Ijod va madaniyatga qizuquvchi talabalar uchun “Ilhom” mukofoti joriy qilindi
Siz adabiyot va madaniyat yoʻnalishiga qiziqasizmi? Unda bu tanlov bilimlaringizni mustahkamlash uchun ayni muddao. “Ilhom” mukofoti shoir va yozuvchilar hayoti hamda ijodini oʻrganish, ularning asarlarini tarjima qilish, shu asosda tadqiqotlar oʻtkazish, kino va sahna asarlari yaratish kabi maʼnaviy-maʼrifiy, ilmiy-ijodiy jarayonlarda eng yuqori natijalarga erishgan oliy taʼlim muassasalarida tahsil olayotgan hamda faoliyat yuritayotgan yoshlarga beriladi.
Tanlov 2 bosqichda – OTM boʻyicha saralash va asosiy tanlov bosqichlarida oʻtkaziladi.
- Saralash bosqichida nomzodlar milliy adabiyot, yozuvchi va shoirlarning badiiy merosi, hayoti va ijodiga oid 50 ta savoldan iborat test savollariga javob topadilar.
- Eng yuqori natijalar va OTM rahbarining ijobiy tavsiyanomasini olgan toʻplagan 3 nafar ishtirokchi keyingi asosiy bosqichda qatnashadi.
Asosiy bosqich uchun saralash bosqichi xulosalari va hujjatlar tashkiliy qoʻmita tomonidan har yilning 15-apreligacha qabul qilinadi.
Tanlovga quyilgan sovrinlar quyidagicha:
- 1 oʻrin — Oʻzbekiston Respublikasida ishlab chiqarilgan “Spark” yengil avtotransport vositasi, maxsus diplom va statuetka;
- 2 oʻrin uchun — 30 mln. soʻm pul mukofoti, maxsus diplom va statuetka;
- 3 oʻrin uchun — 15 mln. soʻm pul mukofoti, maxsus diplom va statuetka.
Gʻoliblarni mukofot bilan taqdirlash har yili Adiblar xiyoboni ochilgan — 20-may kunida “Katta adabiyot bayrami” haftaligi doirasida amalga oshiriladi.

Учреждена премия «Илхом» для студентов, интересующихся творчеством и культурой
Вы интересуетесь литературой и культурой? Тогда этот конкурс в самый раз для подкрепления ваших знаний. Премия “Илхом” будет присуждаться молодым людям, обучающимся и работающим в высших учебных заведениях и достигшим высоких результатов в духовных, образовательных, научных и творческих процессах. Речь, в частности, об изучении жизни и творчества поэтов и писателей, переводе их произведений, проведении на этой основе исследований, создании фильмов и пьес.
Конкурс будет проводиться в 2 этапа - отборочный тур и основной конкурс.
- На отборочном этапе кандидаты должны будут ответить на 50 тестовых вопросов о узбекской литературе, духовном наследии писателей и мыслителей, жизни и творчестве литературных деятелей.
- Три кандидата с наивысшими баллами по результатам тестирования с положительными рекомендациями ректоров могут участвовать в следующем этапе.
Документы участников в основной конкурс оформляются и передаются в организационный комитет конкурса до 15 апреля каждого года.
Победители конкурса будут награждены следующим образом:
- 1-е место — автомобиль марки Spark, специальный диплом и статуэтка;
- 2-е место — денежная премия в 30 млн сумов, специальный диплом и статуэтка;
- 3-е место — денежная премия в 15 млн сумов, специальный диплом и статуэтка.
Церемония награждения будет проводиться ежегодно 20 мая — в день открытия Аллеи писателей — в рамках недели "Большой праздник литературы".