“O‘zbek xalqi o‘z tarixi bilan har qancha g‘ururlansa, faxrlansa arziydi, zero uning shonli o‘tmishi ulkan allomalar, olim-u fuzalolar, buyuk sarkarda hamda adabiyot va san’at ahlining o‘lmas iste’dodlariga boy. Ana shunday ulkan siymolar qatorida hazrat Mir Alisher Navoiy she’riyat osmonida quyoshdek porlab turadi. Mana salkam olti asrkim, u hanuz Abdulla Oripov iborasi bilan aytganda, “nazmiy saroyni” titratib kelmoqda, shoir badiiy ijodda ko‘tarilgan cho‘qqilar hanuz qayta zabt etilgani yo‘q. Shu bilan birga Alisher Navoiy nihoyatda serqirra shaxs, nafaqat buyuk mutafakkir shoir, balki iste’dodli musiqachi, rassom, zabardast davlat arbobi hamdir”.
JIDUda 2021-yil 9-fevralda “Mir Alisher Navoiy XXI asr yoshlari nigohida” nomi ostida bo‘lib o‘tgan tadbirni universitet rektori Komiljon Karimov ana shu so‘zlari bilan ochib berdi.
Darhaqiqat, Alisher Navoiyning xalqimizning kelgusi madaniy taraqqiyotidagi xizmatlari ulkandir. U haqli ravishda o‘zbek adabiy tilining asoschisi sanaladi, zero Zahiriddin Muhammad Bobur mirzo aytganidek, “turkiy tilda hech kim oncha ko‘p va oncha xo‘b” yozmagan. U butun umri davomida bu tilning otashin targ‘ibotchisi hamda himoyachisi bo‘lib keldi, uning nufuzi va mavqeyini yuksaklikka ko‘tardi. Ayni paytda temuriylar saltanatida yuqori lavozimlarda faoliyat ko‘rsatib, davlat asoslarini mustahkamlashga, siyosiy va ma’naviy muvozanatni barqarorlashtirishga, mamlakat ravnaqiga beqiyos hissa qo‘shdi, hayotini el-yurt manfaati, farovonligiga bag‘ishladi.
Zero, uning shiori
Odamiy ersang demagil odami,
Onikim yo‘q xalq g‘amidin g‘ami.
edi.
Alisher Navoiydek ulug‘ ajdodimiz borligi uchun qalbizmizda g‘urur va iftixor hissi jo‘sh uradi, u madaniy va ma’naviy hayotimizning har bir jabhasidan o‘rin olgan, har bir shaxsi butun inson undan o‘zi uchun zarur bo‘lgan saboq hamda ibratni oladi. Shu ma’noda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 19-oktabrdagi “Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida PQ-4865-son qarorida e’tirof etilganidek, “Jonajon Vatanimiz Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari” degan bosh tamoyil asosida taraqqiyotning butunlay yangi bosqichiga qadam qo‘yib, yangi Uyg‘onish davri – Uchinchi Renessans poydevorini yaratayotgan bugungi kunda Alisher Navoiyning bezavol adabiy merosi misolida o‘zbek adabiyoti va madaniyatini chuqur o‘rganish va ommalashtirish har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda”.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo xalqaro instituti bilan hamkorlikda Mir Alisher Navoiyning muborak tavallud sanasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan tadbir ana shu ezgu va dolzarb maqsadga qaratildi. Tadbirda Respublikaning ko‘zga ko‘ringan ijodkorlari, olimlari hamda jamoatchilik arboblari ishtirok etdi. Jumladan, O‘zbeksiton yozuvchilar uyushmasi raisi maslahatchisi taniqli shoir, o‘nlab kitoblar muallifi publitsist Aziz Said, O‘zbeksiton yozuvchilar uyushmasi a’zosi, “Saodat” jurnalining bosh muharriri, “Do‘stlik” ordeni sohibi shoira Munavvara Usmanova, tarix fanlari doktori, professor Valijon Ishquvatov, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti katta ilmiy xodimi, t.f.n. Shuhrat Ergashev, yoshlar bilan ishlash bo‘limi mudiri, taniqli shoira Nargiza Asadova o‘z chiqishlarida hazrat Navoiyning o‘lmas ijodiy merosi, badiiy asarlarining jozibasi, sir-u sehri, ularda ilgari surilgan ezgu g‘oyalar hamda qarashlarning bugungi kunda naqadar dolzarbligi xususida qiziqarli fikr-mulohazalar bildirdilar. JIDU prorektori Saidmuxtor Saidqosimov o‘z nutqida ulug‘ shoirning zabardast davlat arbobi, butun umrini el-yurt osoyishtaligi hamda ravnaqi yo‘liga tikkan fidoyi shaxs sifatidagi jihatlariga alohida to‘xtalib o‘tdi. Hurmatli mehmonlarning nutqlari tadbir qatnashchilarida katta taassurot qoldirdi.
