Toshkentdagi Xalqaro huquq seminari
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida MGIMO va JIDU tomonidan tashkil etilgan fuqarolik huquqi va xususiy xalqaro huquqga yondoshish bo'yicha Rossiya-O'zbekiston seminari bo'lib o'tdi.
Tadbirni MGIMO prorektori A.V. Malgin va JIDUning fan va innovatsiyalar bo'yicha prorektori, yuridik fanlar doktori ochdilar. G.S.Ismoilova.
JIDUning fan va innovatsiyalar bo'yicha prorektori, yuridik fanlar doktori o'z nutqida G.S. Ismoilova bunday seminarlarning qonunshunos olimlarning intellektual hamkorligi uchun muhimligini ta'kidladi, bu shubhasiz ikki mamlakat manfaatlariga xizmat qiladi.
JIDU xodimlari Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti vakillari bilan birgalikda o'z ma'ruzalarida mavzuning mohiyatini har tomonlama ochib berdilar.
O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida jamoat huquqi sohalarini rivojlantirish bo'yicha birinchi sessiyada parlamentarizm, evolyutsionizmning rivojlanishi, O'zbekiston Respublikasining ma'muriy va moliyaviy huquqi sohasidagi islohotlar ko'rib chiqildi.
Sessiyada MGIMO xalqaro huquq fakulteti dekanining o'rinbosari, Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi dotsenti N.Yu.Molchakov Rossiyaning konstitutsiyaviy rivojlanishi to'g'risida ma'ruza qildi.
Ikkinchi sessiya, "O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida xususiy huquq sohalarini rivojlantirish", O'zbekiston Respublikasining Fuqarolik Kodeksini takomillashtirishga, "Xalqaro tijorat arbitraj to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi qonun loyihasini tayyorlashga, fuqarolik huquqi islohotlarining asosiy yo'nalishlari va Rossiya Federatsiyasida xalqaro tijorat arbitraj sohasidagi islohotlarga bag'ishlandi.
Uchinchi sessiyada, O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida yuridik ta'limning rivojlanish tendentsiyalari, O'zbekistonda huquqiy ta'limni rivojlantirishning asosiy tendentsiyalari, Rossiya Federatsiyasida ta'lim tashkilotlari faoliyatini huquqiy tartibga solish, JIDU talabalariga huquqiy klinik ta'lim berish, ta'lim va ilmiy tashkilotlarning ilmiy darajalarni mustaqil ravishda berish huquqi muhokama qilindi. MGIMO, shuningdek, MGIMO Xalqaro huquq fakultetida huquqiy fanlarni o'qitish xususiyatlari.
Konstitutsionizm, parlamentarizm va O'zbekistonning ma'muriy va moliyaviy huquq sohasi bo'yicha o'zbekistonlik hamkasblari orasida S.M. Adilxodjaeva, A.E. Yo'ldoshev, I.A. Xamedov so'zga chiqdilar.
"O'zbekiston va Rossiyada xususiy huquq sohalarini rivojlantirish" sessiyasida fuqarolik va hakamlik muhokamasi bo'limi boshlig'i A.A. Kalgina Rossiyada fuqarolik huquqi islohotlarining asosiy yo'nalishlariga to'xtaldi, xalqaro xususiy va fuqarolik huquqi kafedrasi dotsenti M.A. Andrianova islohotlar to'g'risida ma'ruza qildi. Rossiyada xalqaro tijorat arbitraj sohasida. N.X.Raxmonqulova, D.I.Imamova (Fuqarolik Kodeksini takomillashtirish masalalari) va Sh.M.Masadikov (xalqaro tijorat arbitraj) O'zbekistonda tegishli huquq sohalarini rivojlantirish to'g'risida ma'ruza qildilar.
Suhbat yakunida tomonlar Rossiya va O'zbekistonda huquqiy ta'limni rivojlantirish tendentsiyalarini muhokama qildilar. G.S.Ismailova va Z.Ubaydullayev JIDU tajribasi haqida gapirib berishdi. MGIMO tomonidan MGIMO-Odintsovo yuridik bo'limi boshlig'i A.V. Tarasevich, Evropa huquqi kafedrasi aspiranti I.A. Arsenyev va N.Yu.Molchakov so'zga chiqdilar.
