Toshkentdagi Xalqaro huquq seminari
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida MGIMO va JIDU tomonidan tashkil etilgan fuqarolik huquqi va xususiy xalqaro huquqga yondoshish bo'yicha Rossiya-O'zbekiston seminari bo'lib o'tdi.
Tadbirni MGIMO prorektori A.V. Malgin va JIDUning fan va innovatsiyalar bo'yicha prorektori, yuridik fanlar doktori ochdilar. G.S.Ismoilova.
JIDUning fan va innovatsiyalar bo'yicha prorektori, yuridik fanlar doktori o'z nutqida G.S. Ismoilova bunday seminarlarning qonunshunos olimlarning intellektual hamkorligi uchun muhimligini ta'kidladi, bu shubhasiz ikki mamlakat manfaatlariga xizmat qiladi.
JIDU xodimlari Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti vakillari bilan birgalikda o'z ma'ruzalarida mavzuning mohiyatini har tomonlama ochib berdilar.
O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida jamoat huquqi sohalarini rivojlantirish bo'yicha birinchi sessiyada parlamentarizm, evolyutsionizmning rivojlanishi, O'zbekiston Respublikasining ma'muriy va moliyaviy huquqi sohasidagi islohotlar ko'rib chiqildi.
Sessiyada MGIMO xalqaro huquq fakulteti dekanining o'rinbosari, Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi dotsenti N.Yu.Molchakov Rossiyaning konstitutsiyaviy rivojlanishi to'g'risida ma'ruza qildi.
Ikkinchi sessiya, "O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida xususiy huquq sohalarini rivojlantirish", O'zbekiston Respublikasining Fuqarolik Kodeksini takomillashtirishga, "Xalqaro tijorat arbitraj to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi qonun loyihasini tayyorlashga, fuqarolik huquqi islohotlarining asosiy yo'nalishlari va Rossiya Federatsiyasida xalqaro tijorat arbitraj sohasidagi islohotlarga bag'ishlandi.
Uchinchi sessiyada, O'zbekiston va Rossiya Federatsiyasida yuridik ta'limning rivojlanish tendentsiyalari, O'zbekistonda huquqiy ta'limni rivojlantirishning asosiy tendentsiyalari, Rossiya Federatsiyasida ta'lim tashkilotlari faoliyatini huquqiy tartibga solish, JIDU talabalariga huquqiy klinik ta'lim berish, ta'lim va ilmiy tashkilotlarning ilmiy darajalarni mustaqil ravishda berish huquqi muhokama qilindi. MGIMO, shuningdek, MGIMO Xalqaro huquq fakultetida huquqiy fanlarni o'qitish xususiyatlari.
Konstitutsionizm, parlamentarizm va O'zbekistonning ma'muriy va moliyaviy huquq sohasi bo'yicha o'zbekistonlik hamkasblari orasida S.M. Adilxodjaeva, A.E. Yo'ldoshev, I.A. Xamedov so'zga chiqdilar.
"O'zbekiston va Rossiyada xususiy huquq sohalarini rivojlantirish" sessiyasida fuqarolik va hakamlik muhokamasi bo'limi boshlig'i A.A. Kalgina Rossiyada fuqarolik huquqi islohotlarining asosiy yo'nalishlariga to'xtaldi, xalqaro xususiy va fuqarolik huquqi kafedrasi dotsenti M.A. Andrianova islohotlar to'g'risida ma'ruza qildi. Rossiyada xalqaro tijorat arbitraj sohasida. N.X.Raxmonqulova, D.I.Imamova (Fuqarolik Kodeksini takomillashtirish masalalari) va Sh.M.Masadikov (xalqaro tijorat arbitraj) O'zbekistonda tegishli huquq sohalarini rivojlantirish to'g'risida ma'ruza qildilar.
