2019 yil 22-noyabr kuni "Poytaxt" biznes markazida Kanada Bosh vazirining Evropa Ittifoqi va Evropadagi maxsus vakili janob Shtefan Dion bilan "Suv ​​resurslari va diplomatiya" mavzusida seminar bo'lib o'tdi. Ushbu seminarda Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi, BMTTDning O'zbekistondagi vakolatxonasi va vazirlik va idoralar vakillari tomonidan qiziqarli ma'ruzalar tinglandi. Kanada va O'zbekiston o'rtasidagi Orol dengizi mintaqasidagi vaziyat va suv resurslarini boshqarish tizimining xalqaro hamkorligi ushbu uchrashuvning asosiy mavzusi bo'ldi. Ushbu seminarning maqsadi yoshlarni Orol dengizi muammolari va Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalariga jalb qilish edi. JIDU talabalari ushbu munozarada faol ishtirok etdilar.
Ma'lumot uchun:
Stefan Dion
Kanada Bosh vazirining Evropa Ittifoqi va Evropadagi maxsus vakili
Ta'lim:
• Kvebek, Laval Universitetining siyosiy fanlar bakalavri
• Frantsiya siyosiy tadqiqotlar institutining doktorlik darajasi
Mehnat faoliyati:
1984-1991 yillar - Monreal, Monreal Universitetining siyosiy fanlar kafedrasida o'qituvchi bo'lib ishlash

On November 22, 2019, the Poytaxt Business Center hosted a seminar on the topic “Water Resources and Diplomacy” with the Special Representative of the Prime Minister of Canada in the European Union and Europe Mr. Stephen Dion. At this seminar, interesting reports were presented by representatives of the International Fund for Saving the Aral Sea, UNDP in Uzbekistan and representatives of ministries and departments. The focus of this meeting was on international cooperation between Canada and Uzbekistan on the situation in the Aral Sea region and the state of the water management system.
The purpose of this seminar was to attract young people in issues of the Aral Sea and the rational management of water resources in Central Asia. UMED students took an active part in the debate.
For reference:
Stefan Dion
Special Representative of the Prime Minister of Canada in the European Union and Europe
Education:
• Bachelor of Political Science at the University of Laval, Quebec
• Doctor's degree from the Institute for Political Studies of France
Labor activity:
1984-1991 - Work as a teacher in the Department of Political Sciences of the University of Montreal, Montreal
1991-1992 - An employee at Brooking Intuition in Washington;
1996-2003 - Minister for Interstate Relations of Canada;
2004-2005 - Minister of the Environment of Canada;
2006-2008 - head of the liberal party and head of the official opposition of Canada;
2008-2015 - Work as a teacher at the University of Montreal;
2015-2017 - Minister of Foreign Affairs of Canada;
Since May 2017 - Ambassador of Canada to Germany and Special Representative of this country to the EU