"Roman-german tillari" kafedrasi
1992- yil Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tashkil topgan kundan boshlab, kafedra “Nemis tili”, “Fransuz tili” va “Jahon tillari” o‘bo‘limlari asosida faoliyat yuritib kelgan. JIDU O‘quv kengashining 2008- yil 25- oktabrdagi qaroriga binoan 3 kafedra birlashuvi asosida “Roman-german tillari” kafedrasi vujudga keldi.
Hozirgi kunda kafedrada quyidagi fanlar o‘qitilmoqda:
- nemis tili (asosiy va ikkinchi chet tili sifatida);
- fransuz tili (asosiy va ikkinchi chet tili sifatida);
- ispan tili (ikkinchi chet tili sifatida);
- italyan tili (ikkinchi chet tili sifatida);
Bugungi kunda mazkur kafedrada 1 nafar fan nomzodi, 5 nafar katta o‘qituvchi, 9 nafar o‘qituvchilar faoliyat yuritadilar.
Kafedrada nemis tili, italyan tili, fransuz tili, ispan tili fanlarini o‘qitishda hozirgi zamon ilg‘or uslub va tamoyillari, rivojlangan mamlakatlarning tajribasi qo‘llaniladi. Yangi texnologiyalardan samarali foydalangan holda talabalarga nazariy bilim beriladi va amaliy mashg’ulotlar treninglar, bahs-munozaralar, davra suhbatlari tarzida olib boriladi.
Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan ko‘plab darsliklar, o‘quv qo‘llanma, o‘quv-uslubiy qo‘llanma va majmualar nashr ettirilgan.
Ushbu tillarda tahsil olayotgan talabalar Davlat stipendiyalari, Respublika talaba-yoshlarning olimpiadalarida, hamda turli chet el vakolatxonalari tomonidan tashkil etiladigan tanlovlarda muvaffaqiyatli ishtirok etib sovrinli o‘rinlarni egallab kelmoqdalar.

Кафедра романо-германских языков
Со дня основания Университета Мировой Экономики и Дипломатии в 1992 году были образованы кафедры «Немецкого языка», «Французского языка» и «Мировых языков». По решению Ученого Совета УМЭД от 25 октября 2008 года, было принято решение о создании на основе трех единой кафедры «Романо-Германских языков».
На сегодняшний день на кафедре преподаются следующие дисциплины:
- Немецкий язык (в качестве первого и второго иностранного языка)
- Французский язык (в качестве первого и второго иностранного языка)
- Испанский язык (в качестве второго иностранного языка)
- Итальянский язык (в качестве второго иностранного языка)
На данный момент на кафедре осуществляют деятельность: 1 кандидат наук, 5 старших преподавателей и 9 преподавателей.
Кафедра обучает немецкому, итальянскому, французскому и испанскому языкам на основе современных методов и принципов преподавания, используя передовой опыт зарубежных стран. Лекционные и семинарские занятия, круглые столы, дебаты и тренинги проводятся с использованием высокоэффективных современных технологий.
На основе научных изысканий профессорско-преподавательского состава было опубликовано множество учебных пособий, учебников и методических пособий.
Студенты, изучающие вышеуказанные языки, получают престижные государственные стипендии, успешно участвуют и побеждают во многих студенческих олимпиадах, а также в различных конкурсах, которые организовываются иностранными представительствами в Узбекистане.