2019 yil 22-noyabr kuni "Poytaxt" biznes markazida Kanada Bosh vazirining Evropa Ittifoqi va Evropadagi maxsus vakili janob Shtefan Dion bilan "Suv ​​resurslari va diplomatiya" mavzusida seminar bo'lib o'tdi. Ushbu seminarda Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi, BMTTDning O'zbekistondagi vakolatxonasi va vazirlik va idoralar vakillari tomonidan qiziqarli ma'ruzalar tinglandi. Kanada va O'zbekiston o'rtasidagi Orol dengizi mintaqasidagi vaziyat va suv resurslarini boshqarish tizimining xalqaro hamkorligi ushbu uchrashuvning asosiy mavzusi bo'ldi. Ushbu seminarning maqsadi yoshlarni Orol dengizi muammolari va Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalariga jalb qilish edi. JIDU talabalari ushbu munozarada faol ishtirok etdilar.
Ma'lumot uchun:
Stefan Dion
Kanada Bosh vazirining Evropa Ittifoqi va Evropadagi maxsus vakili
Ta'lim:
• Kvebek, Laval Universitetining siyosiy fanlar bakalavri
• Frantsiya siyosiy tadqiqotlar institutining doktorlik darajasi
Mehnat faoliyati:
1984-1991 yillar - Monreal, Monreal Universitetining siyosiy fanlar kafedrasida o'qituvchi bo'lib ishlash

22 ноября 2019 года в бизнес-центре «Пойтахт» прошел семинар на тему «Водные ресурсы и дипломатия» со спецпредставителем премьер-министра Канады в Европейском союзе и Европы господином Стефан Дион. На данном семинаре были заслушаны интересные доклады представителей Международного фонда по спасению Арала, ПРООН в Узбекистане и представители министерств и ведомств Республики Узбекистан.
Основное внимание на данной встречи было уделено международного сотрудничества стран Канады и Узбекистана по вопросам ситуации в регионе Аральского моря и состояния системы управления водными ресурсами.
Целью данного семинара было привлечение молодежи в вопросах проблемах Аральского моря и рациональному управлению водных ресурсов в  странах Центральной Азии. Студенты УМЭДа принимали активное участие в диспуте по данному вопросу.
Для справки:
Стефан Дион
Спецпредставитель премьер-министра Канады в Европейском союзе и Европы
Образование:
• степень бакалавра по политическим наукам Лавальского университета, г.Квебек
• степень доктора Института Политических исследований Франции
Трудовая деятельность:
1984-1991гг. - Работа в качестве преподавателя в Департаменте политических наук Монреальского Университета, г. Монреаль