2019 yil 12-noyabr JIDU talabalari Atlantika Kengashining Evroosiyo markazi direktori, AQShning O'zbekistondagi va Ukrainadagi sobiq elchisi J. Xerbst boshchiligidagi bir qator taniqli ekspertlar bilan munozarada ishtirok etishdi. Aprel Foley xonim, AQShning Vengriyadagi sobiq elchisi Teodor Sedgvik, AQShning Slovakiyadagi sobiq elchisi, Kentukki shtatining Luisvill shahridagi Diniy munosabatlar markazining asoschisi Kristina Braun ham ishtirok etishdi. Sog'lom havo, suv va tuproq instituti kengashi.
Muhokama mavzusi “AQShning tashqi siyosati: Markaziy Osiyo Vektori”. Muhokama moderatori prof. Saidkasimov S.S.
J.Herbst Atlantika Kengashining Evroosiyo markazi va AQShning Markaziy Osiyo mintaqasidagi tashqi siyosatining xususiyatlari to'g'risida batafsil so'zlab berdi.
Diplomatik faoliyatda va xalqaro siyosatda gender tenglikdagi ayollarning tobora ortib borayotgan rolini E.Foli xonim jahon amaliyotidan ibratli misollar keltirib ta'kidladi.
Teodor Sedgvikning ma'ruzasi rivojlanayotgan mamlakatlarda iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda, ularning barqaror iqtisodiy o'sishi va aholi farovonligini ta'minlashda dunyoning rivojlangan mamlakatlarining tajribasini o'rganish zarurati bo'ldi.
Kristina Braun xonim dunyoda ekologik xavfsizlikni saqlashning ahamiyati va uning nafaqat mintaqaviy, balki global miqyosda xalqaro munosabatlarga ta'siri haqida gapirdi.
Talabalarning savollariga javoban, amerikalik ekspertlar, shuningdek, AQShda bo'lib o'tadigan prezidentlik saylovlari haqidagi fikrlari va taxminlari bilan o'rtoqlashdilar, shu bilan birga ularning fikrlari ushbu mamlakatda yuzaga kelgan murakkab siyosiy vaziyatni aks ettiruvchi bir-biridan keskin farq qildi.
Shuningdek, mehmonlar JIDU talabalari va o'qituvchilarining ko'plab savollariga batafsil javob berdilar va natijada muhokama to'g'risida o'z fikrlarini bildirdilar. Xususan, janob Xerbst JIDU talabalarining tayyorgarlik darajasi amerikalik mutaxassislarda chuqur taassurot qoldirganini va ularning ingliz tilini va hozirgi dunyo siyosati to'g'risidagi ma'lumotlarini juda yaxshi ekanligini ta'kidladi. E. Foley va C. Braun xonimlar ham o'zbekistonlik talabalar faolligidan hayratda ekanliklarini izhor etdilar.

12 ноября 2019г. студенты УМЭД участвовали в дискуссии с группой видных экспертов во главе с Директором Евразийского центра Атлантического Совета, бывшим Послом США в Узбекистане и Украине Дж.Хербстом. В ней приняли участие также г-жа Эйприл Фоли – бывший Посол США в Венгрии, г-н Теодор Седжвик – бывший Посол США в Словакии, г-жа Кристина Браун – основатель Центра межконфессиональных отношений в г.Луисвиль (шт.Кентукки), Председатель Правления института здорового воздуха, воды и почвы.
Обсуждалась тема «Внешняя политика США: Центральноазиатский вектор». Модератором дискуссии выступал проректор по международным связям УМЭД проф.Саидкасымов С.С.
Дж.Хербст обстоятельно рассказал о Евразийском центре Атлантического совета, особенностях внешней политики США в центрально-азиатском регионе.
Растущую роль женщин в дипломатической деятельности, гендерного равенства в сфере международной политики отметила г-жа Э.Фоли, приведя поучительные примеры из мировой практики.
Вопросы необходимости изучения опыта развитых экономик мира в осуществлении экономических реформ в развивающихся странах, в обеспечении их устойчивого экономического роста и благосостояния населения стали темой выступления г-на Теодора Седжвика.
Г-жа Кристина Браун говорила о значении сохранения экологической безопасности в мире и её влиянии на международные отношения не только в региональном, но и в глобальном масштабе.
В ответ на вопросы студентов, американские эксперты также поделились своими оценками и ожиданиями о предстоящих президентских выборах в США, при этом, их мнения заметно разделились, отражая не простую предвыборную политическую обстановку в этой стране.
Гости также подробно ответили на многочисленные вопросы студентов и преподавателей УМЭД, и в итоге высказали свое мнение о проведенной дискуссии. Так в частности, г-н Дж.Хербст отметил, что уровень подготовки студентов УМЭД произвел на американских экспертов глубокое впечатление, а владение английским языком и информацией о текущей мировой политике – просто превосходны. Своё восхищение активностью узбекских студенток также эмоционально выразили г-жа Э.Фоли и К.Браун.