JIDUda Belarus davlat universiteti (BSU) Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani, professor, tarix fanlari doktori tomonidan ma'ruza bo'lib o'tdi Shadurskiy V.G. hozirgi kunda O'zbekistonda keng muhokama qilinayotgan mavzu: "Evrosiyo iqtisodiy ittifoqi: yutuqlar, muammolar va muammolar". Taniqli belaruslik olimning chiqishlari ko'plab qiziqqan talabalar - o'qituvchilar, doktorantlar, magistrlar va bakalavrlarni to'pladi. Keyingi munozarada u yig'ilganlarning ko'plab masalalari bo'yicha o'z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv davomida ma'muriyat JIDU va Belarus davlat universiteti o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, ikki mamlakatning etakchi mutaxassislari ishtirokida xalqaro munosabatlar va jahon savdosining dolzarb masalalari bo'yicha qo'shma ilmiy-amaliy konferentsiyalar, simpoziumlar va seminarlarni o'tkazish masalalarini muhokama qildi.
Mehmon Belorusiya Davlat universitetining asosiy o'quv va ilmiy dasturlari, o'quv dasturlarining samaradorligi va sifatini oshirish bo'yicha olib borilayotgan ishlar bilan batafsil tanishtirdi, Belorusiya Davlat universitetining akademik siyosatidagi yangi yondashuvlar haqida gapirdi.
Tafsilotlar JIDU va Belorusiya davlat universiteti o'rtasida, xususan, talabalar uchun ikkita universitet professor-o'qituvchilarining on-layn ma'ruzalarini boshlashni ko'zda tutuvchi hamkorlik to'g'risidagi Memorandum bitimi loyihasining tafsilotlari bo'yicha muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun: BDUning Xalqaro munosabatlar fakulteti (FMO) xalqaro munosabatlar, xalqaro huquq, jahon iqtisodiyoti, menejment, xalqaro turizmni boshqarish, bojxona, tilshunoslik, zamonaviy chet tillari, madaniyatshunoslik yo'nalishlari bo'yicha mutaxassislar tayyorlaydi.
Unda 2500 ga yaqin talabalar tahsil olmoqdalar, shu jumladan 30 ta mamlakatdan 500 ga yaqin chet ellik talabalar.
FMO 6 mutaxassislik va 18 ta iqtisodiy, huquqiy, tarixiy-siyosiy, lingvistik yo'nalishdagi mutaxassisliklar bo'yicha ta'lim beradi. FMO-da o'qishning afzalligi talabalar tomonidan ikki yoki undan ortiq chet tillarini chuqur o'rganishdir. Joriy o'quv yilida til fanlari kafedralarida 20 ta xorijiy tillar o'qitilmoqda. O'qituvchilar va xodimlar shtatlarida qariyb 300 kishi, shu jumladan 19 doktor va 100 dan ortiq fan nomzodlari mavjud.

A lecture by the Dean of the Faculty of International Relations of the Belarusian State University (BSU), Professor Doctor of History, took place at the UWED Shadursky V.G. on the topic widely discussed at present in Uzbekistan: “Eurasian Economic Union: achievements, problems and challenges”. The performance of a prominent Belarusian scientist gathered a large number of interested students - teachers, doctoral students, masters and bachelors. In the ensuing discussion, he expressed his opinion on numerous issues of the audience.
During the meeting, the administration's administration discussed issues of expanding cooperation between the UWED and the Belarusian State University, holding joint scientific and practical conferences, symposia and seminars on pressing issues of international relations and world trade with the participation of leading experts of the two countries.
The guest acquainted in detail with the main educational and scientific programs of BSU, the efforts taken to improve the efficiency and quality of academic programs, spoke about new approaches in the academic policy of the BSU.
Details were discussed of the details of the draft Memorandum \ agreement on cooperation between the UWED and the Belarusian State University, providing, in particular, for the start of on-line lectures of professors of two universities for students.
For reference: The BSU Faculty of International Relations (FMO) prepares specialists in the areas of: international relations, international law, world economics, management with a specialization in international tourism management, customs, linguistic studies, modern foreign languages, cultural studies.
About 2,500 students are studying at it, including about 500 foreign students from 30 countries.
The FMO provides education in 6 specialties and 18 specializations of economic, legal, historical-political, linguistic profile. The advantage of studying at the FMO is the in-depth study of two or more foreign languages ​​by students. In the current academic year, the departments of language disciplines provide teaching of 20 foreign languages. The staff of teachers and staff totals about 300 people, including 19 doctors and more than 100 candidates of science.