Seminar yakunida tadbir qatnashchilari fuqarolik huquqini rivojlantirish va takomillashtirish bo'yicha fikr va takliflari bilan o'rtoqlashdilar, shuningdek, xalqaro xususiy huquq masalalariga yondashuvlar ko'rib chiqildi. Ushbu seminar JIDU va MGIMO o'rtasidagi yaqin hamkorlik an'analarining boshlanishiga xizmat qiladi.

Международно-правовой семинар МГИМО и УМЭД в Ташкенте
В Университете мировой экономики и дипломатии прошел российско-узбекский семинар по сравнительному анализу гражданского законодательства и подходов к вопросам международного частного права, организованный МГИМО и УМЭД.
Мероприятие открыли проректор МГИМО А.В.Мальгин и проректор по науке и инновациям УМЭД д.ю.н. Г.С.Исмаилова.
В своем выступлении проректор УМЭД по науке и инновациям д.ю.н. Г.С.Исмаилова отметила важность подобных семинаров интеллектуального взаимодействия ученых-правоведов, что несомненно, служит интересам обеих стран.
Сотрудники УМЭД совместно с представителями Московского государственного института международных отношений всесторонне раскрыли сущность темы в своих докладах.
В ходе работы первой сессии по развитию отраслей публичного права в Узбекистане и Российской Федерации были рассмотрены особенности эволюции парламентаризма, развития конституционализма, реформ в сфере административного и финансового права Республики Узбекистан.
На сессии выступил заместитель декана Международно-правового факультета МГИМО, доцент кафедры конституционного права Н.Ю.Молчаков с докладом, посвященным конституционному развитию России.
Вторая сессия «Развитие отраслей частного права в Узбекистане и Российской Федерации» была посвящена вопросам совершенствования Гражданского Кодекса Узбекистана, подготовке законопроекта РУз «О международном коммерческом арбитраже», основным направлениям реформы гражданского законодательства и реформ в сфере международного коммерческого арбитража в РФ.
На третьей сессии «Тенденции юридического образования в Узбекистане и Российской Федерации» обсуждались основные тенденции развития юридического образования в Узбекистане, правого регулирования деятельности образовательных организаций в РФ, юридического клинического образования студентов в УМЭД, право образовательных и научных организаций на самостоятельное присуждение ученых степеней исходя из опыта МГИМО, а также особенности преподавания юридических дисциплин на Международно-правовом факультете МГИМО.
Из числа узбекских коллег по вопросам конституционализма, парламентаризма и сфере административного и финансового права Узбекистана выступили С.М.Адилходжаева, А.Э.Юлдашев, И.А.Хамедов.
На сессии «Развитие отраслей частного права в Узбекистане и России» выступили заведующая кафедрой гражданского и арбитражного процесса А.А.Кальгина, которая осветила основные направления реформы гражданского законодательства России, доцент кафедры международного частного и гражданского права М.А.Андрианова с докладом о реформах в сфере международного коммерческого арбитража в России. По развитию соответствующих отраслей права в Узбекистане выступили Н.Х.Рахманкулова, Д.И.Имамова (вопросы совершенствования Гражданского кодекса) и Ш.М.Масадиков (международный коммерческий арбитраж).
В завершение дискуссии стороны обсудили тенденции развития юридического образования в России и Узбекистане. Об опыте УМЭД рассказали Г.С.Исмаилова и З.С.Убайдуллаев. Со стороны МГИМО выступили начальник Юридического управления МГИМО-Одинцово А.В.Тарасевич, аспирант кафедры европейского права И.А.Арсеньев и Н.Ю.Молчаков.
В конце семинара, участники мероприятия поделились своими мнениями и предложениями о развитии и совершенствовании гражданского права, кроме этого рассматривались подходы к вопросам международно-частного права. Данный семинар положит начало традиции тесного сотрудничества УМЭД и МГИМО.