“Saylov-2019 ga faol tayyorgarlik” – ushbu shior ostida “Siyosiy texnologiyalar” oʻquv dasturi doirasida “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1 va 2-kurs talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining (MSK) Xalqaro matbuot markazida boʻlib oʻtdi.
MSK vakillari qatnashchilarga joriy yilning 22-dekabr kuni Parlament va xalq deputatlarining mahalliy kengashlariga boʻlib oʻtadigan saylovlarga tayyorgarlik jarayonining tafsilotlari haqida gapirib berdi.
Ushbu muhim siyosiy tadbir birinchi marotaba Oʻzbekiston Respublikasining yangi Saylov kodeksiga muvofiq oʻtkaziladi. Saylovda 21 millionga yaqin saylovchi, shu jumladan 2 milliondan ziyod yoshlar birinchi marotaba ishtirok etishi qayd etildi.
Interfaol tarzda oʻtgan suhbat davomida MSK mutaxassislari saylovni tashkil qilishda ishtirok etadigan xalqaro kuzatuvchilar bilan ishlashning oʻziga xos xususiyatlari haqida soʻz yuritdi.
Tadbir yakunida “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1-2 kurs talabalari, davlat va xususiy teleradiokanallarga intervyular berib, unda oʻzlarining aniq va qatʼiy fuqarolik pozitsiyalirini namoyon etdi. Qiziqarli jihati shuki, talabalar fikrlarini ingliz, fransuz va koreys tillarda bildirdi.
Talabalarning eʼtirofiga koʻra, ushbu uchrashuv ular uchun keng aholi orasida saylov madaniyati va siyosiy savodxonlikni targʻib qilishda kuchli motivatsiya boʻlib xizmat qildi.

«Active preparations for Elections-2019» – was a motto of a meeting for the 1st and 2nd year students of “Political technologies” held at the International press centre of the Central election commission (CEC) of the Republic of Uzbekistan.
The CEC staff informed the audience about detailed preparations for the parliamentary and local elections planned for December 22, 2019.
For the first time, the elections will be held in accordance with the new Election code of the Republic of Uzbekistan. Around 21 million voters, including 2 million debutant young people, are going to cast votes for their candidates.
CEC experts have also shared their experiences in nuanced work with foreign observers arriving in our country for the upcoming political event.
Following the meeting, the students gave interviews for state and private TV channels, in which they tried to express their civil positions. Interestingly, the interviews were held in English, French and Korean.
The students admitted that this interactive meeting gave them an excellent motivation for taking part in the propaganda of the culture of elections and political literacy among people.