Meisei universiteti vakillari bilan uchrashuv (Yaponiya)
JIDUda Yaponiyaning Meisey universiteti professor-o'qituvchilari va talabalari bilan uning ma'rifiy va sayyohlik salohiyati bilan tanishish maqsadida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Meisey universiteti xalqaro tadqiqotlar kafedrasi professori Xiromas Tanaka ma'muriyatda bo'lib o'tgan uchrashuv chog'ida yaponiyalik mutaxassislar O'zbekistonning sayyohlik salohiyatini keng reklama qilish uchun mo'ljallangan elektron ilova shaklida dastur ishlab chiqqanini ma'lum qildi. U ushbu sohada mamlakatimiz ulkan istiqbolga ega ekanligini ta'kidladi. Ushbu dastur joriy yilning noyabr oyida rejalashtirilgan vaqtda taqdim etiladi. Yaponiyadagi Xalqaro sayyohlik ko'rgazmasi.
Tomonlar kelgusida o'zaro manfaatli hamkorlik istiqbollarini, xususan, JIDU va Meisei universiteti talabalari o'rtasida almashinuv dasturlarini tashkil etish imkoniyatlarini batafsil muhokama qildilar.
Mehmonlar JIDUning axborot-resurs markazi, kutubxona, yapon tilini o'rganish jarayoni bilan katta qiziqish bilan tanishdilar. Yapon tilini o'rganayotgan JIDU talabalari chet ellik tengdoshlari bilan faol aloqada bo'lib, Meisey universitetidagi ta'lim tizimi va zamonaviy yapon yoshlarining asosiy muammolari haqida o'z fikrlarini kengaytirmoqdalar.
Oxirida JIDU talabalari yapon talabalari bilan birgalikda O'zbekiston Respublikasining madhiyasini ijro etishdi.

Встреча с представителями университета Мейсей (Япония)
В УМЭД состоялась встреча с профессорами и студентами японского университета Мейсей, находившихся в Узбекистане с целью познания его образовательного и туристического потенциала.
Профессор кафедры международных исследований Университета Мейсей Хиромаса Танака в ходе встречи в ректорате проинформировал о том, что японскими специалистами разработана программа в виде электронного приложения, предназначенная для широкой рекламы туристического потенциала Узбекистана. Он особо подчеркнул, что наша страна в этой сфере имеет огромные перспективы. Данная программа будет презентована на планируемой в ноябре т.г. международной туристической выставке в Японии.
Стороны также подробно обсудили перспективы дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества, в частности рассматривали возможности организации обменных программ между студентами УМЭД и Университета Мейсей.
Гости с большим интересом ознакомились с информационно-ресурсным центром УМЭД, с библиотекой, с процессом изучения японского языка. Студенты УМЭД, изучающие японский язык активно общались со своими зарубежными сверстниками, расширяя свои представления об условиях и системе обучения в университете Мейсей, об основных проблемах современной японской молодежи.
В завершении студенты УМЭД вместе с японскими студентами исполнили гимн Республики Узбекистан.
7 ноября 2019г.
Справочно: Университет Мейсей был образован в 1964г. В нем 7 факультетов: науки и техники, гуманитарный, экономический, информационный, педагогический, делового администрирования, дизайна.