Olmaotada Afg'on yoshlari kuni
Qozog'iston universitetlarida tahsil olayotgan Afg'onistonlik yigit-qizlar har yili afg'on yoshlari kunini nishonlaydilar. Ushbu kunni nishonlash tashabbusi Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti jurnalistika fakultetining talabalar faolligi edi. Ushbu kuni talabalar, 2015 yil 5 sentyabr kuni Kobulda vafot etgan 2015 yil KazNU bitiruvchisi, jurnalist Said Samim Faramarzni xotirlashmoqda. U bilan birga avtomobil portlashi natijasida operatori Razim Ahmadiy ham vafot etgan edi.
Oliy o'quv yurtini tamomlagandan so'ng Said Faramars TOLO yangiliklar (TBC) Kobul telekanalida muxbir bo'lib ishlagan. KazNU kutubxonasi zalida bo'lib o'tgan forumda talabalar, o'qituvchilar, universitet rahbariyati, diplomatik korpus, Olma-Ota jamoat tashkilotlari vakillari o'z vazifalarini bajarishda halok bo'lgan Faramarzani eslashdi. U yaxshi o'qish va ijodiy faolligi bilan ajralib turadigan g'amxo'r va sodiq do'st edi, boshqa chet ellik talabalar bilan birgalikda BMTning "Yangi Ipak yo'li" dasturida qatnashib unga ko'plab talabalarni jalb qildi.
Xalqaro forum moderatorlari sifatida KazNU professori G. S. Sultonboeva va YUNESKOning Qozog'istondagi vakili Sergey Karpov bo'lishdi. Yig'ilish qatnashchilariga hozirgi Afg'oniston, uning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, madaniy yutuqlari, ommaviy axborot vositalari tizimi va Markaziy Osiyo davlatlari bilan o'zaro hamkorlik to'g'risida film namoyish etildi. Said Farmazning ijodiy faoliyatiga bag'ishlangan fotoko'rgazma tashkil etildi.
Ushbu xalqaro tadbirga filologiya fanlari doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Ijtimoiy-siyosiy fanlar” kafedrasi professori Fotima Izatullaevna Muminova taklif etildi. U o'z cioqishida Afg'oniston va O'zbekiston xalqlari o'rtasidagi umumiy tarixiy aloqalar, madaniy urf-odatlar, musulmon Uyg'onish davrida Hirot jahon madaniyati va san'atining markazi bo'lganligi, u erda buyuk Alisher Navoiy, Kamoliddin Behzod va boshqalar asarlari yaratilgani haqida gapirdi. Professor F. Mo'minova sodir bo'lgan fojia va S. Faramars kabi iste'dodli va taniqli telejurnalistning vafot etilgani bo`icha afsusini bildirdi. Hamma o`z cjiqishlarida Afg'onistonda tinch va barqaror hayot o'rnatishning ahamiyati haqida gapirib, afg'on talabalariga taraqqiyot yo'lida birdamlik va ijodiy ruhda bo'lishlarini tiladilar.

Afghan Youth Day in Almaty
Young students from Afghanistan studying at universities Kazakhstan annually celebrates the day of Afghan youth. The initiator of the celebration of this day was the student activism of the Faculty of Journalism of Al-Farabi Kazakh National University. On this day, students honor the memory of journalist Said Samim Faramarz, a graduate of KazNU in 2015, who died on September 5, 2018 in Kabul during a report. Together with him, as a result of a car explosion, the shooting operator Razim Ahmadi was killed. After graduation, Said Faramars worked as a correspondent on the Kabul television channel TOLO news (TBC).
At the forum, which was held in the assembly hall of the KazNU library, students, teachers, representatives of the university leadership, diplomatic corps, public and international organizations of Almaty remembered Faramarza who died in the line of duty. He was a good and sympathetic friend, distinguished by good study and creative activity, participated and organized, together with other foreign students, the activities of the UN Model New Silk Road program. He was a good and reliable friend, distinguished by good study and creative activity, participated and organized, together with other foreign students, the activities of the UN Model New Silk Road program. The moderators of the international forum were Dr. Professor of KazNU G. S. Sultanbaeva and UNESCO Representative in Kazakhstan Sergey Karpov. A film was presented to the attention of the audience about modern Afghanistan, its socioeconomic development, cultural achievements, the organization of media work, and mutual- cooperation with Central Asian states. A photo exhibition on the creative activities of Said Farmaz was organized.
Fatima Izatullaevna Muminova, doctor of philological sciences, professor of the Department of Social and Political Sciences at the University of World Economy and Diplomacy, was invited to this international event. She spoke about common historical ties, cultural traditions between the peoples of Afghanistan and Uzbekistan, that Herat in the era of the Muslim Renaissance was the center of world culture and art, where the works of the great Alisher Navoi, Kamoliddin Behzad and others were created. Professor F. Muminova regretted the tragedy and the loss of such a talented and outstanding television journalist as S. Faramars. All speakers spoke about the importance of establishing a peaceful, stable life in Afghanistan, wished Afghan students to maintain solidarity, a creative spirit in the name of progress.