Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universitetida Jahon televideniye kuniga bag'ishlangan "Barqaror rivojlanish uchun jurnalistikga o'qitish" II Markaziy Osiyo xalqaro seminari bo'lib o'tdi. Unda olimlar, jurnalistlar, tadqiqotchilar, ommaviy axborot vositalari mutaxassislari, respublikaning axborot markazlari va bo'limlari rahbarlari ishtirok etdi. 21-noyabr, BMT Bosh assambleyasi Butunjahon televidenie kuni deb e'lon qildi. 1966 yil shu kunda birinchi Jahon televizion forumi bo'lib o'tdi.
O'zMUning xalqaro aloqalar bo'yicha prorektori R.X.Shirinova, O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Matbuot xizmati rahbari Baxtiyor Xasanov, O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirining axborot siyosati bo'yicha maslahatchisi Farhod Boboshev, siyosiy fanlar doktori, professor Al-Forobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti kafedra mudiri G.S.Sultonboeva, Jusup Balasagin nomidagi Qirg'iziston Milliy universiteti jurnalistika fakulteti dekani A.T. Dyushekeev, dekan Bishkek davlat universiteti jurnalistika kafedrasi A. Asanova, Qoraqalpoq davlat universiteti jurnalistika kafedrasi mudiri Davlatbek Bekbuliev, JIDU prof. F.I. Mo'minova. Tadbirning moderatori filologiya fanlari doktori, O`zMu universiteti professori Ya.M. Mamatova.
G.Sultonboeva ta'limga puxta va yangi kontseptual yondashuvni taqdim etdi. Uning ma'ruzasi "Ta'limning yangi formatiga o'tish" deb nomlandi. U Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universiteti o'zining 100 yilligini nishonlayotgan Markaziy Osiyodagi barcha oliy o'quv yurtlari va institutlarining alma-materdir.
Qozog’iston O’zbekistonda,Xalqaro seminar ishtirokchilari o'z tajribalari bilan o'rtoqlashdi, xalq yozuvchilarining milliy asarlari asosida suratga olingan televizion filmlarni namoyish etishdi, yangi media-markaz va poytaxtimizning diqqatga sazovor joylariga tashrif buyurishdi.

Dedicated to World Television Day
The II Central Asian International Seminar "Teaching Journalism for Sustainable Development" was held at Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan and was dedicated to World Television Day. It was attended by scientists, journalists, researchers, experts in the field of media, heads of information centers and departments of the republic. November 21, the UN General Assembly proclaimed World Television Day. On this day in 1966, the first World Television Forum was held.
Welcoming speeches and reports were delivered by the Vice-Rector for International Relations of the NUUz R.Kh. Shirinova, Head of the Press Service of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyar Khasanov, Advisor to the Minister of Higher and Secondary Special Education of Uzbekistan on Information Policy Farhod Babashev, Doctor of Political Sciences, Professor, Head of the Department of Al-Farabi Kazakh National University G.S. Sultanbaev, Dean of the Journalism Department of the Kyrgyz National University named after Zhusup Balasagyn A.T. Duyshekeev, deck Faculty of Journalism of Bishkek State University A.Asanova, department head of the Karakalpak State University Department of Journalism Davlatbek Bekbuliev Professor UWED F.I.Muminova. The moderator of the event was a doctor of philological sciences, professor of the National University of Uzbekistan Ya.M. Mamatova.
A comprehensive and new conceptual approach to education was presented by Professor G. Sultanbaeva from Kazakhstan. Her report was entitled “Transition to a new educational format”. She noted that Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan, celebrating its centenary, is the alma mater of all higher educational universities, institutes of Central Asia. It is also significant that this international forum takes place in the year declared by the heads of two states, the Year of Kazakhstan in Uzbekistan.