JIDU har yili Yaponiyaning madaniy va ijtimoiy hayotiga bag'ishlangan tadbir o'tkazdi.
Tadbirda Yaponiyaning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Fujiyama Yoshinori, Uchinchi kotib, Matsumoto Konsuke va Yaponiya elchixonasining boshqa xodimlari ishtirok etdilar. Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) janob Mizuno tomonidan taqdim etildi.
Tadbir JIDU yapon tilini o'rganayotgan talabalar uchun she'riy turnir bilan boshlandi. Ular yapon versiyasi ko'rinishida yozilgan muallifning she'rlarini tomoshabinlarga taqdim etishdi. Yaponiya elchisi musobaqa ishtirokchilariga samimiy minnatdorchilik bildirdi va Dildora Zokirova (3 yil, MO), Kamila Kuncheraeva (3 yosh, MEM), Nozima Akbarova (3 yosh, MEM) chiqishlarini ta'kidlab, g'oliblarga Yaponiya elchixonasi, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi tomonidan taqdim etilgan esdalik sovg'alarini taqdim etdi. (JICA) va Nagoya universitetining O'zbekistondagi vakolatxonasi. Yapon elchisining esdalik sovg'alarini shuningdek yapon tilini o'rganayotgan eng yaxshi talabalar olishdi.
JIDU madaniyatlararo muloqot ko'nikmalarini rivojlantirish va xalqaro aloqalarni kengaytirishga yordam beradigan muntazam ravishda ommaviy talabalar tadbirlarini o'tkazib turadi. Ular JICA ko'ngillilarida faol ishtirok etadilar. Masalan, yapon xattotligasida mahorat darsini tashkil etish katta qiziqish uyg'otdi, unda hamma qatnashishi mumkin edi. Oxirida tadbirning yosh ishtirokchilari barchaga an'anaviy yapon oshxonasidan o'zgacha tayyorgarliklarni taklif qilishdi.

Japan Culture Day at UWED
The event was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan, Mr. Fujiyama Yoshinori, Third Secretary, Mr. Matsumoto Konsuke, and other employees of the Embassy of Japan. The Japan International Cooperation Agency (JICA) was represented by Mr. Mizuno.
The event began with a poetic tournament for students of the UWED studying Japanese. They presented to the audience author’s poems written in the form of Japanese versification. The Ambassador of Japan warmly thanked the participants of the competition and especially noted the performance of Dildora Zakirova (3 year, MO), Kamila Kuncheraeva (3 year, MEM), Nozima Akbarova (3 year, MEM) and presented the winners with souvenirs provided by the Embassy of Japan, Japan International Cooperation Agency (JICA) and the Representative Office of Nagoya University in Uzbekistan. Memorable gifts from the Japanese ambassador were also received by the best students studying Japanese.
The UWED regularly holds mass student events that promote the development of intercultural communication skills and the expansion of international contacts. JICA volunteers take an active part in them. For example, the organization of a master class in Japanese calligraphy aroused great interest, in which everyone could participate. At the end, the young participants of the event offered all those present their original preparations from traditional Japanese cuisine.