Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parlamentga Murojaatnomasida belgilangan ustuvor masalalar boʻyicha “Inson huquq va erkinliklarini taʼminlashning yangi bosqichi” mavzuida davra suhbati
02.03.2021 5767
2-mart – Oʻzbekiston BMTga teng huquqli aʼzo sifatida qabul qilingan kun. Bu sana munosabati bilan Jahon iqtisodyoti va diplomatiya universiteti Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari boʻyicha vakili (Ombudsman), Oʻzbekiston Respublikasi Inson huquqlari Milliy markazi, Davlat va huquq instituti bilan hamkorlikda “Inson huquq va erkinliklarini taʼminlashning yangi bosqichi” mavzusida “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari hamda professor-oʻqituvchilar bilan davra suhbati tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari joriy yilning 22-fevralda “BMT Inson huquqlari boʻyicha Kengashining 46-sessiyasi”dagi nutqida Birlashgan Millatlar Tashkilotining 75 yillik davrida inson huquqlari universal qadriyat ekani hamda gender tengligi, alohida ehtiyojga muhtoj shaxslarning huquqlari, yoshlar huquqi, majburiy mehnat va bolalar mehnatiga barham berish kabi asosiy masalalarga toʻxtalib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari boʻyicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova soʻnggi yillarda insonning huquq va erkinliklarini har tomonlama taʼminlash borasida amalga oshirilgan ishlarga toʻxtalib oʻtdi. Jumladan, 2017 — 2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi doirasida oʻtgan yili qabul qilingan 70 dan ortiq qonunlarda ham inson huquqlari ustuvorlik qilishi qayd etildi. Shuningdek, Ombudsman oʻz soʻzida Prezidentning “BMT Inson huquqlari boʻyicha Kengashining 46-sessiyasi”dagi nutqida qiynoqlarning oldini olish boʻyicha milliy preventiv mexanizm doirasida odamning qadr-qimmatini yerga uradigan, insoniylikka zid boʻlgan qiynoqlarning har qanday koʻrinishiga bundan buyon ham mutlaqo yoʻl qoʻyilmasligini taʼkidlagani, mazkur vazifa Davlat rahbarining Parlamentga yoʻllagan Murojaatnomasida hamda 2021-yilgi “Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturida ham aks etganiga eʼtibor qaratdi va bu borada tashkilot oldida turgan vazifalarga toʻxtalib oʻtdi.
Davra suhbatida qatnashgan Davlat va huquq instituti, fuqarolik-huquqiy va xalqaro-huquqiy fanlar boʻlimi mudiri Firuza Xamdamova Oʻzbekistonning global va regional tashabbuslari boʻyicha yigʻilganlarga maʼlumot berdi. Unga koʻra, soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning xavfsizlik, mintaqalararo tinchlik kabi muhim masalalar bilan birgalikda xalqaro hamjamiyat oldiga inson huquqlarini himoyalash vazifasini ham ustuvor ekanligi taʼkidlandi.
Tadbir davomida, talabalar Oʻzbekistonning BMT bilan tinchlik va barqaror taraqqiyotni taʼminlash yoʻlidagi 29 yillik hamkorligi natijasida qoʻlga kiritilgan yutuqlar va oldindagi vazifalar muhokama qilindi.

02.03.2021        5768
2 марта 1992 года – Узбекистан стал полноправным членом ООН. В связи с этим Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) совместно с Национальным центром по правам человека, кафедрой гражданского права и международного права Института Государства и права и Университетом мировой экономики и дипломатии был организован круглый стол на тему «Новый этап в обеспечении прав и свобод человека» для студентов и профессорско-преподавательского состава факультета “Международного права” УМЭД.
В своем выступлении на 46-й сессии Совета ООН по правам человека 22 февраля с.г. глава нашего государства подчеркнул, что права человека являются универсальной ценностью в период 75-летия Организации Объединенных Наций, а также они сосредоточены на ключевых вопросах, таких как гендерное равенство, права людей с особыми потребностями, права молодежи, принудительный труд и детский труд.
На мероприятии Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова рассказала о проделанной за последние годы работе по обеспечению полной защиты прав и свобод граждан. В частности, было отмечено, что права человека имеют приоритет в более чем 70 законах, принятых в прошлом году в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы.
Также были отмечены высказывания Президента РУз, где упоминается, что любые формы пыток, унижающие человеческое достоинство и являющиеся бесчеловечными в соответствии с Национальным превентивным механизмом по предотвращению пыток, больше не будут допускаться. И это было отражено в Послании Президента страны Парламенту РУз и в Государственной программе «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» на 2021 год, а также затронуты задачи, стоящие перед организацией в этой связи.
Принявшая участие на круглом столе заведующая кафедрой Гражданского права и международного права Института Государства и права Фируза Хамдамова ознакомила присутствующих с международными инициативами Узбекистана. По её словам, в последние годы, наряду с такими важными вопросами, как безопасность, межрегиональный мир, Узбекистан уделяет приоритетное внимание защите прав человека в международном сообществе.
В ходе мероприятия участники обсудили достижения и задачи на будущее Узбекистана в результате 29-летнего сотрудничества с ООН по обеспечению мира и устойчивого развития.