04.05.2021        6043
9-may Xotira va qadrlash kunini arafasida “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari Toshkent shahrining Olmazor tumanida joylashgan G'alaba bog'i hamda Shon-sharaf muzeyiga borishdi. Ushbu muzey ilmiy-tadqiqod maskani ham hisoblanib, O‘zbekistonning harbiy tarixini o’rganish, boyitish va o'z fidoyiligi bilan jonini qurbon qilgan ajdodlarimizni xotiralash hamda harbiy burchini o‘tayotgan fuqarolar, yoshlar va aholini vatanparvarlik, ma’naviy-axloqiy  qadriyatlar ruhida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Ekskursiya davomida talabalar muzeyning boy va keng ko’lamga ega Markaziy Osiyo va O’zbekiston xalqining Ikkinchi jahon urushi davridagi harbiy arsenallari hamda tarixi ekspozitsiyasi bilan tanishib chiqishdi.
Ayniqsa, bog‘ va muzeydagi urush davri manzaralari, jumladan, okop va blindajlar, palatkalar, dala oshxonalari va boshqa lavhalar aks etgan kompozision majmualar talabalarning tasavvurini yana boyitdi va milliy iftixor tuyg'ularini jo'shqinlantirdi.
Shuningdek, talabalar diqqatini turli qurol-yaroq predmetlari: kremniy toshlardan ishlangan o‘q otish moslamalari, shuningdek, Ulug' vatan urushi davrida ishlangan qurol-aslahalar, zamonaviy harbiy texnika buyumlari jalb etdi. Talabalar xilma-xil monumentlar oldida esdalik uchun suratlarga tushdilar. G'alaba bog'i va Muzeyga bo‘lgan tashrif talabalarda katta qiziqish va taassurot uyg’otdi.
Ushbu bog'ning yaratilishi tashabbuskori – prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning ta'birida e'tirof etilgan mulohaza o'z tasdig'ini topdi desak mubolag'a bo'lmaydi. Prezidentimiz tomonidan bog' yaratilishi avvalida quyidagicha fikrlar bildirilgan edi: "Bu bog‘ xalqimizning Gʻalabaga qo‘shgan hissasini namoyon etishi, ota-bobolarimizning qahramonligini abadiylashtirishi kerak. Bu yerda Ikkinchi jahon urushi muhiti, vatandoshlarimiz qatnashgan janglar haqida ma’lumotlar aks etishi zarur".

04.05.2021        6047
Накануне празднования 9 мая – Дня памяти и почести, студенты факультета «Международное право» посетили Парк Победы и Музей славы, расположенный в Алмазарском районе города Ташкент.
Этот музей также является научно-исследовательским центром и служит для изучения, обогащения военной истории Узбекистана, увековечения памяти наших предков, самоотверженно отдавших свои жизни, а также воспитания граждан, молодежи и населения, проходящих военную службу, в духе патриотизма и духовно-нравственных ценностей.
В ходе экскурсии студенты ознакомились с богатейшей и обширной экспозицией музея-военными арсеналами и историей народов Центральной Азии и Узбекистана периода Второй мировой войны.
В частности, композиционные комплексы в саду и музее с видами военного времени, в том числе окопами и блиндажами, палатками, полевыми кухнями и другими экспонатами, вновь обогатили воображение студентов и, естественно, вызвали чувство национальной гордости.
Также внимание учащихся привлекли различные предметы вооружения: огнестрельное оружие, изготовленное из кремневых камней, а также оружие, изготовленное в годы Великой Отечественной войны, предметы современной военной техники. Студенты сфотографировались на память перед разнообразными монументами. Большой интерес и впечатления у студентов вызвал визит в Парк Победы и Музей Славы.
Не будет преувеличением сказать, что рассуждения, высказанные инициатором создания данного парка - Президента нашей страны Шавката Мирзиеева, нашли свое подтверждение. В начале создания парка, президентом нашей страны были высказаны следующие мысли: «Этот парк должен отражать вклад нашего народа в победу, увековечивать героизм наших предков. Здесь должна отражаться атмосфера Второй мировой войны, информация о боях, в которых участвовали наши соотечественники».