Suhbat yakunida tomonlar Rossiya va O'zbekistonda huquqiy ta'limni rivojlantirish tendentsiyalarini muhokama qildilar. G.S.Ismailova va Z.Ubaydullayev JIDU tajribasi haqida gapirib berishdi. MGIMO tomonidan MGIMO-Odintsovo yuridik bo'limi boshlig'i A.V. Tarasevich, Evropa huquqi kafedrasi aspiranti I.A. Arsenyev va N.Yu.Molchakov so'zga chiqdilar.
Seminar yakunida tadbir qatnashchilari fuqarolik huquqini rivojlantirish va takomillashtirish bo'yicha fikr va takliflari bilan o'rtoqlashdilar, shuningdek, xalqaro xususiy huquq masalalariga yondashuvlar ko'rib chiqildi. Ushbu seminar JIDU va MGIMO o'rtasidagi yaqin hamkorlik an'analarining boshlanishiga xizmat qiladi.

The University of World Economy and Diplomacy hosted a Russian-Uzbek seminar on a comparative analysis of civil law and approaches to private international law, organized by MGIMO and UWED.
The event was opened by MGIMO Vice-Rector A.V. Malgin and Vice-Rector for Science and Innovations of the UWED, Doctor of Law G.S. Ismailova.
In his speech, the Vice-Rector of the UWED for Science and Innovations, Doctor of Law G.S. Ismailova noted the importance of such seminars for the intellectual interaction of legal scholars, which undoubtedly serves the interests of both countries.
Employees of UWED together with representatives of the Moscow State Institute of International Relations comprehensively disclosed the essence of the topic in their reports.
During the first session on the development of public law branches in Uzbekistan and the Russian Federation, the features of the evolution of parliamentarism, the development of constitutionalism, and reforms in the field of administrative and financial law of the Republic of Uzbekistan were examined.
At the session, the Deputy Dean of the International Law Faculty of MGIMO, Associate Professor of the Department of Constitutional Law N.Yu. Molchakov made a report on the constitutional development of Russia.
The second session, “Development of Private Law Branches in Uzbekistan and the Russian Federation,” was devoted to improving the Civil Code of Uzbekistan, preparing a draft law of the Republic of Uzbekistan “On international commercial arbitration,” the main directions of civil law reform and reforms in the field of international commercial arbitration in the Russian Federation.
The third session, Trends in Legal Education in Uzbekistan and the Russian Federation, discussed the main trends in the development of legal education in Uzbekistan, the legal regulation of the activities of educational organizations in the Russian Federation, the legal clinical education of students in UWED, the right of educational and scientific organizations to independently award academic degrees based on experience MGIMO, as well as the features of teaching legal disciplines at the International Law Faculty of MGIMO.
Among the Uzbek colleagues on issues of constitutionalism, parliamentarism and the sphere of administrative and financial law of Uzbekistan, S.M. Adilkhodzhaeva, A.E. Yuldashev, I.A. Khamedov spoke.
At the session “Development of Private Law Branches in Uzbekistan and Russia”, the head of the department of civil and arbitration proceedings A.A. Kalgina spoke, who highlighted the main directions of civil law reform in Russia, the assistant professor of international private and civil law M.A. Andrianova with a report on reforms in the field of international commercial arbitration in Russia. N.Kh. Rakhmankulova, D.I. Imamova (issues of improving the Civil Code) and Sh.M. Masadikov (international commercial arbitration) spoke on the development of the relevant branches of law in Uzbekistan.
At the end of the discussion, the parties discussed trends in the development of legal education in Russia and Uzbekistan. G.S. Ismailova and Z.S. Ubaidullaev told about the experience of the UWED. On the part of MGIMO, the head of the Legal Department of MGIMO-Odintsovo A.V. Tarasevich, graduate student of the Department of European Law I.A. Arsenyev and N.Yu. Molchakov spoke.
At the end of the seminar, participants of the event shared their views and suggestions on the development and improvement of civil law, in addition, approaches to issues of international private law were considered. This seminar will mark the beginning of the tradition of close cooperation between the UWED and MGIMO.