Jusup Balasagyn nomidagi Qirg'iziston Milliy universitetida jurnalistika fakulteti Davriy matbuot kafedrasining 60 yilligi va Matbuot kuniga bag'ishlangan xalqaro konferentsiya bo'lib o'tdi. Mazkur kafedra respublikada yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashning beshigi bo'lgan deb hisoblanadi. Universitetda 20 ta fakultetda 23 mingdan ortiq talabalar tahsil olishadi. Jurnalistika fakultetida uchta kafedra, televizion studiya, radiostudiya, uchta kompyuter xonasi, jihozlangan o'quv xonalari va laboratoriyalar mavjud bo'lib, 500 dan ortiq talabalar jurnalistlik kasbini muvaffaqiyatli o'zlashtirdilar.
Jurnalistlarning alma mater yubileyini nishonlash uchun nafaqat uning bitiruvchilari, hozirda taniqli siyosiy arboblar, deputatlar, respublikaning axborot markazlari rahbarlari, shuningdek, Qozog'iston, O'zbekiston, xalqaro tashkilotlar vakillari, olimlar, mutaxassislar va ommaviy axborot vositalari boshluqlari tashrif buyurishdi.
Konferentsiyani KMU prorektori Sodik Alaxan (Tillyebayev) ochib berdi. U u o'z nutqida Qirg'izistonda jurnalistikani rivojlantirishda va umuman respublika OAV uchun mutaxassislar tayyorlashda “Davriy matbuot”  kafedraning ahamiyatiga e'tibor qaratdi. Jogorku Kengash deputatlari Qanbek Imanaliyev, Aynura Asqarova va boshqalar universitetning jurnalistika mutaxassisliklari bitiruvchilari faol siyosiy arboblar ekanligini, Jogorku Kengashining 120 deputatidan 7 nafari jurnalistlar ekanligini ta'kidladilar. Yalpi majlisda so'zga chiqqan etakchi gazetalar, axborot markazlari muharrirlari va respublikaning boshqa universitetlari rahbarlari o'zlari olgan bilimlarini, xotiralarini KMUda o'qish davri bilan bog'ladilar.
Plenar va sektsion yig'ilishlarda O'zbekistonlik olimlar, filologiya fanlari doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Fotima Mo'minova, O'zbekiston Milliy universiteti dotsenti Shavkat Ibragimov so'zga chiqdilar, ularning chiqishlari o'zbek ommaviy axborot vositalari tipologiyasi va davlat va aholi o'rtasidagi muloqot platformasini yaratishda ommaviy axborot vositalarining roliga bag'ishlandi. Mehmonlar,  hamkasblar, professor Klara Kabylgazina, KazMU doktorantlari Nelya Rushanov va Aytolkin Ashimova o'zlarining taqdimotlari va Qozog'istondagi ommaviy axborot vositalari muammolari haqida tadgiqotlarini taqdim etdilar, jurnalistik tajribalari bilan o'rtoqlashdilar. Xalqaro forum ishtirokchilariga sertifikatlar topshirildi. Anjumanning ikkinchi kuni Qirg'izistonning diqqatga sazovor joylariga sayohatlarga bag'ishlandi.

В Кыргызском национальном университете имени Жусупа Баласагына состоялась международная конференция, посвященная 60-летию кафедры «Периодической печати» факультета журналистики университета и дню печати. Кафедра явилась колыбелью подготовки высококвалифицированных специалистов- журналистов в республике. В университете обучается более 23 тысяч студентов на 20 факультетах. На журфаке имеется три кафедры, телестудия, радиостудия, три компьютерных класса, оборудованные кабинеты и лаборатории, профессию журналиста здесь успешно осваивают более 500 студентов.
На чествование юбилея кафедры - альма матер журналистов приехали не только ее выпускники, ныне известные политические деятели, депутаты, руководители информационных центров республики, но и гости из Казахстана, Узбекистана, международных организаций, ученые, специалисты, эксперты в сфере массовой информации. Конференцию открыл проректор КНУ Садык Алахан (Тиллебаев). Он подчеркнул значимость деятельности кафедры «Периодической печати» в развитии журналистики в Кыргызстане и в целом в подготовке специалистов для СМИ республики. Депутаты Жогорку Кенгаша Каныбек Иманалиев, Айнура Аскарова и др. отметили, что выпускники журналистских специальностей университета являются активными политическими деятелями, из 120 депутатов Жогорку Кенгаша семь являются журналистами. Выступившие на пленарном заседании редакторы ведущих газет, информационных центров, руководители других университетов республики делились своими воспоминаниями и приобретенными знаниями в стенах КНУ. На пленарном и секционных занятиях выступили ученые из Узбекистана, доктор филологических наук, профессор Университета мировой экономики и дипломатии Фатима Муминова, доцент Национального университета Узбекистана Шавкат Ибрагимов, их выступления были посвящены типологии СМИ Узбекистана и Роли масс-медиа в установлении диалоговой площадки между государством и населением. Гости, коллеги из Казахстана профессор Клара Кабылгазина, докторанты КазНУ Неля Рушанова и Айтолкын Ашимова представили свои презентации и доклады о проблемах СМИ Казахстана, поделились своим журналистским опытом. Участникам международного форума были вручены сертификаты. Второй день конференции был посвящен экскурсии по достопримечательным местам Кыргызстана.