15.04.2021        5127
O'zbekiston Respublikasining ichki turizmini rag'batlantirish Davlat dasturi doirasida JIDU talabalari Toshkent shahridagi Navro'z bog'idagi etnografik shaharchada bo'lishdi. Bu joy o‘zida boy madaniyat, urf-odatlar, oshxona, hunarmandchilik va noyob me'morchilikni aks ettirgan miniatyuralarni jamlagan.
Ekskursiya Xalqaro munosabatlar fakultetining uchinchi bosqich talabalari bilan o'tkazildi. Miniatyura bog‘ida, O'zbekiston mintaqalaridagi an'anaviy urf-odatlar, kulolchilik, zargarlik buyumlari, matolar va kiyim-kechak ustalarining ko'rgazmasi namoyish etildi.
"Xorazm qismi" nafaqat ko'plab qiziqarli eksponatlar bilan, balki turizm bo'yicha xalqaro ekspert Shaabasova Nodira bilan bo'lgan suhbatlar bilan ham esda qoldi. U turoperatorlar uchun gid kurslari va bunday kurslarni tashkil etish to'g'risida gapirdi.
Majmuaning markazida marmar polda mamlakatning ulkan xaritasi tushirilgan amfiteatr va gul shaklida metall ramka bilan qoplangan bayram konsertlari uchun sahna joylashgan. Bu yerda siz butun O'zbekistonni kaftdek ko'rishingiz mumkin: amfiteatr yonida tarixiy diqqatga sazovor joylarning kichraytirilgan nusxalari - masjidlar, Samarqand, Buxoro va Xivaning saroylari va madrasalari hamda kichik Toshkent teleminorasi joylashgan.
Ushbu tadbir nafaqat ma'naviy jihatdan foydali bo‘ldi, balki har bir o'quvchiga o'zbek xalqining diqqatga sazovor joylari bilan tanishish imkonini berdi. Etnografik shaharchaga tashrif talabalarning dunyoqarashini kengaytirishga, san'atga yaqindan tanishishga va O'zbekistonning buyukligini his etishga yordam beradi.

15.04.2021        5126
В рамках Государственной программы по стимулированию внутреннего туризма Республики Узбекистан студенты УМЭД посетили в колоритный этнографический городок внутри парка «Навруз» в Ташкенте. Это коллекция миниатюр, отражающих богатую культуру, традиции, кухню, ремесла и уникальную архитектуру Узбекистана.
Экскурсия была проведена со студентами третьего курса факультета «Международные отношения». В парке были представлены зоны с областями Узбекистана в миниатюре, с традиционными национальными традициями и выставка мастеров керамики, ювелирного искусства, тканей и одежды.
«Хорезмская часть» запомнилась не только множеством интересных экспонатов, но и познавательной беседой с международным экспертом по туризму Шаабасовой Нодирой. Она рассказала о курсах гидов для туроператоров и об организации таких курсов.
В центре комплекса расположен амфитеатр с огромной картой страны на мраморном полу и сценой для праздничных концертов, накрытой металлическим каркасом в виде цветка. Здесь вы можете увидеть весь Узбекистан как на ладони: рядом с амфитеатром установлены уменьшенные копии исторических достопримечательностей — мечетей, дворцов и медресе Самарканда, Бухары и Хивы, а также маленькая ташкентская телебашня.
Данное мероприятие не только духовно обогатило, но и позволило каждому студенту ознакомиться с достопримечательностями узбекского народа. Посещение этнографического городка помогло расширить кругозор, а также приблизиться к искусству и прочувствовать величие Узбекистана.