Yangi Oʻzbekiston yoshlari - kelajagimiz va istiqbolimiz poydevori
Yosh avlod kelajagi hamisha Oʻzbekiston davlat siyosatining markazida boʻlgan. Bugun ham yurtimizda yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish, yoshlarning kamoloti va tarbiyasiga ijobiy taʼsir qiluvchi shart-sharoit yaratish uchun barcha sohada keng koʻlamli islohotlar jadallik bilan olib borilmoqda.
Oʻzbekiston haqiqiy maʼnoda yoshlar mamlakati. Bu yurtda ulgʻayotgan yigʻit-qizlarning orzulari va oʻz oldiga qoʻygan maqsadlari bisyor. Davlat rahbarining tashabbusi va qoʻllab-quvvatlashi esa ularga bu maqsadlarni amalga oshirishda koʻmak beradi. Prezident Shavkat Mirziyovning: “Biz oʻz oldimizga mamlakatimizda Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulugʻ maqsadni qoʻygan ekanmiz, buning uchun yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Ulugʻbeklar, Navoiy va Boburlarni tarbiyalab beradigan muhit va sharoitlarni yaratishimiz kerak. Bunda, avvalo, taʼlim va tarbiyani rivojlantirish, sogʻlom turmush tarzini qaror toptirish, ilm-fan va innovatsiyalarni taraqqiy ettirish milliy gʻoyamizning asosiy ustunlari boʻlib xizmat qilishi lozim”, soʻzlari yoshlar uchun katta marralar sari yoʻl ochdi.
Yoshlarning boʻsh vaqtlarini samarali oʻtkazish, ularni ajdodlarimizning boy merosi bilan tanishtirish, ona vatanga muhabbat va iftixor tuygʻularini qaror toptirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti oʻqituvchilari Qudratullo Abduraimov va Dilnoza Xudoyberganovalar boshchiligida Beshkapa mahallasi yoshlari Gʻalaba bogʻida joylashgan Shon-sharaf muzeyida boʻlishdi. Yoshlar barcha davrlarda jamiyatning faol qatlami sifatida eʼtirof etib kelingan. Sharq Uygʻonish davrida ham, jadidlar faoliyatida ham, jamiyatning yangilanishida ularning oʻrni beqiyos boʻlgan. Shu jihatdan muntazam shakllanib boruvchi bu qatlam doimiy yoʻnaltirib va qoʻllab-quvvatlab turishni talab etadi.
Yoshlar siyosati boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlarni tahlil eta turib davlat va yoshlarning uzviy bogʻliqligini koʻrishimiz mumkin. Har bir yoʻnalishda yoshlarning bandligini taʼminlash davom etmoqda. Yigit va qizlarning har tomonlama kamol topishlari, bilim olishlari uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda. Bu esa ularning kelgusida vatan ravnaqiga hissa qoʻshuvchi avlod boʻlib yetishishlarida ahamiyatlidir.

09.06.2021        35474
Молодежь всегда была и остается в центре внимания государственной политики Узбекистана. Сегодня в нашей стране проводятся масштабные реформы в каждой сфере, полным ходом идут работы по устранению назревших проблем в обществе, создаются условия для гармоничного развития и воспитания молодежи. Узбекистан в настоящем смыс­­ле страна молодежи.
Выросшие на этой земле юноши и девушки полны мечтаний и надежд. Благодаря тому, что у нас есть лидер, который является исполнителем этих чаяний, сегодняшняя молодежь ставит перед собой высокие цели и идет вперед. Слова Президента: «Мы поставили перед собой великую цель - формирование фундамента Нового Ренессанса в нашей стране, и с этой целью должны создать среду и условия для воспитания новых Хорезми, Беруни, Ибн Сино, Улугбеков, Навои и Бабуров. В этом историческом процессе важнейшими факторами, неотъемлемой частью нашей национальной идеи являются развитие образования и воспитания, науки и инноваций, утверждение здорового образа жизни» - открыли для молодежи большие возможности.
Для того, чтобы эффективно проводить свободное время молодежи, приобщать их к богатому наследию наших предков, находить решение чувствам любви и гордости за родную землю. Под руководством преподавателей Университета мировой экономики и дипломатии Кудратуллы Абдураимова и Дильнозы Худойбергановой молодежь махалли Бешкапа посетила Музей Славы в Парке Победы. Молодежь во все времена признавалась активным слоем общества. Как в период Восточного пробуждения, так и в деятельности джадидов их роль в обновлении общества была несравнима. В этом отношении этот слой, который постоянно формируется, требует постоянного руководства и поддержки.
Анализируя проводимую работу в сфере молодежной политики, будет справедливо отметить, что приложено немало усилий для улучшения качества взаимодействия государства и молодежи. Молодые люди вовлечены во все отрасли и сферы страны. Формируются и отдельные организации по работе с юношами и девушками, создаются условия для их обучения и всестороннего развития. Все эти усилия, несомненно, оправдаются. Ведь Узбекистан - страна молодежи, и именно на нее возлагается ответственность за дальнейшее процветание Родины.