Savodxonlik – yuksak madaniyat belgisi
O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoev “Davlat tili haqida”gi (1989-yil 21 oktabr) qonunning 30 yilligini munosib nishonlash to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
“Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zlik va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho ma'naviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, ma'naviy-ma'rifiy taraqqiyotida g‘oyat muhim o‘rin egallab kelayotgan buyuk qadriyat”dir.
JIDUda ushbu kunni munosib nishonlash maqsadida “Tariximsan, taqdirimsan, kelajagimsan, ona tilim” ezgu shiori ostida qator tadbirlar uyushtirilmoqda.
O‘zbek tili hayotimizning barcha jabhalarida – davlat va jamiyat boshqaruvi, davlatlararo munosabatlar, ilm-fan, ta'lim-tarbiya, tibbiyot, madaniyat va san'at sohalarida faol qo‘llanilayotgan bir paytda har bir mutaxassisning davlat tilida erkin muomala qila olishi, yozma nutq savodxonligi yuqori bo‘lishi talab etiladi.
Shu maqsadda 2019-yil 18 oktabrdan boshlangan ommaviy diktant tadbiri JIDU professor-o‘qituvchilari, xodimlar va talabalarida katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir qatnashchilari yana bir bor o‘z savodxonliklarini tekshirib olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Tadbirda 80dan ziyod ishtirokchilar qatnashdilar. “Eng savodxon talaba”, “Eng savodxon xodim”, “Eng savodxon o‘qituvchi” nominasiyalari aniqlanmoqda.

19.10.2019        10687
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Постановление о праздновании 30-летия Закона о государственном языке (21 октября 1989 года).
«Узбекский язык, один из старейших и богатейших языков мира, является символом национальной самобытности и независимой государственности, бесценным духовным богатством, огромной ценностью для политического, социального, духовного и образовательного развития нашей страны».
В УМЭД проходит ряд мероприятий под девизом: «Моя история, моя судьба, мое будущее, мой родной язык».
Узбекский язык активно используется во всех сферах жизни - государственном и государственном управлении, межгосударственных отношениях, науке, образовании, медицине, культуре и искусстве, важно, чтобы каждый специалист свободно владел государственным языком и обладал высоким уровнем письменной грамотности.
В связи с этим мероприятие по проведению массового диктанта, которое началось 18 октября 2019 года, вызвало большой интерес у преподавателей, сотрудников и студентов УМЭД. Участники имели возможность снова проверить свою грамотность.
В мероприятии приняли участие более 80 человек. Определены номинации «Самый грамотный студент», «Самый грамотный сотрудник» и «Самый грамотный учитель».