Malikov Numonjon Kamalovich
2008 yilda Toshkent islom universiteti “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” mutaxassisligi bo‘yicha bakalavr darajasini, 2010 yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro savdo ishi” ixtisosligi bo‘yicha magistr darajasini qo‘lga kiritgan.
2011-2012 yillarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti stajer tadqiqotchi-izlanuvchisi, 2012-2013 yillarda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti katta ilmiy xodim-izlanuvchisi, 2014-2015 yillarda Toshkent davlat yuridik universiteti “Iqtisodiyot va boshqaruv asoslari” kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida faoliyat yuritgan.
2016 yilda yilda Slovakiya qishloq xo‘jaligi “Iqtisodiyot va menjment” fakulteti, 2017 yilda Estoniyaning Tartu universiteti Johan Skytte institutida ilmiy tadqiqot olib borgan. Shuningdek, o‘tgan davrda u Hindiston tadbirkorlikni rivojlantirish instituti hamda Xitoy Xalq Respublikasining Zhejiang Normal universitetlarida malaka oshirgan.
2018 yil fevral oyidan buyon Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro savdo va investitsiyalar” kafedrasida, 2019 yil fevraldan “Xalqaro moliya va investitsiyalar” kafedrasida dars olib boradi.

Department: International trade and investments
In 2008 he received a bachelor's degree in the specialty “World Economy and International Economic Relations” at the Tashkent Islamic University, in 2010 a master's degree in “International Trade” at the University of World Economy and Diplomacy (Uzbekistan).
From 2011 to 2012 he worked as a scientific researcher at the University of World Economy and Diplomacy, in 2012–2013 as a senior research at the University of World Economy and Diplomacy, and in 2014–2015 he worked as a lecturer at the Department of Foundations of Economics and Management, Tashkent State University of Law (Uzbekistan).
In 2016, he conducted research fellowship at the Slovak University Agricultural in Nitra at the Faculty of Economics and Management, and in 2017 at the Johan Skytte Institute, University of Tartu (Estonia). He also participated at international training courses, organized by the Entrepreneurship Development Institute of India (India) and in Zhejiang Normal University (PRC).
Since February 2018, he has been working as the lecturer of the Department of International Trade and Investments and since February 2019 at the "International Finance and Investments" department at the University of World Economy and Diplomacy.
Research areas: investments, sustainable economic growth, economic policy, trade and economic relations of the countries of Central Asia.