning asosiy muammolari yuzasidan fikrlar almashinildi. Seminar O'zbekiston Respublikasi tomonidan qabul qilingan hujjatlar va Turkiyzabon davlatlar Hamkorlik Kengashining majlisida (2019 yil 15 oktyabr, Boku) ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish doirasida o'tkazilmoqda.
Seminar mavzularining dolzarbligi Markaziy Osiyo mamlakatlarining xalqaro hamkorligidagi zamonaviy tendentsiyalarning xususiyatlarini, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining Turkiy tilli davlatlar kengashida ishtiroki printsipi asosida, shuningdek, "Harakatlar strategiyasi" ni amalga oshirish bilan bog'liq muammolarni ilmiy tadqiq etish zarurati bilan belgilanadi.
Shuningdek, seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi va
ilmiy-tadqiqot institutlarining vakillari va yetakchi mutaxassislari ishtirok etdi.
Seminar ishtirokchilari iqtisodiy rivojlanish, turizm, infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, madaniy va gumanitar hamkorlik sohalarida O'zbekistonning Turkiy tilli davlatlar kengashida ishtirok etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Seminar davomida ishtirokchilar O'zbekiston Respublikasining turli ilmiy sohalari va tahlil markazlari olimlari va mutaxassislari o'rtasida ilmiy hamkorlikni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladilar.

The participants of the seminar organized by the Institute for Strategic Analysis and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the University of World Economy and Diplomacy discussed the approaches and priority directions for the participation of the Republic of Uzbekistan in the Turkic Council, issues of cooperation within the framework of this international organization, as well as the main problems of stable and sustainable development in Central Asia. The seminar is held as part of the implementation of the adopted documents and the initiatives put forward by the Republic of Uzbekistan during the meeting of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (October 15, 2019, Baku).
The relevance of the topics of the seminar is determined by the need for scientific research of the features of modern trends in international cooperation of Central Asian countries, through the prism of participation of the Republic of Uzbekistan in the Turkic Council, as well as issues related to the implementation of the "Strategy of Action".
The seminar was attended by representatives and leading experts of the Institute of Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan, the State Committee for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan, the Union of Writers of Uzbekistan and research institutes.
The participants of the seminar discussed the prospects of Uzbekistan's participation in the Turkic Council in the areas of economic development, tourism, implementation of infrastructure projects, cultural and humanitarian cooperation.
During the seminar, participants emphasized its importance in promoting interdisciplinary cooperation between scientists and specialists from various scientific fields and analytical centers of the Republic of Uzbekistan.