“O‘zbek xalqi o‘z tarixi bilan har qancha g‘ururlansa, faxrlansa arziydi, zero uning shonli o‘tmishi ulkan allomalar, olim-u fuzalolar, buyuk sarkarda hamda adabiyot va san’at ahlining o‘lmas iste’dodlariga boy. Ana shunday ulkan siymolar qatorida hazrat Mir Alisher Navoiy she’riyat osmonida quyoshdek porlab turadi. Mana salkam olti asrkim, u hanuz Abdulla Oripov iborasi bilan aytganda, “nazmiy saroyni” titratib kelmoqda, shoir badiiy ijodda ko‘tarilgan cho‘qqilar hanuz qayta zabt etilgani yo‘q. Shu bilan birga Alisher Navoiy nihoyatda serqirra shaxs, nafaqat buyuk mutafakkir shoir, balki iste’dodli musiqachi, rassom, zabardast davlat arbobi hamdir”.
JIDUda 2021-yil 9-fevralda “Mir Alisher Navoiy XXI asr yoshlari nigohida” nomi ostida bo‘lib o‘tgan tadbirni universitet rektori Komiljon Karimov ana shu so‘zlari bilan ochib berdi.
Darhaqiqat, Alisher Navoiyning xalqimizning kelgusi madaniy taraqqiyotidagi xizmatlari ulkandir. U haqli ravishda o‘zbek adabiy tilining asoschisi sanaladi, zero Zahiriddin Muhammad Bobur mirzo aytganidek, “turkiy tilda hech kim oncha ko‘p va oncha xo‘b” yozmagan. U butun umri davomida bu tilning otashin targ‘ibotchisi hamda himoyachisi bo‘lib keldi, uning nufuzi va mavqeyini yuksaklikka ko‘tardi. Ayni paytda temuriylar saltanatida yuqori lavozimlarda faoliyat ko‘rsatib, davlat asoslarini mustahkamlashga, siyosiy va ma’naviy muvozanatni barqarorlashtirishga, mamlakat ravnaqiga beqiyos hissa qo‘shdi, hayotini el-yurt manfaati, farovonligiga bag‘ishladi.
Zero, uning shiori
Odamiy ersang demagil odami,
Onikim yo‘q xalq g‘amidin g‘ami.
edi.
Alisher Navoiydek ulug‘ ajdodimiz borligi uchun qalbizmizda g‘urur va iftixor hissi jo‘sh uradi, u madaniy va ma’naviy hayotimizning har bir jabhasidan o‘rin olgan, har bir shaxsi butun inson undan o‘zi uchun zarur bo‘lgan saboq hamda ibratni oladi. Shu ma’noda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 19-oktabrdagi “Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida PQ-4865-son qarorida e’tirof etilganidek, “Jonajon Vatanimiz Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan bosh tamoyil asosida taraqqiyotning butunlay yangi bosqichiga qadam qo‘yib, yangi Uyg‘onish davri – Uchinchi Renessans poydevorini yaratayotgan bugungi kunda Alisher Navoiyning bezavol adabiy merosi misolida o‘zbek adabiyoti va madaniyatini chuqur o‘rganish va ommalashtirish har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda”.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo xalqaro instituti bilan hamkorlikda Mir Alisher Navoiyning muborak tavallud sanasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan tadbir ana shu ezgu va dolzarb maqsadga qaratildi. Tadbirda Respublikaning ko‘zga ko‘ringan ijodkorlari, olimlari hamda jamoatchilik arboblari ishtirok etdi. Jumladan, O‘zbeksiton yozuvchilar uyushmasi raisi maslahatchisi taniqli shoir, o‘nlab kitoblar muallifi publitsist Aziz Said, O‘zbeksiton yozuvchilar uyushmasi a’zosi, “Saodat” jurnalining bosh muharriri, “Do‘stlik” ordeni sohibi shoira Munavvara Usmanova, tarix fanlari doktori, professor Valijon Ishquvatov, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti katta ilmiy xodimi, t.f.n. Shuhrat Ergashev, yoshlar bilan ishlash bo‘limi mudiri, taniqli shoira Nargiza Asadova o‘z chiqishlarida hazrat Navoiyning o‘lmas ijodiy merosi, badiiy asarlarining jozibasi, sir-u sehri, ularda ilgari surilgan ezgu g‘oyalar hamda qarashlarning bugungi kunda naqadar dolzarbligi xususida qiziqarli fikr-mulohazalar bildirdilar. JIDU prorektori Saidmuxtor Saidqosimov o‘z nutqida ulug‘ shoirning zabardast davlat arbobi, butun umrini el-yurt osoyishtaligi hamda ravnaqi yo‘liga tikkan fidoyi shaxs sifatidagi jihatlariga alohida to‘xtalib o‘tdi. Hurmatli mehmonlarning nutqlari tadbir qatnashchilarida katta taassurot qoldirdi.
