Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universitetida Jahon televideniye kuniga bag'ishlangan "Barqaror rivojlanish uchun jurnalistikga o'qitish" II Markaziy Osiyo xalqaro seminari bo'lib o'tdi. Unda olimlar, jurnalistlar, tadqiqotchilar, ommaviy axborot vositalari mutaxassislari, respublikaning axborot markazlari va bo'limlari rahbarlari ishtirok etdi. 21-noyabr, BMT Bosh assambleyasi Butunjahon televidenie kuni deb e'lon qildi. 1966 yil shu kunda birinchi Jahon televizion forumi bo'lib o'tdi.
O'zMUning xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori R.X.Shirinova, O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Matbuot xizmati rahbari Baxtiyor Xasanov, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirining axborot siyosati bo'yicha maslahatchisi Farhod Boboshev, siyosiy fanlar doktori, professor Al-Forobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti kafedra mudiri G.S.Sultonboeva, Jusup Balasagin nomidagi Qirg'iziston Milliy universiteti jurnalistika fakulteti dekani A.T. Dyushekeev, dekan Bishkek davlat universiteti jurnalistika kafedrasi A. Asanova, Qoraqalpoq davlat universiteti jurnalistika kafedrasi mudiri Davlatbek Bekbuliev, JIDU prof. F.I. Mo'minova. Tadbirning moderatori filologiya fanlari doktori, O`zMu universiteti professori Ya.M. Mamatova.
G.Sultonboeva ta'limga puxta va yangi kontseptual yondashuvni taqdim etdi. Uning ma'ruzasi "Ta'limning yangi formatiga o'tish" deb nomlandi. U Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universiteti o'zining 100 yilligini nishonlayotgan Markaziy Osiyodagi barcha oliy o'quv yurtlari va institutlarining alma-materdir.
Qozog’iston O’zbekistonda,Xalqaro seminar ishtirokchilari o'z tajribalari bilan o'rtoqlashdi, xalq yozuvchilarining milliy asarlari asosida suratga olingan televizion filmlarni namoyish etishdi, yangi media-markaz va poytaxtimizning diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurishdi.

Посвящается Всемирному Дню телевидения
II Центральноазиатский международный семинар «Обучение журналистике в целях устойчивого развития» состоялся в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека, он был посвящен Всемирному Дню телевидения. В нем приняли участие ученые, журналисты исследователи, специалисты в области СМИ, руководители информационных центров и ведомств республики. 21 ноября Генеральной Ассамблеей ООН провозглашен Всемирным Днем телевидения (World Television Day). В этот день в 1966г был проведен первый Всемирный телевизионный форум.
Перед собравшимися с приветственной речью и докладами выступили проректор по международным связям НУУз Р.Х.Ширинова, руководитель пресс-службы Премьер- министра РУз Бахтияр Хасанов, советник министра высшего и среднего специального образования Узбекистана по информационной политике Фарход Бабашев, доктор политических наук, профессор, завкафедрой Казахского национального университета имени аль-Фараби Г.С.Султанбаева, декан факультета журналистики Киргизского национального университета имени Жусупа Баласагына А. Т. Дуйшекеева, декан факультета журналистики Бишкекского госуниверситет А.Асанова, завкафедрой отделения журналистики Каракалпакского госуниверситета Давлатбек Бекбулиев, профессор УМЭД Ф.И.Муминова. Модератором мероприятия была доктор филологических наук, профессор НУУз. Я.М.Маматова.
Обстоятельный и новый концептуальный подход к образованию был представлен профессором Г.Султанбаевой из Казахстана. Ее доклад назывался «Переход к новому формату обучения» Она отметила что Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, отмечающий свое столетие, исторически является альма-матер всех высших образовательных университетов, институтов Центральной Азии. Знаменательно также, что данный международный форум проходит в год, объявленный главами двух государств- Годом Казахстана в Узбекистане. Участники международного семинара делились опытом, показывали телефильмы, снятые по мотивам произведений национальных писателей, посетили новый медиацентр, достопримечательные места нашей столицы.