06.03.2021        5467
Assalomu alaykum aziz opa-singillar, universitetimizning barcha ayol professor-oʻqituvchilari va xodimlari!
Avvalo, Sizlarni, ezgulik va goʻzallik, shuningdek, ayollar emansipatsiyasi,  huquqlari va ozodligi, tengligi timsoli boʻlgan 8-mart — Xotin-qizlar kuni bilan oʻzim hamda universitetning erkaklar jamoasi nomidan chin qalbimdan tabriklayman!
Ayol azaldan goʻzallik, nafosat, idrok, oilaviy toʻkislik, baxt hamda osoyishtalik ramzi boʻlib kelgan. Ayol aql-zakovati, tadbirkorligi, oʻtkir farosati ila nafaqat oila, balki butun bir davlat, el-yurt farovonligi va istiqboliga taʼsir koʻrsatganligiga tarixdan koʻplab misollar keltirish mumkin. Ayollarga atab betakror sheʼrlar, meʼmoriy obidalar, oʻlmas sanʼat asarlari ham bejiz yaratilmagan. Ular ayolning chin maʼnoda muqaddasligining eʼtirofidir.
Bugungi kunda yurtimiz taraqqiyotida xotin-qizlarning tutgan oʻrni va mavqei tobora ortib bormoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning oʻz rahbarligining dastlabki kunlaridanoq yurt ravnaqi va farovonligi yoʻlida, ayniqsa farzandlarimizni har jihatdan yetuk hamda vatanga sadoqatli insonlar etib tarbiyalashda Oʻzbekiston xotin-qizlarining ishtiroki va saʼy-harakatlariga katta umid va ishonch bildirgan edi. Bugungi xotin-qizlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, oila mustahkamligini taʼminlash borasidagi  davlat siyosati bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Qadrli opa-singillar!
Bahorning ilk ayyomi munosabati bilan universitetimizning dilbar, fidoyi va oʻz kasbining mohir egasi boʻlgan xotin-qizlarimizga shuni taʼkidlamoqchimanki, universitet hayotining barcha jabhalarida– taʼlim, tarbiya hamda ilmiy hayotda Siz alohida oʻringa egasiz. Yosh avlodga ilm ziyosini sochishdek mashaqqatli va fidokorona mehnatingiz, shuningdek, ilm-fan sohasida erishgan yutuqlaringiz, jamoat ishlaridagi faol ishtirokingiz, ibratli fazilatlaringiz bilan universitetimiz jamoasi va talabalar oʻrtasida orttirgan hurmat-eʼtiboringizni har qancha eʼzozlasa oz.
Hurmatli onaxonlar, opa-singillar, munis qizlar!
Barchangizni Xalqaro xotin-qizlar bayrami bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman. Oilangiz, farzandlaringiz, turmush oʻrtogʻingiz, qolaversa, talabalar baxtiga hamisha sogʻ-omon boʻlinglar!

Rector of the University of world economy and diplomacy university K.Karimov congratulates women on International Women's day March 8
06.03.2021 5465
Good afternoon, dear sisters, all women professors and employees of our university!
First of all, on behalf of myself and the entire male staff of the university, I cordially congratulate you on March 8 - Women's Day, which symbolizes goodness and beauty, as well as women's emancipation, rights and freedoms, and equality!
Throughout history, women have been a symbol of beauty, sophistication, understanding, family harmony, happiness and tranquility. There are many examples from history that the intelligence, entrepreneurship, and sharp mind of a woman influenced not only families, but also the well-being and prospects of the entire state, nations. Unique poems, great landmarks and immortal works of art dedicated to women were not created in vain. They are a confession of the true holiness of a woman.
Today, the role and place of women in the development of our country is growing. From the first days of assuming the role of President, Shavkat Mirziyoyev expressed great hope and confidence in the participation and efforts of women of Uzbekistan in the development and prosperity of the country, especially in raising our children as mature and loving people. We should be proud of the state policy in the comprehensive support of women today, protection of motherhood and childhood, and ensuring the stability of the family.
Dear sisters!
On the occasion of the first spring holiday, I want to especially note the role of the charming, purposeful and experienced women of our university, you are given a special place in all spheres of university life - study, education and scientific life. Your hard work, as well as your achievements in the field of science, your active participation in public affairs, your exemplary qualities, and the respect you have gained among the staff and students of our university are invaluable.
Dear mothers, sisters, daughters!
Once again, I sincerely congratulate all of you on International Women's Day. I wish you to always be healthy for the happiness of your family, children, spouse and for our students!