Olmaotada Afg'on yoshlari kuni
Qozog'iston universitetlarida tahsil olayotgan Afg'onistonlik yigit-qizlar har yili afg'on yoshlari kunini nishonlaydilar. Ushbu kunni nishonlash tashabbusi Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti jurnalistika fakultetining talabalar faolligi edi. Ushbu kuni talabalar, 2015 yil 5 sentyabr kuni Kobulda vafot etgan 2015 yil KazNU bitiruvchisi, jurnalist Said Samim Faramarzni xotirlashmoqda. U bilan birga avtomobil portlashi natijasida operatori Razim Ahmadiy ham vafot etgan edi.
Oliy o'quv yurtini tamomlagandan so'ng Said Faramars TOLO yangiliklar (TBC) Kobul telekanalida muxbir bo'lib ishlagan. KazNU kutubxonasi zalida bo'lib o'tgan forumda talabalar, o'qituvchilar, universitet rahbariyati, diplomatik korpus, Olma-Ota jamoat tashkilotlari vakillari o'z vazifalarini bajarishda halok bo'lgan Faramarzani eslashdi. U yaxshi o'qish va ijodiy faolligi bilan ajralib turadigan g'amxo'r va sodiq do'st edi, boshqa chet ellik talabalar bilan birgalikda BMTning "Yangi Ipak yo'li" dasturida qatnashib unga ko'plab talabalarni jalb qildi.
Xalqaro forum moderatorlari sifatida KazNU professori G. S. Sultonboeva va YUNESKOning Qozog'istondagi vakili Sergey Karpov bo'lishdi. Yig'ilish qatnashchilariga hozirgi Afg'oniston, uning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, madaniy yutuqlari, ommaviy axborot vositalari tizimi va Markaziy Osiyo davlatlari bilan o'zaro hamkorlik to'g'risida film namoyish etildi. Said Farmazning ijodiy faoliyatiga bag'ishlangan fotoko'rgazma tashkil etildi.
Ushbu xalqaro tadbirga filologiya fanlari doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Ijtimoiy-siyosiy fanlar” kafedrasi professori Fotima Izatullaevna Muminova taklif etildi. U o'z cioqishida Afg'oniston va O'zbekiston xalqlari o'rtasidagi umumiy tarixiy aloqalar, madaniy urf-odatlar, musulmon Uyg'onish davrida Hirot jahon madaniyati va san'atining markazi bo'lganligi, u erda buyuk Alisher Navoiy, Kamoliddin Behzod va boshqalar asarlari yaratilgani haqida gapirdi. Professor F. Mo'minova sodir bo'lgan fojia va S. Faramars kabi iste'dodli va taniqli telejurnalistning vafot etilgani bo`icha afsusini bildirdi. Hamma o`z cjiqishlarida Afg'onistonda tinch va barqaror hayot o'rnatishning ahamiyati haqida gapirib, afg'on talabalariga taraqqiyot yo'lida birdamlik va ijodiy ruhda bo'lishlarini tiladilar.

День афганской молодежи в Алматы
Юноши и девушки из Афганистана, обучающиеся в вузах Казахстана, ежегодно отмечают день афганской молодежи. Инициатором празднования этого дня явился студенческий актив факультета журналистики Казахского национального университета имени аль-Фараби. В этот день студены чтят память журналиста Саида Самим Фарамарз, выпускника КазНУ 2015г, погибшего 5 сентября 2018г в Кабуле во время репортажа. Вместе с ним в результате взрыва автомобиля погиб, ведший съемку оператор Разим Ахмади.
После окончания университета Саид Фарамарз работал корреспондентом на кабульском телеканале TOLO news (TBC). На форуме, состоявшемся в актовом зале библиотеки КазНУ, студенты, педагоги, представители руководства университета, дипломатических корпусов, общественных и международных организаций Алматы вспоминали погибшего при исполнении служебных обязанностей Фарамарза. Он был хорошим и отзывчивым другом, отличался хорошей учебой и творческой активностью, участвовал и организовывал вместе с другими иностранными студентами мероприятия по программе «Модель ООН- новый шелковый путь». Модераторами международного форума были доктор профессор КазНУ Г. С. Султанбаева и представитель ЮНЕСКО в Казахстане Сергей Карпов. Вниманию собравшихся был представлен фильм о современном Афганистане, его социально-экономическом развитии, культурных достижениях, об организации работы СМИ, взаимо-сотрудничестве с государствами Центральной Азии. Была организована фотовыставка о творческой деятельности Саида Фармаза.
На данное международное мероприятие была приглашена доктор филологических наук, профессор кафедры «Социально-политических наук» Университета мировой экономики и дипломатии Фатима Изатуллаевна Муминова. Она рассказала об общих исторических связах, культурных традициях между народами Афганистана и Узбекистана, о том, что Герат в эпоху мусульманского Ренессанса являлся центром мировой культуры, искусства, где создавались произведения великих Алишера Навои, Камолиддина Бехзада и др. Профессор Ф. Муминова выразила сожаление о трагедии и потере такого талантливого и незаурядного тележурналиста каким был С. Фарамарз. Все выступавшие говорили о значимости установления мирной, стабильной жизни в Афганистане, пожелали афганским студентам сохранения солидарности, созидательного духа во имя прогресса.