Navoiy oyligi doirasida O‘zbek va o‘tkazilgan “Alisher Navoiy adabiy merosining o'rni va ahamiyati”, “Navoiy siymosi va ijodi XXI asr o‘quvchisi nigohida” , “Navoiy – mohir diplomat” mavzusidagi publitsistik maqolalar hamda “Navoiyni anglash” mavzusida insho tanlovlari g‘oliblari Sarayev Samandar, Muxammadiyeva Aziza, Matnazarova Madina, Rashidov Akobir, Muxtorov Mirsaid, Abdulazizov Hosiljon, Xolliyeva Sojida diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
JIDU talabalarining ushbu sanaga bag‘ishlab tayyorlagan badiiy chiqishlari tadbirga alohida bayramona kayfiyat va shukuh bag‘ishladi.

Мир Алишер Навои глазами молодежи XXI века
«Узбекский народ должен гордиться своей историей, ведь его славное прошлое богато бессмертными талантами великих ученых, полководцев, деятелей литературы и искусства. Среди таких великих деятелей Хазрат Мир Алишер Навои сияет, как солнце в небе поэзии. Цитируя Абдуллу Арипова, можно сказать, что вот уже почти шесть веков поэзия Навои восхищает мир, а вершины творчества поэта еще не покорены. При этом Алишер Навои - очень разносторонний человек, не только великий мыслитель и поэт, но и талантливый музыкант, художник и государственный деятель», - такими слова ректор университета Комилжон Каримов открыл мероприятие «Мир Алишер Навои глазами молодежи XXI века», которое прошло в УМЭД 9 февраля 2021 года.
Действительно, вклад Алишера Навои в культурное развитие нашего народа огромен. Его по праву считают основоположником узбекского литературного языка, потому что, как сказал Захириддин Мухаммад Бабур Мирзо, «никто не писал так много и так хорошо на тюркском языке». На протяжении всей своей жизни он был пропагандистом и защитником этого языка, повышая его статус и престиж. В то же время, занимая высокие должности в правлении Тимуридов, он внес неоценимый вклад в укрепление основ государства, стабилизацию политического и духовного баланса, развитие страны, посвятив свою жизнь интересам и процветанию народа.
Наши сердца переполнены чувством гордости тем, что у нас есть такой великий предок, как Алишер Навои. Как отмечено в Постановлении Президента Республики Узбекистан ПП № 4865 от 19 октября 2020 года «О широком праздновании 580-летия великого поэта и мыслителя Алишера Навои», исходя из общего принципа: «Родная наша Родина от национального возрождения к национальному прогрессу», сегодня как никогда важно глубокое изучение и популяризация узбекской литературы и культуры на примере богатого литературного наследия Алишера Навои, заложившего основы Нового Возрождения - Третьего Возрождения.
На эту благородную и актуальную цель было направлено мероприятие, посвященное дню рождения Алишера Навои, организованное в Университете мировой экономики и дипломатии совместно с Международным институтом Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие известные писатели и поэты, ученые и общественные деятели республики. В частности, советник председателя Союза писателей Узбекистана, известный поэт, автор десятков книг, публицист Азиз Саид, член Союза писателей Узбекистана, главный редактор журнала «Саодат» , поэтесса Мунаввара Усманова, доктор исторических наук, профессор Валиджон Ишкуватов, старший научный сотрудник Института истории Академии наук Шухрат Эргашев, заведующий отделом по делам молодежи, известная поэтесса Наргиза Асадова в своих выступлениях рассказали о бессмертном творческом наследии Хазрата Навои, очаровании его произведений, магии их идей и актуальности их сегодня.
Проректор УМЭД С.С. Саидкасымов в своём выступлении особое внимание уделил великому поэту как великому государственному деятелю, самоотверженному человеку, посвятившему всю свою жизнь миру и процветанию страны. Выступления высоких гостей произвели большое впечатление на участников мероприятия.
В рамках месячника, посвященного жизни и творчеству Навои, были проведены конкурсы публицистических статей на тему “Место и значение литературного наследия Алишера Навои”, “Личность и творчество Навои глазами молодежи XXI века”, “Навои – искусный дипломат”, а также эссе на тему “Мое понимание Навои”, в которых приняли участие студенты всех факультетов университета. Победители Сараев Самандар, Мухаммадиева Азиза, Матназарова Мадина, Рашидов Акобир, Мухтаров Мирсаид, Абдулазизов Хосилжон, Холлиева Сожида были награждены дипломами и памятными подарками.
Особым праздничным настроением и великолепием мероприятию придали художественные выступления студентов УМЭД, посвященные этой дате.