Navoiy oyligi doirasida O‘zbek va o‘tkazilgan “Alisher Navoiy adabiy merosining o'rni va ahamiyati”, “Navoiy siymosi va ijodi XXI asr o‘quvchisi nigohida” , “Navoiy – mohir diplomat” mavzusidagi publitsistik maqolalar hamda “Navoiyni anglash” mavzusida insho tanlovlari g‘oliblari Sarayev Samandar, Muxammadiyeva Aziza, Matnazarova Madina, Rashidov Akobir, Muxtorov Mirsaid, Abdulazizov Hosiljon, Xolliyeva Sojida diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
JIDU talabalarining ushbu sanaga bag‘ishlab tayyorlagan badiiy chiqishlari tadbirga alohida bayramona kayfiyat va shukuh bag‘ishladi.

Mir Alisher Navoi through the eyes of youth of the XXI century
«The Uzbek people should be proud of their history, because their glorious past is rich in the immortal talents of great scientists, commanderы, literary and artistic figures. Among such great figures, Hazrat Mir Alisher Navoi shines like the sun in the sky of poetry. Quoting Abdulla Aripov, we can say that for almost six centuries, Navoi's poetry has been admiring the world, and the heights of the poet's work have not yet been conquered. At the same time, Alisher Navoi is a very versatile person, not only a great thinker and poet, but also a talented musician, artist and statesman», says the rector of the University Komiljon Karimov by opening the event «Mir Alisher Navoi through the eyes of the youth of the XXI century», which was held in UWED on the 9th of February, 2021.
Truly, Alisher Navoi's contribution to the cultural development of our people is enormous. He is rightly considered the founder of the Uzbek literary language, because, as Zakhiriddin Mukhammad Bobur Mirzo said: « … no one wrote so much and so well in the Turkic language. » Throughout his life, he was a promoter and defender of this language, increasing its status and prestige. At the same time, holding high positions in the Timurid government, he made an invaluable contribution to strengthening the foundations of the state, stabilizing the political and spiritual balance, and developing the country, devoting his life to the interests and prosperity of the people.
Our hearts are filled with a sense of pride that we have such a great ancestor as Alisher Navoi. As noted in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP №4865 of еру 19th October, 2020 «On the wide celebration of the 580th anniversary of the great poet and thinker Alisher Navoi», proceeding from the general principle: «Our native land from national revival to national progress», today more than ever it is important to deeply study and popularize Uzbek literature and culture on the example of the rich literary heritage of Alisher Navoi, who laid the foundations of the New Renaissance - the Third Renaissance.
The event dedicated to the birthday of Alisher Navoi, organized at the University of World Economy and Diplomacy in cooperation with the International Institute of Central Asia, was aimed at this noble and relevant goal.
The event was attended by famous writers and poets, scientists and public figures of the republic. In particular, the adviser to the Chairman of the Union of Writers of Uzbekistan, a famous poet, author of dozens of books, writer Aziz Said, a member of the Union of Writers of Uzbekistan, editor-in-chief of the Saodat magazine, poet Munavvara Usmanova, Doctor of Historical Sciences, Professor Valijon Ishkuvatov, Senior Researcher at the Institute of History of the Academy Sciences Shukhrat Ergashev, head of the department for youth affairs, the famous poet Nargiza Asadova spoke about the immortal artistic heritage of Hazrat Navoiy, the charm of his works, the magic of their ideas and their relevance today.
The Vice-Rector of UWED S. S. Saidkasimov, in his speech, paid special attention to the great poet as a great statesman, a selfless person who devoted his whole life to the peace and prosperity of the country. The speeches of the distinguished guests made a great impression on the participants of the event.
Within the month dedicated to the life and works of Navoi, contests, articles on «The place and importance of the literary heritage of Alisher Navoi”, «Personality and creativity of Navoi through the eyes of youth of the XXI century», «Navoi – a skilled diplomat,» and an essay on «My understanding of Navoi», which was attended by students of all faculties of the university. The winners Sarayev Samandar, Mukhammadieva Aziza, Matnazarova Madina, Rashidov Akobir, Mukhtarov Mirsaid, Abdulazizov Khosiljon, Khollieva Sojida were awarded with diplomas and memorable gifts.
Artistic performances of UWED students dedicated to this date gave a special festive mood and magnificence to the event.