2019 yil 14-15 noyabrda Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi katta o'qituvchisi, tfn Sultanova G.K. va JIDU doktoranti Karimova H.R. Belgiya poytaxtida bo'lib o'tgan "Evropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo munosabatlarining kelajagi" mavzusidagi "Evropa Ittifoqi - Markaziy Osiyo aloqalarini mustahkamlash va faollashtirish" (SENECA qisqartirilgan) ilmiy loyihasining yakuniy konferentsiyasida ishtirok etdi. Bryussel SENECA loyihasining asosiy vazifalari - bu Markaziy Osiyoda ishlaydigan evropalik tadqiqotchilarni va EIni o'rganayotgan O'rta Osiyo olimlarini birlashtirgan, SEIECA barqaror fanlararo tadqiqotlar tarmog'ini yaratish orqali EI va Markaziy Osiyo o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash va faollashtirish. Evropa tashqi aloqalar xizmati, Evropa komissiyasi va Evropa parlamenti.
2018-2019 yillarda amalga oshirilgan SEnECA loyihasi Evropa Ittifoqining Horizon 2020 tadqiqot va innovatsion dasturi tomonidan moliyalashtiriladi. Ikki yil davomida loyiha doirasida Evropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o'rtasidagi siyosat, iqtisodiyot, madaniyat va ta'lim sohalaridagi hamkorlik to'g'risida bir nechta tahliliy materiallar va maqolalar nashr etildi.
Yakuniy konferentsiyada SEnECA loyihasining asosiy natijalari taqdim etildi. Konferentsiyada Duisburg-Essen universiteti (Dyusburg, Germaniya), Evropa siyosati instituti (Berlin, Germaniya), Gent universitetining Evropa tadqiqotlari markazi (Gent, Belgiya), Varshava fondining "WiseEuropa" iqtisodiy va evropa tadqiqotlari instituti (Varshava, Polsha), Evropa ta'limi xalqaro markazi (Nitsa, Frantsiya), Trans-Yevropa siyosiy tadqiqotlar uyushmasi (Bryussel, Belgiya), shuningdek, Markaziy Osiyodagi bir qator universitetlar va boshqa tashkilotlar.
Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Piter Burian, EI-Markaziy Osiyo parlament hamkorligi qo'mitasi (DCAS) delegatsiyasi raisining o'rinbosari Andris Ameriks, Benilüksdagi elchi Diler Xakimov va boshqalar SEnECA yakuniy konferentsiyasining faxriy mehmonlari sifatida taklif etildi.
Anjuman doirasida Evropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o'rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, ta'lim, fan va madaniyat, Markaziy Osiyoda transport va logistika infratuzilmasini takomillashtirish, Evropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo uchun eksport va imkoniyatlarni aniqlash masalalariga bag'ishlangan bir nechta yig'ilishlar bo'lib o'tdi. o'rta muddatli istiqbolda.

November 14-15, 2019 Senior Lecturer, Department of International Economics, Ph.D. Sultanova G.K. and doctoral student UWED Karimova H.R. took part in the final conference of the scientific project “Strengthening and Energizing EU-Central Asia relations”, abbreviated SEnECA) on the topic “The Future of EU-Central Asia Relations” held in the capital of Belgium Brussels.
The main objectives of the SEnECA project are to strengthen and intensify relations between the EU and Central Asia by creating a sustainable interdisciplinary research network SEnECA, connecting European researchers working in Central Asia and Central Asian scientists studying the EU, who will be able to give their recommendations to all EU institutions, in particular European External Relations Service, European Commission and European Parliament.
The SEnECA project, implemented during 2018-2019, is funded by the EU Horizon 2020 Research and Innovation Program. Over the course of two years, within the framework of the project, several analytical materials and articles on cooperation between the EU and Central Asia in the fields of politics, economics, culture and education were published.
During the final conference, the main results of the SEnECA project were presented. The conference was attended by representatives of the University of Duisburg-Essen (Duisburg, Germany), the Institute of European Politics (Berlin, Germany), the Center for European Studies of the University of Ghent (Ghent, Belgium), the Warsaw Foundation Institute for Economic and European Studies "Wise Europa" (Warsaw, Poland) , International Center for European Education (Nice, France), the Association of Trans-European Political Studies (Brussels, Belgium), as well as a number of universities in Central Asia and other organizations.
EU Special Representative for Central Asia Peter Burian, Deputy Chairman of the Delegation of the EU-Central Asian Parliamentary Cooperation Committee (DCAS) Andris Ameriks, Uzbekistan Ambassador to Benelux Dealer Hakimov and others were invited as honored guests of the final SEnECA conference.
Within the framework of the conference, several sessions were held devoted to the issues of further strengthening cooperation between the EU and Central Asia, discussing promising areas of cooperation in the field of education, science and culture, improving transport and logistics infrastructure in Central Asia, determining export and opportunities for the EU and Central Asia in the medium term.