JIDUda Belarus davlat universiteti (BSU) Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani, professor, tarix fanlari doktori tomonidan ma'ruza bo'lib o'tdi Shadurskiy V.G. hozirgi kunda O'zbekistonda keng muhokama qilinayotgan mavzu: "Evrosiyo iqtisodiy ittifoqi: yutuqlar, muammolar va muammolar". Taniqli belaruslik olimning chiqishlari ko'plab qiziqqan talabalar - o'qituvchilar, doktorantlar, magistrlar va bakalavrlarni to'pladi. Keyingi munozarada u yig'ilganlarning ko'plab masalalari bo'yicha o'z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv davomida ma'muriyat JIDU va Belarus davlat universiteti o'rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, ikki mamlakatning etakchi mutaxassislari ishtirokida xalqaro munosabatlar va jahon savdosining dolzarb masalalari bo'yicha qo'shma ilmiy-amaliy konferentsiyalar, simpoziumlar va seminarlarni o'tkazish masalalarini muhokama qildi.
Mehmon Belorusiya Davlat universitetining asosiy o'quv va ilmiy dasturlari, o'quv dasturlarining samaradorligi va sifatini oshirish bo'yicha olib borilayotgan ishlar bilan batafsil tanishtirdi, Belorusiya Davlat universitetining akademik siyosatidagi yangi yondashuvlar haqida gapirdi.
Tafsilotlar JIDU va Belorusiya davlat universiteti o'rtasida, xususan, talabalar uchun ikkita universitet professor-o'qituvchilarining on-layn ma'ruzalarini boshlashni ko'zda tutuvchi hamkorlik to'g'risidagi Memorandum bitimi loyihasining tafsilotlari bo'yicha muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun: BDUning Xalqaro munosabatlar fakulteti (FMO) xalqaro munosabatlar, xalqaro huquq, jahon iqtisodiyoti, menejment, xalqaro turizmni boshqarish, bojxona, tilshunoslik, zamonaviy chet tillari, madaniyatshunoslik yo'nalishlari bo'yicha mutaxassislar tayyorlaydi.
Unda 2500 ga yaqin talabalar tahsil olmoqdalar, shu jumladan 30 ta mamlakatdan 500 ga yaqin chet ellik talabalar.
FMO 6 mutaxassislik va 18 ta iqtisodiy, huquqiy, tarixiy-siyosiy, lingvistik yo'nalishdagi mutaxassisliklar bo'yicha ta'lim beradi. FMO-da o'qishning afzalligi talabalar tomonidan ikki yoki undan ortiq chet tillarini chuqur o'rganishdir. Joriy o'quv yilida til fanlari kafedralarida 20 ta xorijiy tillar o'qitilmoqda. O'qituvchilar va xodimlar shtatlarida qariyb 300 kishi, shu jumladan 19 doktor va 100 dan ortiq fan nomzodlari mavjud.

В УМЭД состоялась лекция Декана факультета «МО» Белорусского госуниверситета (БГУ) профессора д.и.н. Шадурского В.Г. на широко обсуждаемую в настоящее время в Узбекистане тему: «Евразийский экономический союз: достижения, проблемы и вызовы». Выступление видного белорусского ученого собрало большое количество заинтересованных слушателей - преподавателей, докторантов, магистров и бакалавров. В развернувшейся дискуссии он высказал своё мнение по многочисленным вопросам аудитории.
В ходе встречи в ректорате были обсуждены вопросы расширения сотрудничества между УМЭД и БГУ, проведения совместных научно-практических конференций, симпозиумов и семинаров по актуальным вопросам международных отношений и мировой торговли с привлечением ведущих экспертов двух стран.
Гость подробно ознакомил с основными учебными и научными программами БГУ, принимаемыми усилиями по повышению эффективности и качества академических программ, рассказал о новых подходах в академической политике БГУ.
Подробно обсуждались детали проекта Меморандума\соглашения о сотрудничестве между УМЭД и БГУ, предусматривающий, в частности, начала on-line лекций профессоров двух вузов для студентов.
Для справки: Факультет международных отношений БГУ (ФМО) готовит специалистов по направлениям: международные отношения, международное право, мировая экономика, менеджмент со специализацией менеджмент в сфере международного туризма, таможенное дело, лингвострановедение, современные иностранные языки, культурология.
На нем проходят обучение около 2500 студентов, в том числе около 500 иностранных студентов из 30 стран.
ФМО предоставляет образование по 6 специальностям и 18 специализациям экономического, правового, историко-политологического, лингвистического профиля. Преимуществом обучения на ФМО является углубленное изучение студентами двух и более иностранных языков. В текущем учебном году кафедрами языковых дисциплин обеспечивается преподавание 20 иностранных языков. Коллектив преподавателей и сотрудников насчитывает около 300 человек, в том числе 19 докторов и более 100 кандидатов наук.