Ushbu mamlakatning O'zbekistondagi elchixonasi ramzi hisoblangan - Mustaqillik kunida JIDU kutubxonasi uchun so'nggi yillarda ingliz, rus va latish tillarida Latviyaning tarixi, adabiyoti, madaniyati va zamonaviy yutuqlari to'g'risida nashr etilgan 86 nomdagi katta kitoblar to'plamini sovg'a qildi. Shuningdek, "Latviyada ta'lim" mavzusidagi DVD-prezentatsiyalar namoyish etildi.
UMED Axborot-resurs markazida o'qituvchilar va talabalar bilan uchrashuvda Latviyaning O'zbekistondagi elchisi janob Mixels Popkovs o'z mamlakatining tarixiy bosqichlari haqida batafsil so'zlab berdi va unga topshirilgan adabiyotlar Evropa Ittifoqi mamlakatlarida ro'y berayotgan murakkab jarayonlarni tushunishda qimmatli o'quv qo'llanmasiga aylanishiga ishonch bildirdi.
JIDU rahbariyatiga xalqaro aloqalar bo'yicha prorektor, prof. Saidkasimov O'qituvchilar va talabalar nomidan taqdim etilgan qimmatbaho sovg'alar uchun Latviya elchixonasiga samimiy minnatdorchilik bildirdi.

В символическую дату – День независимости Латвии Посольство этой страны в Узбекистане передало в дар библиотеке УМЭД большую коллекцию книг из 86 наименований, изданных за последние годы на английском, русском и латышском языках об истории, литературе, культуре, современных достижениях Латвии. Также переданы презентационные DVD-диски на тему «Образование в Латвии».
В ходе встречи с преподавателями и студентами в информационно-ресурсном центре УМЭД Посол Латвии в Узбекистане г-н Михаилс Попковс подробно рассказал об исторических этапах развития своей страны и выразил уверенность в том, что переданная им литература станет ценным учебным пособием в познании сложных процессов, происходящих в странах Европейского Союза.
Руководство УМЭД в лице проректора по международным связям, проф.Саидкасымова С.С. от имени преподавателей и студентов искренне поблагодарило Посольство Латвии за ценный подарок.