04.05.2021        6043
9-may Xotira va qadrlash kunini arafasida “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari Toshkent shahrining Olmazor tumanida joylashgan G'alaba bog'i hamda Shon-sharaf muzeyiga borishdi. Ushbu muzey ilmiy-tadqiqod maskani ham hisoblanib, O‘zbekistonning harbiy tarixini o’rganish, boyitish va o'z fidoyiligi bilan jonini qurbon qilgan ajdodlarimizni xotiralash hamda harbiy burchini o‘tayotgan fuqarolar, yoshlar va aholini vatanparvarlik, ma’naviy-axloqiy  qadriyatlar ruhida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Ekskursiya davomida talabalar muzeyning boy va keng ko’lamga ega Markaziy Osiyo va O’zbekiston xalqining Ikkinchi jahon urushi davridagi harbiy arsenallari hamda tarixi ekspozitsiyasi bilan tanishib chiqishdi.
Ayniqsa, bog‘ va muzeydagi urush davri manzaralari, jumladan, okop va blindajlar, palatkalar, dala oshxonalari va boshqa lavhalar aks etgan kompozision majmualar talabalarning tasavvurini yana boyitdi va milliy iftixor tuyg'ularini jo'shqinlantirdi.
Shuningdek, talabalar diqqatini turli qurol-yaroq predmetlari: kremniy toshlardan ishlangan o‘q otish moslamalari, shuningdek, Ulug' vatan urushi davrida ishlangan qurol-aslahalar, zamonaviy harbiy texnika buyumlari jalb etdi. Talabalar xilma-xil monumentlar oldida esdalik uchun suratlarga tushdilar. G'alaba bog'i va Muzeyga bo‘lgan tashrif talabalarda katta qiziqish va taassurot uyg’otdi.
Ushbu bog'ning yaratilishi tashabbuskori – prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning ta'birida e'tirof etilgan mulohaza o'z tasdig'ini topdi desak mubolag'a bo'lmaydi. Prezidentimiz tomonidan bog' yaratilishi avvalida quyidagicha fikrlar bildirilgan edi: "Bu bog‘ xalqimizning Gʻalabaga qo‘shgan hissasini namoyon etishi, ota-bobolarimizning qahramonligini abadiylashtirishi kerak. Bu yerda Ikkinchi jahon urushi muhiti, vatandoshlarimiz qatnashgan janglar haqida ma’lumotlar aks etishi zarur".

04.05.2021        6044
On the eve of the celebration of the Day of Remembrance and Honor on May 9, students of the Faculty of International Law visited the Victory Park and the Museum of Glory in the Almazar district of Tashkent. This museum is also a place of research, study, enrichment of the military history of Uzbekistan and the memory of our ancestors who sacrificed their lives, as well as patriotic, spiritual and moral values   of citizens.
During the tour, students gоt acquainted with the museum's very rich and extensive military arsenal of the peoples of Central Asia and Uzbekistan during World War II, as well as the history of the exposition.
In particular, the wartime landscapes in the garden and museum, including trench and dugouts, tents, field kitchens, and other panels, enriched students ’imaginations and naturally evoked feelings of national pride.
Students were also interested in a variety of weapons: silicon firearms, as well as weapons made during the Great Patriotic War, modern military equipment. Students posed for pictures in front of various monuments. The visit to the Victory Park and the Museum aroused great interest and impression among the students.
It is no exaggeration to say that the opinion of the initiator of the creation of this park, President Shavkat Mirziyoyev, has been confirmed. At the beginning of the creation of the park, the President said: "This park should reflect the contribution of our people to the Victory, perpetuate the heroism of our ancestors. It should reflect the atmosphere of World War II, the battles of our compatriots".